Hirdetés
Hirdetés

E-számlázás: jövő hónaptól már borsos ára lehet a mulasztásoknak

Bírságot július 1-től kaphatnak azok, akik elmulasztják feltölteni az elektronikus számlákat. A pénzbüntetés nagysága 1000-től 10 000 lejig terjed. Képünk illusztráció •  Fotó: Gecse Noémi

Bírságot július 1-től kaphatnak azok, akik elmulasztják feltölteni az elektronikus számlákat. A pénzbüntetés nagysága 1000-től 10 000 lejig terjed. Képünk illusztráció

Fotó: Gecse Noémi

Jövő hónaptól már borsos bírságot kaphatnak azok, akik nem töltik fel időben, tehát a törvény által megszabott ötnapos határidőn belül az elektronikus számlákat az adóhatóság rendszerébe. Hargita megyében a jogi személyek többsége már használja ezt.

Széchely István

2024. június 17., 07:582024. június 17., 07:58

Véget ér ebben a hónapban a viszonylag hosszas és fokozatos átállási időszak a hagyományos, papíralapú számlákról az elektronikus számlákra, és

hamarosan már következményei is lesznek annak, ha a vállalkozások nem töltik fel időben az elektronikus számlákat az adóhatóság rendszerébe.

Öt napon belül kell ezt megtegyék, ez már eddig is így volt, csak mindeddig nem kaptak pénzbírságot a mulasztók – korábban 5 munkanapon belül kellett feltöltsék az e-számlákat, majd ezt 5 naptári napra csökkentették – tájékoztatott Dimén Hunor Dénes, a Hargita Megyei Közpénzügyi Igazgatóság vezetője.

Bírságot július 1-től kaphatnak azok, akik elmulasztják feltölteni az elektronikus számlákat, vagy elkésnek vele, de azt még nem tudni, hogy a bírságot már abban a hónapban kirója-e az adóhatóság, „a rendszer majd kiadja, hogy kit és mikor és mennyire kell megbüntetni”.

A pénzbüntetés nagysága 1000-től 10 000 lejig terjed, a bírság pontos értékét meghatározza az is, hogy például mennyire nagy az érintett vállalkozás, és az áfa nagysága is. „Két- háromféle büntetés is van, amit kaphatnak, de alapjában véve 1000 és 10 000 lej között van a büntetés értéke” – mondta Dimén Hunor Dénes.

Hirdetés

Hargita megyében mintegy 17 000 cég működik, továbbá nagyjából ugyanannyi bejegyzett magánszemély (PFA) van még, ezek mind kötelezően kell használják az e-számlázási rendszert. Működik továbbá néhány ezer egyesület is a megyében, ezek alkalmanként kell feltöltsenek elektronikus számlákat a rendszerbe.

Összesen tehát közel 40 ezerre tehető azoknak a köre, akiket érint az e-számlázási kötelezettség Hargita megyében.

„Nagyon kevés kivétellel már mindenki használja. Akik még nem, valószínűleg technikai problémák miatt nem tudják még használni – voltak például olyan gondok, hogy a felhős aláírás nem működött. De szerintem július elsejéig biztos, hogy mindenki beáll a sorba és feltölt mindent, amit fel kell töltsön” – fogalmazott a megyei közpénzügyi igazgatóság vezetője.

Bírja a terhelést a rendszer, kezdetben ugyan voltak problémák, de akkor azért akadozott, mert mindig, amikor valaki problémát jelzett, a technikusok azonnal belenyúltak a rendszerbe, így a javítások miatt sem volt zökkenőmentes a működése.

De most már úgy látja, hogy rendben működik – válaszolta a működéssel kapcsolatos kérdésünkre Dimén Hunor Dénes.

Az elektronikus számlázás idén, január 1-től vált kötelezővé, ám akkor még több hónapja volt az érintetteknek arra, hogy elkezdjék használni az Egyéni Virtuális Teret (SPV - Spațiul Privat Virtual) és feltöltsék a számlákat a rendszerbe.

