
Fotó: Haáz Vince
Több mint 33.600-an iratkoztak fel a pótérettségire, amely csütörtökön kezdődik a jelentkezők román nyelvi kompetenciáinak szóbeli felmérésével.
2024. augusztus 07., 19:172024. augusztus 07., 19:17
A tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint az idei pótérettségi augusztus 8-a és 30-a között zajlik – emlékeztet az Agerpres hírügynökség.
Augusztus 8-án és 9-én szóbeli vizsgán mérik fel a diákok román nyelvi kommunikációs készségeit. Az anyanyelvi kommunikációs készségeket augusztus 9-én, a digitális kompetenciákat 12-én, az idegennyelv-ismeretet pedig 13-án és 14-én mérik fel.
A pótérettségizők írásbeli vizsgái a következő ütemterv szerint zajlanak:
román nyelv és irodalomból augusztus 19-én,
a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból 20-án,
a szaknak megfelelő választott tantárgyból 21-én,
anyanyelvből 22-én írásbeliznek.
A vizsgák eredményeit augusztus 26-án délig teszik közzé, az óvásokat ugyanaznap lehet benyújtani 12 órától 18 óráig.
Az oklevél megszerzéséhez az érettségizőknek három feltételnek kell együttesen megfelelniük: részt vettek a nyelvi és digitális készségeik felmérésén, illetve az összes írásbeli vizsgán; az írásbeli vizsgák mindegyikén legkevesebb 5-ös osztályzatot kaptak; az írásbeli vizsgák osztályzatainak átlaga legkevesebb 6-os.
Decemberben öt erdélyi városban találkozhat a közönség Szőnyi Ferenccel, az ultratriatlon világbajnokkal, akit a világ „Racemachine”-ként és a „komáromi Vasemberként” ismer.
Olyan áramszolgáltatót keresel, akivel a saját anyanyelveden egyeztethetsz nemcsak a számlákról, hanem az energiahatékonyságról is, és arról, hogyan lehetsz környezetbarátabb anélkül, hogy lemondanál a kényelemről?
Első házként megszavazta a szenátus hétfőn azt a törvénytervezetet, amely szerint az endometriózisban szenvedő nők havi egy fizetett szabadnapra jogosultak.
Egy negyedikes fiú esete hónapok óta köztéma Marosvásárhelyen, miután több iskola elutasította az áthelyezését. Végül a Schiller-iskolába került, ahol a szülők tiltakozásba kezdtek: az osztály nem jár iskolába, bár még sosem találkoztak vele.
Hallgatólagosan elfogadta a szenátus hétfői ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a tanév első napja hivatalos szabadnap a szülők számára.
Botrányba torkollt hétfőn a képviselőházban a kormány órája elnevezésű vita, amelyen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kezdeményezésére Diana Buzoianu környezetvédelmi minisztert faggatták a Paltinu-gyűjtőtónál kialakult helyzetről.
Bizonytalanul közlekedő, parkoló autóvezetők kerültek a Hargita megyei rendőrök látószögébe hétvégén.
Jócskán a megengedett sebességhatár fölött, 201 km/órás sebességgel hajtott az A2-es autópályán egy férfi. Később a vizsgálatok azt is kimutatták, hogy kábítószer hatása alatt vezetett.
Gratulált hétfőn Nicușor Dan államfő a vasárnapi időközi helyhatósági választások győzteseinek.
Változékony és az ilyenkor megszokottnál enyhébb időre számíthatunk a következő két hétben, december 18. után várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) december 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
szóljon hozzá!