
Sokszor nehéz leolvasni az aknákban lévő vízórákat. A digitális leolvasók megkönnyítenék a vízfogyasztás követését. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Két pályázatról is döntött a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület hétfői rendkívüli ülésén. Az egyik a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató projektje, amely révén digitalizálnák a vízóraolvasást a kiszolgálási területükön, a másik pedig az önkormányzaté, amellyel 12 középület, főként iskolák napelemmel való felszerelését finanszíroznák.
2022. december 05., 14:012022. december 05., 14:01
2022. december 05., 18:552022. december 05., 18:55
A csíkszeredai önkormányzati képviselők hétfői soron kívüli ülésén többek között megszavazták a Harvíz regionális víz-és csatornaszolgáltató pályázatát, amely segítségével
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója elmondta, hogy
Mindez nagyon megterhelő a szolgáltatónak, ezért éltek az alig egy hónapja meghirdetett az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programja (POIM) pályázatának lehetőségével, amely révén digitalizálhatják a vízóra rendszerük egy részét.
„Közel 8 ezer vízórát érintene a projekt, ezek közül 4470 digitalizált vízórával Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen oldanánk meg a vízóra leolvasását egy összegyűjtő rendszerrel, amely azt jelenti, hogy
Ez segítene azoknak a problémáknak a megoldásában is, amely abból adódik, hogy különbözet van a főóra adatai és benti kis vízórák adatai között, ugyanis már jobban lehetne követni, ha a tömbházban például elfolyás van. Továbbá 3505 leolvasót szereznének be, amelyekkel bizonyos távolságból le lehetne olvasni a vízórákat például a kapu előtt, anélkül, hogy be kellene menni az udvarra” – magyarázta Bogáti.
A projekt leadási határidejének rövidsége miatt döntöttek így, azonban a későbbiekben a többi érintett önkormányzat is hozzájárul a saját önrészével, így csökkenni fog a megyeszékhely által biztosított összeg.
Több közintézményt is napelemekkel szerelnének fel Csíkszeredában, ha sikerül megnyerni az erre kiírt támogatást. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A testület továbbá jóváhagyta, hogy a csíkszeredai önkormányzat pályázhasson
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere elmondta, amennyiben nyertes lesz a pályázat, akkor jövő év végéig meg is kell valósítani.
– fejtette ki Korodi. Arra a kérdésre, hogy az energiatermelés értékét a csíkszeredai ködös klíma figyelembevételével számolták-e ki, a városvezető megerősítette, hogy
Ezek a napelemek ugyanis nemcsak a Nap direkt fényét, hanem a nappali fényt is felhasználják az energiatermelésre.
Bors Béla, alpolgármester pedig a projekt értékét ismertette, mint mondta:
Ebből az összegből főként oktatási intézményeket látnának el napelemekkel: azaz a városi kertészetet, a bölcsődét, a Xantus János Általános Iskola épületeit, a Székely Károly Szakközépiskolát és a sporttermét, az Octavian Goga Főgimnáziumot, Micimackó napközit, a Kisherceg napközit, a Napocska napközit, a József Attila Általános Iskola sporttermét, valamint a Nagy István Művészeti Középiskola épületét.
„Készülünk további pályázati csomaggal is, amelyben további középületeket vonnánk be a projektbe, például a Csíki Csobbanót is, hogy amint lesz egy újabb kiírás, tudjuk mihamarabb megpályázni” – tette hozzá az alpolgármester.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!