Hirdetés
Hirdetés

Daganatos betegségek: lerövidítenék a diagnózisig vezető utat

Az egészségbiztosítással nem rendelkezőknek is joga van az ingyenes kivizsgálásra, ha felmerül a daganatos betegség gyanúja •  Fotó: Veres Nándor

Az egészségbiztosítással nem rendelkezőknek is joga van az ingyenes kivizsgálásra, ha felmerül a daganatos betegség gyanúja

Fotó: Veres Nándor

Módosították a keretszerződést, több változást is bevezetnek az egészségügyi rendszerben az október elsejétől kezdődő időszakban. Vészhelyzetben a betegek egy alkalommal új receptet kaphatnak az előző vény által lefedett időszakra, a rákos megbetegedések gyanúja esetén lerövidítenék a diagnózisig vezető utat, akárcsak a betegség nyomon követése esetében.

Széchely István

2024. szeptember 30., 21:282024. szeptember 30., 21:28

Növelik a kórházi járóbeteg-szakrendelők szolgáltatásainak a finanszírozását október elsejétől, egyebek között erről fogadott el határozatot legutóbbi ülésén a kormány.

Az egészségügyi keretszerződést módosító, valamint kiegészítő szabályozás értelmében az egészségbiztosítási pénztárral szerződéses viszonyban álló járóbeteg-szakrendelők szolgáltatásainak a pontértékét 11 százalékkal, azaz 4,5 lejről 5-re növelik.

A háziorvosi rendelők fejkvótás finanszírozásának a pontértéke, valamint a szolgáltatásoké csak szeptember végéig volt meghatározva, az új kormányhatározat értelmében ezek változatlanok maradnak az utolsó negyedévben:

12 lej a fejkvóta pontértéke, a szolgáltatásoké pedig 8 lej.

Bevezettek egy, a vészhelyzetekkel, illetve vészhelyzetet potenciálisan előidéző helyzetekkel kapcsolatos újdonságot is. Az ezek által érintett betegek egy alkalommal kaphatnak új receptet a korábbi helyett, ugyanarra az időszakra. Így

nem szakad meg a kezelések folyamatossága, ha az érintett páciensek számára kiállított recept, vagy az általuk kiváltott gyógyszerek megsemmisülnek a vészhelyzet során.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha például egy árvízben – mint amilyen a közelmúltban volt többek között Galac megyében – elvész a beteg gyógyszerreceptje vagy gyógyszere, az orvos kiállíthat egy új receptet az előző vény által lefedett időszakra – tájékoztatott Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Biztosítottá válnak a biztosítással nem rendelkező daganatos betegek

Az új szabályozással olyan rendelkezéseket is tartalmaz, amelyek által lerövidítenék a rákos megbetegedések diagnosztizálásához vezető utat, valamint a betegség alakulásának nyomon követését is hatékonyabbá tennék.

A biztosítottak, illetve egészségbiztosítással nem rendelkező páciensek egyaránt igénybe vehetik a diagnosztizáláshoz szükséges paraklinikai szolgáltatásokat a járóbeteg-szakrendelőkben, valamint a háziorvosi rendelőkben, ha egy konzultáció során felmerül a daganatos megbetegedés gyanúja.

A rendelkezés gyakorlati megvalósítása érdekében szerződéskiegészítéseket kötnek a rendelőkkel, és a havi elszámolást a megvalósítások alapján végzik el.

Hirdetés

Ugyanezekben a rendelőkben – felszereltségüknek és kompetenciájuknak megfelelően – a daganatos betegséggel diagnosztizált páciensek számára szükséges paraklinikai vizsgálatokat is elvégezhetik, amennyiben ezek ambulánsan elvégezhetők.

Idézet
Az egészségbiztosítással nem rendelkezőknek is joga van arra, hogy a családorvos és a klinikai szakorvos megvizsgálja, ha felmerül a daganatos betegség gyanúja. A családorvos elküldheti a szakorvoshoz, ha úgy ítélik meg, akkor paraklinikai szolgáltatásokat is igényelhetnek, legyen az röntgen-, CT-, MR- vagy laborvizsgálat stb. Ha beigazolódik a betegség gyanúja, akkor a páciens bekerül egy országos programba és automatikusan biztosítottá válik, ha nem, akkor megmarad a nem biztosított státusza”

– ismertette a biztosítással nem rendelkezők ingyenes egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozó jogait Duda Tihamér.

