
Idén június 7-ig nyújthatják be támogatásigénylési kérelmüket a gazdák. Ezúttal nem lesz szankciós időszak, ezért fontos betartani a határidőket
Fotó: Pinti Attila
Idén elmarad a szankciós időszak az egységes mezőgazdasági támogatások igénylése esetében, ezért különösen fontos, hogy a gazdák időben leadják támogatási kérelmeiket. Az igénylési időszak ebben az esztendőben a szokásosnál egy hónappal később kezdődik, ezért a határidőkre is érdemes figyelni.
2024. április 03., 21:102024. április 03., 21:10
Néhány kérdés ugyan még nem tisztázott az idei támogatásokkal kapcsolatban, de elkezdődik csütörtökön az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszaka, amely már így is egy hónapot csúszott a megszokotthoz képest. A március elsejei kezdést az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) kétszer is elhalasztotta, előbb két héttel, majd újabb hárommal, így április 4-én kezdődik a kérelmek fogadása.

Március elsején kellett volna elkezdődjön, ám az utolsó pillanatban elhalasztotta az APIA az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszakának kezdetét.
– magyarázta Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetője, hangsúlyozva, hogy ezért különösen fontos, hogy idén ne késlekedjenek a támogatási kérelmek leadásával a gazdák.

Nem volt elegendő az először bejelentett halasztás, a tervezetthez képest újabb három héttel tovább tolta az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylésének a kezdetét.
Ők a megszokott helyen adhatják le a kérelmet – ez településenként változik, van, ahol polgármesteri hivatalokban, máshol egyesületek székhelyén, kultúrházakban kapnak segítséget a kérelmezési dosszié összeállításához. Akárcsak az elmúlt években, elsőként az egyszerű kérelmeket fogadják, és idén április 20-22. után várják a nagyobb gazdaságot működtető gazdák kérelmeit, illetve azokét, amelyekben állatok is szerepelnek, valamint a bonyolultabb kérelmeket – tájékoztatott Haschi András.
Ebben plusz támogatások is vannak, de nehéz lenne egyenként felsorolni, hogy melyik miben változott – apró változások vannak, de alapvetően nagy módosítások nem történtek – magyarázta a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője.
Fotó: Pinti Attila
– részletezte a változásokat az igazgató, megjegyezve, a zónák azért fontosak, mert azokra különböző támogatásokat igényelhetnek a gazdák.
Vannak még tisztázatlan kérdések
A támogatásigénylés első halasztásról szóló APIA-tájékoztatás szerint a 2021/2115-ös számú EU-s törvény módosítása miatt kellett tolni a támogatásigénylés kezdetét, ugyanakkor várták az Európai Bizottságtól a helyes mezőgazdasági gyakorlat (Good Agricultural and Environmental Conditions – GAEC) két előírásának a feltételrendszerére vonatkozó mentességeket is, hogy ezt követően a vonatkozó romániai jogszabályokat is az európai törvényeknek megfelelően hagyják jóvá.
Ez a két előírás a GAEC 7 és a GAEC 8, azaz a szántóföldi vetésforgóra, a tájelemek minimális arányára és megtartására, a madarak fészkelési és fiókanevelési periódusában a sövények és fák kivágásának tiltására vonatkozó szabályozás. Ezek esetében még nincs végleges döntés – mondta el kérdésünkre Haschi András.
– közölte az ügynökség vezetője, sajnálatát fejezve ki azért, hogy az EU-s előírások miatt az egyszerűsödés helyett egyre bonyolultabbá válnak a támogatásigénylési feltételek, teendők. A gazdák számára teljesen átláthatatlanná vált a folyamat, de már az APIA-alkalmazottak is útmutatót kell készítsenek maguknak a teendőkhöz – mondta Haschi András.
Feszültséget okoz a közköltségek elmaradása és az italozásból fakadó agresszió a székelyudvarhelyi szociális tömbházakban, miközben a városvezetés javításokat végeztet a Cekend-bejáratnál és a Budvár utcában.
A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.
A képviselőház plénuma szerdán módosításokkal elfogadta a biológiai sokféleség megőrzésére vonatkozó 2026-2030-as stratégiát és cselekvési tervet jóváhagyó törvénytervezetet.
Mintegy húsz nappal ezelőtt, amikor legutóbb hírt adtunk róluk, a székely világjárók éppen Ázsia kapuja felé közeledtek. Azóta eljutottak a Bajkál-tóhoz, továbbá Mongólia fővárosába, Ulánbátorba, jelenleg Dzsingisz kán hajdani székhelyén pihennek.
Drónmaradványokat találtak szerda délután a Fekete-tengerben, a mamaiai napozóövezet közelében.
A Hargita megyei közlekedési rendőrök is csatlakoztak a ROADPOL – SPEED európai közlekedésbiztonsági akcióhoz. Az augusztus 3-tól augusztus 9-ig tartó ellenőrzés-sorozat célja a gyorshajtás visszaszorítása és a súlyos közúti balesetek megelőzése.
Összesen 26 sürgősségi esetet kezeltek a Hargita megyei hivatásos tűzoltók a hét első két napján. Elsősegélyt nyújtottak, tűzhöz és balesethez vonultak ki, valamint medvék megjelenése miatt is figyelmeztették a lakosságot.
A képviselőház szerdán döntő házként a szenátus által megszavazott formában, tehát a Szociáldemokrata Párt (PSD) módosító indítványával együtt fogadta el az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet.
Nicușor Dan államfő szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy élettársával együtt úgy döntött: közzéteszik az elnöki hivatal honlapján Mirabela Grădinaru vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát.
Folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértörvényről, és ezen a héten van esély az előrelépésre – jelentette ki szerdán Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
szóljon hozzá!