Az új rendelet meghatározza, hogy maximum mennyi lehet a bérleti díj. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Miután január elsejétől megkétszerezték az Országos Lakásügynökség által épített lakások bérleti díjait, a kormány most elfogadta, hogy más kritériumok alapján számítsák ki a díjakat, oly módon, hogy ezek csökkenjenek. Az alkalmazási előírások azonban egyelőre nem jelentek meg.
2017. április 11., 17:592017. április 11., 17:59
Januárban 200 lejről 500–600 lejre nőttek a kétszobás ANL-s lakások bérleti díjai, emiatt nagyon sok lakó elégedetlenkedett. Az előző kormány által tavaly elfogadott számítási módszertan alapján ugyanis nemcsak a tulajdonképpeni lakott felületet, hanem a falak által elfoglalt helyet, az erkélyt, kamrát is lakófelületnek minősítették, így
A lakásokban többnyire 35 évnél fiatalabb családok, visszaszolgáltatott ingatlanokból kilakoltatott személyek élnek, akiket nagyon hátrányosan érintett a piaci árakhoz igazított bérleti díj. A marosvásárhelyi polgármester januárban azt nyilatkozta, hogy a megyeszékhelyi ANL-s lakásokban élők negyven százaléka elköltözik majd, ha ezek az árak maradnak.
Az érintettek számára jó hír, hogy múlt héten a kormány elfogadott egy sürgősségi rendeletet, amellyel az a célja, hogy csökkentse a bérleti díjakat. Az elfogadott rendelet értelmében csökkennek az adminisztrációs, javítási és karbantartási költségek, figyelembe veszik azt is, hogy mikor épült a tömbházlakás, így
Fotó: Boda L. Gergely
Az új rendelet meghatározza, hogy maximum mennyi lehet a bérleti díj: ha a családtagonkénti bruttó jövedelem kevesebb vagy egyenlő az országos bruttó minimálbérrel, akkor a lakbér nem lehet több az egy családtagra eső jövedelem 10 százalékánál, s legtöbb az egy főre eső jövedelem 30 százaléka lehet, abban az esetben, ha a jövedelem személyenként nem haladja meg az 5000 lejt.
A marosvásárhelyi lakásgazdálkodási vállalat (Locativ) igazgatója, Ovidiu Moldovan lapunknak elmondta: a rendeletet ismeri, de meg kell várniuk az alkalmazási normák elfogadását és a Hivatalos Közlönyben való megjelentetését, hogy pontosan tudják, milyen számítási együtthatókat kell majd alkalmazzanak. Az igazgató nem akart jóslatokba bocsátkozni, hogy ez mikorra várható.
Megtudtuk, hogy Marosvásárhelyen januártól többen elköltöztek az ANL-s lakásokból, de nem indokolták meg, hogy a bérleti díj jelentős növekedése miatt vagy más okból. A megyeszékhelyen jelenleg 331 ANL-s lakrész van, és hosszú a várakozási lista.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
szóljon hozzá!