A kötelezettség a jogi személyek által más jogi személyeknek kiállított számlákra vonatkozik – tehát például amikor egy cég egy másik cégnek számláz –, de ez a legkisebb vállalkozási formákra, például az egyéni vállalkozásokra is kiterjed.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 20., szerda

Orbán Anita: megkezdődtek a magyar–ukrán szakértői egyeztetések

Szerdán online formában elkezdődtek a magyar-ukrán szakértői egyeztetések, ami fontos lépés a kapcsolatok újraépítésében – közölte Orbán Anita külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében.

Orbán Anita: megkezdődtek a magyar–ukrán szakértői egyeztetések
Hirdetés
2026. május 20., szerda

Országos szintfelmérők: kartoték adat csupán vagy valóban hasznos visszajelzés a diák számára?

Eddig főleg azt nézték a második, negyedik és hatodik osztályosok szintfelmérő tesztjein, hogy tudja-e a gyerek a tananyagot. Idéntől azt is vizsgálnák, tudja-e használni azt a való életben. Az osztálytermi valóság azonban ennél jóval árnyaltabb.

Országos szintfelmérők: kartoték adat csupán vagy valóban hasznos visszajelzés a diák számára?
2026. május 20., szerda

Kormányalakítás: azokkal is egyeztet az államfő, akik első körben kimaradtak

Nicușor Dan államfő csütörtökre a Cotroceni-palotába hívta egyeztetésre az ország gazdasági és politikai helyzetéről az Egységben Romániáért parlamenti frakció, a BÉKE – Románia az első parlamenti frakció és a függetlenek képviselőit.

Kormányalakítás: azokkal is egyeztet az államfő, akik első körben kimaradtak
2026. május 20., szerda

PSD-RMDSZ? Sehogy sem jön ki a parlamenti matek az AUR nélkül

Kelemen Hunor szövetségi elnök kedd este ismét leszögezte, hogy az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban a Szociáldemokrata Párt (PSD) oldalán.

PSD-RMDSZ? Sehogy sem jön ki a parlamenti matek az AUR nélkül
Hirdetés
2026. május 20., szerda

Kelemen Hunor a kormányalakításról: jelenleg szinte lehetetlen stabil többséget létrehozni

A kormánytöbbség kialakításához a pártoknak előbb-utóbb rugalmasabbá kell tenniük az álláspontjukat, mert a cotroceni-i konzultációk első fordulója után nem körvonalazódott megoldás – jelentette ki kedd este az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor a kormányalakításról: jelenleg szinte lehetetlen stabil többséget létrehozni
2026. május 19., kedd

Már nem penészes falak közt tárolják a liszteszsákokat – javuló élelmiszer-biztonság

Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.

Már nem penészes falak közt tárolják a liszteszsákokat – javuló élelmiszer-biztonság
2026. május 19., kedd

Elmondták a véleményüket az emberek az adóhatóság szolgáltatásairól

Összesítette a pénzügyminisztérium az Országos Adóhatóság (ANAF) szolgáltatásaival és a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformmal kapcsolatban az adófizetők részéről beérkezett visszajelzéseket.

Elmondták a véleményüket az emberek az adóhatóság szolgáltatásairól
Hirdetés
2026. május 19., kedd

Ügyvivő külügyminiszter: a NATO keleti szárnyán, köztük Romániában történik a legtöbb drónincidens

A NATO keleti szárnyának országai közül Romániában történik a legtöbb drónincidens Ukrajna közelsége miatt – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az ügyvivő külügyminiszter.

Ügyvivő külügyminiszter: a NATO keleti szárnyán, köztük Romániában történik a legtöbb drónincidens
2026. május 19., kedd

Szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklós több utcájában

Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.

Szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklós több utcájában
2026. május 19., kedd

Börtön is járhat a jövőben az egészségügyben dolgozók megfélelmlítéséért vagy a velük szembeni agresszióért

Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.

Börtön is járhat a jövőben az egészségügyben dolgozók megfélelmlítéséért vagy a velük szembeni agresszióért
Hirdetés