Az intézkedéscsomag része az is, hogy a méhnyakrák és emlőrák korai felismerését célzó egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés növelése érdekében az ambuláns szakorvosi ellátást mobil orvosi rendelőkben is elvégezhetik majd a társadalombiztosítási rendszeren belül.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Bizonyos esetekben a betegszállítást átvállalja a rendszer

Az egészségbiztosítással rendelkező daganatos betegeket illetően van egy másik változás is:

ha a páciens nem tud közlekedni, illetve hagyományos közlekedési eszközzel nem szállítható a kezelésre és vissza, akkor ezt is átvállalja az egészségügyi rendszer.

Erre mindeddig nem volt lehetőség, illetve nem ilyen formában.

Idézet
Ezeket a szállításokat általában magáncégek végzik, amelyek szerződést kötnek az egészségbiztosítási pénztárral. Nekünk volt egy ilyen szerződésünk, de visszamondták. De a betegeknek joguk van erre, így a mentőszolgálat kell elvégezze ezt”

– mondta a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója.

Az említett újdonságok október elsején lépnek érvénybe, a kormány ennek érdekében határozatot fogadott el a keretszerződés módosításáról, az alkalmazási normák jóváhagyására van még szükség – fűzte hozzá Duda Tihamér.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 04., kedd

Óvóhelyre küldték Tulcea megye északi részének lakóit

Ro-Alert figyelmeztetést adott ki kedden délután a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) Tulcea megye északi részének lakói számára, miután fennállt a légtérből lezuhanó tárgyak becsapódásának veszélye.

Óvóhelyre küldték Tulcea megye északi részének lakóit
Hirdetés
2026. augusztus 04., kedd

Uszályok elsüllyesztésével emelnék a vízszintet a csernavodai erőműnél – videóval

Folytatódnak az Öreg-Duna-ágnál a csernavodai atomerőmű áramtermelésének folyamatosságát biztosító vízelterelési munkálatok – közölte kedden a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) szóvivője.

Uszályok elsüllyesztésével emelnék a vízszintet a csernavodai erőműnél – videóval
2026. augusztus 04., kedd

Még nem kell elzárni a csapokat, de már életbe lépett az első aszálykorlátozás Hargita megyében

A kánikula miatt Hargita megyében csupán a Nagy-Homoród folyón korlátozták a vízfogyasztást egy gazdasági szereplőnek. Az aszály idejére kidolgozott korlátozási terv intézkedése egyelőre nem érinti a lakossági fogyasztókat.

Még nem kell elzárni a csapokat, de már életbe lépett az első aszálykorlátozás Hargita megyében
2026. augusztus 04., kedd

Kihirdette a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről rendelkező törvényt az elnök

Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy kihirdette a kőolajpiaci válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a lakásvásárláskor alkalmazott kedvezményes áfakulcs határidejének meghosszabbításáról szóló törvényeket.

Kihirdette a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről rendelkező törvényt az elnök
Hirdetés
2026. augusztus 04., kedd

Bolojan szerint nem várhatók problémák az üzemanyag-ellátásban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy nem várhatók problémák a lakosság, a mezőgazdaság és a fuvarozók üzemanyag-ellátásában.

Bolojan szerint nem várhatók problémák az üzemanyag-ellátásban
2026. augusztus 04., kedd

Néhány banira vagyunk a 11 lejes dízeltől

Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.

Néhány banira vagyunk a 11 lejes dízeltől
2026. augusztus 04., kedd

Fokozódik a kánikula: első és másodfokú hőségriasztásokat adtak ki a székelyföldi megyékre

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.

Fokozódik a kánikula: első és másodfokú hőségriasztásokat adtak ki a székelyföldi megyékre
Hirdetés
2026. augusztus 04., kedd

Enyhén nőtt a Duna vízszintje a csernavodai atomerőműnél a hétfői robbantást követően

Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a hadsereg szakértői által végrehajtott robbantásos művelet eredményeként a Duna vízszintje 2 centiméterrel emelkedett a csernavodai atomerőmű környékén a hétfői szinthez képest.

Enyhén nőtt a Duna vízszintje a csernavodai atomerőműnél a hétfői robbantást követően
2026. augusztus 04., kedd

Ezekkel vádolják a Kovászna megye prefektusát, akinek a vagyonát is zárolják

Zárolták Ráduly István vagyonát – közleményben ismertette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a háromszéki prefektus elleni vádakat. Az ügyben a prefektus mellett másik két személy ellen is eljárás folyik.

Ezekkel vádolják a Kovászna megye prefektusát, akinek a vagyonát is zárolják
2026. augusztus 04., kedd

Meddig apad még a Duna?

A Duna rendkívül alacsony vízállása látványos nyomot hagyott Baján: a Sugovica medre szinte teljesen kiszáradt.

Meddig apad még a Duna?
Meddig apad még a Duna?
2026. augusztus 04., kedd

Meddig apad még a Duna?

Hirdetés