
Toró T. Tibor, Németh Zsolt és Tárnok Mária. Július 18-23. között szervezik meg a XXXII. Bálványosi Nyári Szabadegyetemet és Diáktábort
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
A béke ideje Tusványos idei mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, a szabadegyetem alapítója a rendezvény budapesti sajtótájékoztatóján szerdán.
2023. július 05., 17:232023. július 05., 17:23
2023. július 05., 21:412023. július 05., 21:41
A Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány és a Magyar Ifjúsági Tanács július 18-23. között szervezi meg a XXXII. Bálványosi Nyári Szabadegyetemet és Diáktábort Tusnádfürdőn. Németh Zsolt, az esemény Budapesten tartott beharangozóján rámutatott:
Szükség van békességre, pártközi értelemben és a Kárpát-medencében egyaránt – hangsúlyozta. A fideszes politikus a magyar konszenzus építésének hagyományos színtereként jellemezte Tusványost, ahol
A hagyományoknak megfelelően tartanak össznemzeti kerekasztalt, a Kárpát-medencei magyar közösségek vezetői is összeülnek, és találkoznak majd a miniszterelnökkel.
– mondta Németh Zsolt. Kiemelte: Magyarország békediplomáciát folytat, és az látszik, hogy nemzetközi színtéren is egyre erősebb a békevágy.
Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy a tábort egy héttel a NATO-csúcs után tartják majd, a rendezvény időzítése tehát nagyon jó.
Megerősítette a magyar álláspontot, miszerint a háborúnak nincs katonai megoldása.
– rögzítette. Aláhúzta: egyértelműen elítélik az Ukrajna elleni orosz agressziót. Fontosnak tartja az Ukrajna iránti szolidaritás erősítését, ami a magyar társadalomban érzékelhetően jelen van.
Kitért arra is, hogy van egy állandó magyarellenesség a Kárpát-medencében, ami közös stratégiát indokol. Rámutatott:
Emellett a nemzetközi jog területén szintén komoly nehézségekbe ütközik a kisebbségvédelem – tette hozzá.
Szólt arról is, hogy egész Kárpát-medencében és európai színtéren is választásokra készülnek, és
A magyar kormány azt hangsúlyozza: az etnikai pártok egységének az egyöntetű támogatása a magyar politika legfontosabb feladata – mondta Németh Zsolt.
A fideszes politikus közlése szerint az idei rendezvénynek 42 partnere van.
Legalább nyolc miniszter és tucatnyi államtitkár ígérte a részvételét,
Németh Zsolt szólt arról is, hogy számos külföldi vendégre számítanak, így ellátogat Tusványosra Janez Jansa volt szlovén miniszterelnök, lengyel, amerikai és brit politikusok, és
A fesztivál szabadidős, kulturális programjainál a maximális nyitottságra, a sokszínűségre helyezik a hangsúlyt. A nagyszínpadon többek között fellép a Magna cum Laude, a Pál utcai fiúk, Péterfy Bori és az Ismerős Arcok.
A programon szerepel Cseh Tamás-est, a Kriza János csűrben Erdély és a Kárpát-medence legjobb népzenei bandái lépnek fel, a házigazda Pál István Szalonna lesz. Németh Zsolt kiemelte még a kolozsvári Tokos-zenekar és a moldvai csángó Petrás Mária fellépését.
Kitért arra is, hogy az utóbbi években egyre nagyobb teret kap a Buzánszky Jenő sportterasz, ahová többek között ellátogat Király Gábor és Nikolics Nemanja futballista, továbbá számos olimpikon.
Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) alelnöke arról beszélt, hogy Tusványos úgy változik évről évre, hogy eközben az induláskor megfogalmazott célokat is meg tudták őrizni.
– összegzett az erdélyi magyar politikus, aki jelezte: a két hét múlva kezdődő tábor programjainak előkészítése gőzerővel folyik.
Tárnok Mária magyarországi főszervező, a Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítvány kuratóriumi elnöke jelezte: a programok elérhetők a tusvanyos.ro oldalon magyar, angol és román nyelven.
Tisztában voltam azzal, hogy egy szürreális filmre vettem jegyet, amikor úgy döntöttem, hogy megnézem az A24 új horrorfilmjét, a Hátsó szobákat.
Vasárnap nyújtja be a parlamentnek Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök a szakértői kormány névsorát és programját. A tervek szerint a kabinet 18 tagból állna: 15 miniszter és három miniszterelnök-helyettes kapna helyet benne.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének, a párt szombaton Budapesten megtartott 32. tisztújító kongresszusán. A küldöttek titkos szavazáson 737 érvényes voksból 729-cel erősítették meg tisztségében az egyetlen jelöltként induló pártelnököt.
A Fidesz szombati tisztújító kongresszusán Orbán Viktor elismerte, hogy a választási vereségért őt terheli a felelősség, ugyanakkor bírálta az új kormány politikáját, és arról beszélt, hogy az ország politikai és gazdasági káosz felé tart.
A bányászjárás áldozatai előtt tisztelgett szombaton Nicușor Dan államfő Bukarestben. Az elnök szerint az 1990-es események a román demokrácia egyik legsötétebb fejezetét jelentik.
Június 13-tól életbe léptek a közösségi együttélési normák megsértéséről szóló törvény módosításai, amelyek szigorúbb fellépést tesznek lehetővé a szomszédokat zavaró magatartásokkal szemben.
Negyvenhárom személyt evakuált a katasztrófavédelem szombat reggel egy temesvári négyemeletes tömbházból, miután az egyik földszinti lakásban robbanás történt, amelyet tűz követett.
Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.
Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.
11 hozzászólás