A Szent Miklós-hegyi templombúcsú az advent egyik legkiemelkedőbb ünnepe Székelyudvarhelyen. Idén a város szülöttét, András Attilát, a Magyar Jezsuita Rendtartomány ökonómusát hívták szónoknak. Átmeneti betegsége miatt két rendtársa érkezett az egykori jezsuita templom és rendház névadójának ünnepére.
2019. december 06., 22:072019. december 06., 22:07
2019. december 07., 11:352019. december 07., 11:35
Fotó: Veres Nándor
A Szent Miklós-hegyi templombúcsú az advent egyik legkiemelkedőbb ünnepe Székelyudvarhelyen. Idén a város szülöttét, András Attilát, a Magyar Jezsuita Rendtartomány ökonómusát hívták szónoknak. Átmeneti betegsége miatt két rendtársa érkezett az egykori jezsuita templom és rendház névadójának ünnepére.
2019. december 06., 22:072019. december 06., 22:07
2019. december 07., 11:352019. december 07., 11:35
Fotó: Veres Nándor
Az udvarhelyi katolikusok anyatemploma Szent Miklós-napi búcsújának jellegzetessége, hogy ilyenkor a kerület papjai, a nyugdíjas atyák, ferences szerzetesek együtt mutatják be a legszentebb áldozatot, és a helyi közösséggel valamint a zarándokokkal a városért, népünkért is imádkoznak. Idén kiemelten azért is, hogy irgalmas, együttérző legyen a szívünk, legyünk az önzetlen szeretet tanúságtevői és bánjunk jóságosan, nagyvonalúan egymással.
Beszédében Tamás Barna emlékeztetett a nap szentjének életére, amelyet főleg legendákból ismerünk, ám akad néhány tényszerűség is, köztük, hogy Miklós püspök részt vett a niceai zsinaton. Azt is kiemelte, hogy
A jóságos püspök akkor „dobott be egy segítséget” a nehéz helyzetben lévő lányok kiházasításához, amikor erre a volt szükségük.
Fotó: Veres Nándor
A nap evangéliuma a két vak szemének megnyitásáról szólt – Jézus visszaadta a látásukat. Az ünnep szónoka a jelképes, belső látásra irányította a figyelmet:
Külsőleg látható ajándékunk a testünk, a családunk, környezetünk, a belső, láthatatlan ajándékokat pedig meg kell látnunk.
Sokak munkája van abban, ami körülvesz. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy mindez „jár nekünk”. Vegyük észre, tudatosítsuk, érezzük magunkat megajándékozottnak, és akkor megszületik bennünk a hála. Álljunk meg, adjunk időt magunknak a hálára és tudjuk továbbadni kapott ajándékainkat. Ne féljünk kiadni a kezünkből azt, amit Istentől kaptunk, lazuljon fel ez a szó: „enyém”. Szent Miklós is boldogan odaadta amije megadott, és tudott tenni vele. Ajándékozóként így ő maga is áldássá vált.
Fotó: Veres Nándor
Sokat ér az ajándék, de maga az ajándékozó is. Ha megajándékozottként tudunk ajándékozni, kapcsolatba kerülünk az élő Istennel. Legyünk Isten gondnokai, akiknek cselekedetei nyomán a látható és láthatatlan javak ajándékká válnak. Jézus kezébe vette a kenyeret, hálát adott, megtörte és tanítványainak adta.
A búcsús szentmise főcelebránsa Petrovics László, a marosvásárhelyi Endes István rendház tagja, a helyi jezsuita kollégium lelkésze és a szónoka a szentegyházi születésű Tamás Barna jezsuita szerzetes szintén Marosvásárhelyen kollégiumi lelkész – mutatta be Mátyás Károly főesperes-plébános a szolgálatvégzőket. Majd köszönetet mondott mindazoknak, akik az ünnephez hozzájárultak, köztük a Musica Sacra kamarakórusnak, Ambrus László kántornak valamint Lászlóffy Árpád orgonaművész gyermekeinek a zenei szolgálatért.
Fotó: Veres Nándor
Petrovics László az ősök által „a kedves, ajándékozó szent”, Miklós oltalmába helyezett „ékszerdoboz” istenházában a hálaadáson, emlékezésen meghatódva hallgatta, hogy a látás is ajándék. Vallja, akkor látunk igazán, amikor ajándékot adunk. Tanácsa: ha baj van a látásunkkal, ajándékozzunk! Az ünnep estéjére azt ajánlotta a szépszámú búcsúsnak: ajándékozzák meg figyelemmel, kedvességgel, jó szóval szeretteiket!
Fotó: Veres Nándor
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!