
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A február 13-a és 19-e közötti héten 100 705 akut légúti fertőzéses esetet (influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás) regisztráltak Romániában – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) alárendeltségében működő Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ.
2023. február 23., 16:562023. február 23., 16:56
A koronavírus-járvány előtti öt szezon (2015-2019) azonos heteinek átlagához (110.090 eset) viszonyítva 8,5 százalékkal kevesebb megbetegedést regisztráltak a vizsgált héten. A 2019-2020-as járványszezonban 159 011-es esetszámot jegyeztek a jelzett héten.
– ismerteti az Agerpres.
Február 13-a és 19-e között 2954 influenzás esetet diagnosztizáltak a tünetek alapján, míg az előző héten 2773-at. A legtöbb megbetegedést Bukarestből (668), valamint Temes (278), Kolozs (207), Iaşi (158), Máramaros (147), Galac (144), Prahova (137), Botoşani (121) és Szeben (104) megyéből jelentették.
A múlt héten 274 laborvizsgálattal kimutatott influenzás megbetegedést jegyeztek (nyolcat az AH3, 47-et az AH1 variáns, 179-et az A típusú influenzavírus még nem tipizált alvariánsai, 40-et a B típusú influenzavírus okozott).
Ebben a szezonban 76 személy halálát okozta az influenza, az elhunytak közül 50-en az A típusú influenza H1-es altípusával (egy esetben koronavírus-fertőzés, egy másik esetben RSV-fertőzés is fennállt), 11-en a H3-as altípusával (két esetben koronavírus-fertőzés is fennállt), 15-en pedig a nem tipizált vírusvariánsával fertőződtek meg (három koronavírusos eset).
Február 19-éig a veszélyeztetett csoportokhoz tartozók közül 1 472 816 személyt oltottak be influenza ellen az egészségügyi minisztérium által rendelkezésre bocsátott védőoltással.
A közeljövőben nem lesz szükség üzemanyag-vásárlási korlátozások bevezetésére – nyilatkozta csütörtökön Nicușor Dan, Románia elnöke.
Erdélyben mintegy 310 ezer választópolgár kapja meg a küldeményt a magyarországi országgyűlési választások előtt. A leggyakrabban felmerülő kérdésekre Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának misszióvezetője válaszol.
A húsvéti ünnepek miatt a szokásosnál korábban érkeznek az áprilisi nyugdíjak.
Nicușor Dan államfő csütörtökön azt nyilatkozta, hogy amint megkapja az alkotmánybíróság költségvetési törvénytervezettel kapcsolatos döntésének indoklását, azonnal kihirdeti a jogszabályt.
Az előző évhez képest 8 százalékkal 27 százalékra csökkent idén azoknak a romániai munkavállalóknak az aránya, akik boldognak és elégedettnek érzik magukat a munkahelyükön.
Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalától senkit nem kell elbocsátani, mi több, a jelenlegi létszám messze elmarad a prefektúra által megszabottól: ha nem lenne létszámstop, még alkalmazni is lehetne embereket – derült ki a pénteki tanácsülésen.
Átalakítja a hegyimentő közszolgálat működését, összevonja a közművelődési intézményeket, és táborigazgatóságot hoz létre Kovászna Megye Tanácsa. Az átszervezési kérdések mellett egy orbaiszéki útszakasz újjáépítése kapcsán is döntött a testület.
Egy felborult autó sofőrjének sietett a segítségére Szabo-Ricardo Béla kézdivásárhelyi tűzoltó Brassó megyében. A szabadidejében arra járó férfi kisegítette a sérültet a járműből, biztosította a helyszínt, és a hatóságok megérkezéséig mellette maradt.
Április 3-tól kezdődően minden pénteken a sepsiszentgyörgyiek és a városba látogatók is ingyenesen vehetik igénybe valamennyi városi buszjáratot. Ez egyike azon intézkedéseknek, amellyel a forgalmat csökkentené az önkormányzat.
Szennyezés történt csütörtökön a Dunán, a Teleorman megyei Turnu Măgurele kikötője környéként, ahol egy hajó elsüllyedt.
szóljon hozzá!