
Duda Tihamér: amint egy kicsit fellazultak a szabályok, jönnek és inkább sorban állnak
Fotó: Barabás Ákos
Noha júliustól bizonyos egészségügyi szolgáltatások esetében visszavezették a megszokott ügyintézési gyakorlatot, általános érvényű szabály maradt, hogy ami nem feltétlenül kívánja meg a páciens és az egészségügyi szolgáltatók személyes találkozását, azt továbbra is a távközlési lehetőségekkel élve kell megoldani – hívta fel a figyelmet a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője, egyszersmind részletezve azt, hogy miként történik az egészségügyi szolgáltatások igénylése júliustól.
2020. július 03., 12:282020. július 03., 12:28
Az egészségügyi szolgáltatók, illetve az egészségbiztosítási pénztár esetében is egyaránt érvényes – és szeptember végéig egészen biztosan így is marad –, hogy a lazítások ellenére mellőzni kell a személyes találkozást a páciensekkel azon szolgáltatások esetében, amelyek ezt lehetővé teszik – hangsúlyozta Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. „Az emberekben benne van, hogy amint egy kicsit fellazultak a szabályok, jönnek és inkább sorban állnak” – fogalmazott az általános tapasztalattal kapcsolatban. Az intézmény vezetője éppen az említettek miatt átfogó tájékoztatást adott a következő három hónapban érvényes előírásokról az egészségügyi szolgáltatások igénylését illetően.
Az egészségügyi alapellátási rendszerben és a járóbeteg-szakrendelőkben – ideértve a társult pszichológiai, logopédiai szolgáltatásokat is – szeptember végéig továbbra is alkalmazhatják a távkonzultációs lehetőségeket, bármilyen távközlési formát használva, óránként legfeljebb 8 konzultációt elvégezve.
Ugyanakkor a távkonzultációk során a háziorvos vagy szakorvos által kiállított orvosi igazolásért, gyógyszerreceptért és más dokumentumokért sem kell személyesen bemenjen a rendelőbe, ezt elektronikus formában is elküldheti neki az orvos. Ez érvényes az egészségbiztosítási pénztár esetében is: a biztosított által igényelt dokumentumot elektronikus formában küldik el, ugyanakkor, amennyiben a biztosított kell bemutasson valamilyen iratot az intézménynél, megteheti ezt online formában is, beszkennelve és elküldve a pénztárnak (az elérhetőségek listája megtalálható ezen a címen).
Maradnak a távkonzultációk. A rendelőket csak előzetes egyeztetés után, az orvos utasítására kell személyesen felkeresni
Fotó: Gecse Noémi
Hasznos tudni ugyanakkor, hogy néhány dokumentum érvényességét kiterjesztették egészen szeptember 30-áig. Ezek közé tartoznak a küldőpapírok a szakrendelések esetében, ideértve a fizioterápiás és rehabilitációs szakrendeléseket is, és a paraklinikai – például laboratóriumi – szolgáltatásokra vonatkozó küldőpapírok is. Szeptember végéig érvényesek ugyanakkor a gyógyászati eszközök, segédeszközök, készülékek igénylésére kiállított orvosi javaslatok, illetve az ezek beszerzését jóváhagyó igazolások, valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szakbizottsága által kiállított, PET-CT kivizsgálások jóváhagyására vonatkozó határozatok is.
felírhatnak orvosságokat az országos egészségügyi programokba tartozó ingyenes és ártámogatott gyógyszerlistákról, azzal a kikötéssel, hogy a terápiás protokollok vagy speciális nyomtatvány alapján igényelhető gyógyszerek esetében a beteg szakorvosa periodikusan felül kell vizsgálja és megerősítse, illetve szükség esetén módosítsa a kezelés folytatását.
Az előírások értelmében ugyanakkor továbbra is betegszabadságra és táppénzre jogosultak azok, akik esetében lakhelyi elkülönítést vagy karantént rendelt el az egészségügyi szakhatóság a koronavírus-fertőzés gyanúja miatt.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
szóljon hozzá!