Hirdetés
Hirdetés

Csökkenteni akarták a nemzeti ünnep rendezvényeinek költségvetését Székelyudvarhelyen, ám végül elálltak ettől

Végül nem csökkentették az augusztus 20-án tartandó ünnepség költségvetését •  Fotó: Beliczay László

Végül nem csökkentették az augusztus 20-án tartandó ünnepség költségvetését

Fotó: Beliczay László

Vitát robbantott ki a székelyudvarhelyi önkormányzati testület csütörtöki soros ülésén, hogy az RMDSZ-frakció csökkenteni akarta a közeljövőben tartandó rendezvényekre szánt összegeket. Egyebek mellett a Szent István-napi eseményekre kért összeg lecsökkentése váltott ki nagy felháborodást. Végül sikerült jobb belátásra bírni a szövetség képviselőit.

Fülöp-Székely Botond

2024. július 25., 15:042024. július 25., 15:04

2024. július 25., 17:252024. július 25., 17:25

A költségvetés-módosítással kapcsolatos tervezet megtárgyalását megelőzően hívta fel a figyelmet Gálfi Árpád polgármester, hogy „több székelyudvarhelyi rendezvényt is el akar lehetetleníteni az RMDSZ-frakció”. Ő ezek közül

a magyar államalapítás időpontjára tervezett események büdzséjének 100 ezer lejjel történő csökkentését, illetve a jubiláló házaspárok és az idősek köszöntése érdekében szervezett rendezvények költségcsökkentését emelte ki.

Hirdetés

Felháborítónak tartotta, hogy ezzel szemben egyebek mellett a szilveszteri eseményekre és a Siculus-fesztiválra több pénzt szánnak.

Drasztikus változtatás

A hivatal rendezvényszervezési osztálya összességében 381 ezer lej átcsoportosítását kérte a Szent István napi eseményekre (211 ezer lej), a jubiláló házasok köszöntésére (60 ezer lej), az idősek köszöntésére (20 ezer lej), az őszi vásárra (20 ezer lej), valamint a Siculus-fesztivál szervezésére (70 ezer lej).

Az RMDSZ módosító javaslatot mutatott be, miszerint 17 ezer lejt igényelnek az adventi gyertyagyújtásra, 20 ezer lejt a Mikulás-napra, a szilveszteri események költségeit 22 ezer lejről 100 ezer lejre növelnék, az Őszi Vásár büdzséjét 40 ezer lejre, míg a Siculus fesztiválét 90 ezer lejre emelnék.

Ennek érdekében 45 ezer lejjel kevesebbet szánnak a jubiláló házaspárokra, 100 ezer lejt vonnak el a Szent István napi rendezvényektől és 10 ezer lejt az idősek napi eseményektől.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Meggondolták magukat

A módosító javaslatok hallatán Gálfi Árpád kijelentette, ilyen körülmények között nincs amiért megszervezni egyik eseményt sem. Máthé László Ferenc, a hivatal rendezvényszervezési osztályának vezetője is kifakadt. Rámutatott, hogy

a március 15-i és augusztus 20-i nemzeti ünnepek esetében konszenzus kellene legyen, függetlenül attól, hogy ki vezeti a várost.

Emlékeztetett, hogy hét évvel ezelőtt is többet költött a város a Szent István-napi eseményekre annál, amit most akarnak jóváhagyni. Közben pedig jelentősen megnőtt a szolgáltatások ára.

Idézet
110 ezer lejből nem lehet tartalmas, szép, ünnephez méltó és tömegeket vonzó Szent István-napot szervezni”

– szögezte le. Hozzátette, nem akarják megint azt hallani, hogy a legkisebb faluban is nagyobb rendezvény volt, és azt, hogy „mivé degradálták az ünnepeket.” Az általuk kért 211 ezer lejnek a felét ki kell fizetni egy jó előadóra, a színpad felszerelésére pedig 60 ezer lej megy el, a többi pénz pedig az apróbb tételekre kell – példázódott az árakkal kapcsolatban. A képviselőkhöz fordulva kijelentette: ha csak egy kis „táncikálást” akarnak a Szent István-teremben, akkor azt olcsóbban is meg lehet oldani.

Idézet
Tényleg azt akarják, hogy röhögjenek rajtunk, hogy milyen szerencsétlenek vagyunk?”

– tette fel a költői kérdést. Hasonlóan

nevetségesnek és méltatlannak tartotta azt is, hogy mindössze 15 ezer lejből kellene megoldják a jubiláló házaspárok köszöntését.

Péter Balázs, a POL frakcióvezető-helyettese hangsúlyozta, tényleg nincs, amiért „szórakozni” a nemzeti ünneppel, majd ülésvezetőként 5 perces szünetet rendelt el. Az erről visszatérő Berde Zoltán RMDSZ-es frakcióvezető kijelentette, a méltóságteljes ünneplést a szervezés és a hozzáállás eredményezi, nem egy „feneketlen zsák.” Ettől függetlenül

végül 30 ezer lejt biztosítottak a jubiláló házaspárok köszöntésére, 200 ezer lejt a Szent István-napi eseményekre és 15 ezer lejt az idősek köszöntésére.

Nincs szükség hitelre

Ezenkívül fontos tudni, hogy összességében 10 millió lejes kincstári hitelt vett fel korábban az önkormányzat több beruházás önrészének finanszírozására, ám kiderült, hogy a támogatások újratárgyalásának köszönhetően erre nem lesz szükség. Éppen ezért az összeget vissza szeretnék fizetni. Összesen 352 ezer lej átcsoportosítására volt szükség – hiszen ennyi lett eddig felhasználva –, amit jóváhagytak a képviselők.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 02., csütörtök

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell

A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Kiderült, miért csak a gázolaj jövedéki adóját csökkenti a kormány

Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.

Kiderült, miért csak a gázolaj jövedéki adóját csökkenti a kormány
2026. április 02., csütörtök

Támogatják a családokat és a kultúrát: nő az utalványok értéke

Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Támogatják a családokat és a kultúrát: nő az utalványok értéke
2026. április 02., csütörtök

Na de mi lesz a több millió eurós biztosítási kártérítéssel, ha megvan az aranysisak?

Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.

Na de mi lesz a több millió eurós biztosítási kártérítéssel, ha megvan az aranysisak?
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Visszaadták Romániának az ellopott dák műkincseket

Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.

Visszaadták Romániának az ellopott dák műkincseket
2026. április 02., csütörtök

Döntött a kormány a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről

A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.

Döntött a kormány a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről
2026. április 02., csütörtök

Jövő héten érkezik a nyugdíj, a kiegészítő támogatás viszont csak jövő hónapban

Ortodox húsvét előtt kézbesítik a nyugdíjakat, a kifizetésük előkészítése már megkezdődött – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Manole munkaügyi miniszter.

Jövő héten érkezik a nyugdíj, a kiegészítő támogatás viszont csak jövő hónapban
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Tárgyalnak az új közalkalmazotti bértörvényről – az államfőnek lesz a legnagyobb a fizetése

Előrehaladott tárgyalások zajlanak az új közalkalmazotti bértörvényről a miniszterelnöki hivatal és a pénzügyminisztérium részvételével működő munkacsoportban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a munkaügyi miniszter.

Tárgyalnak az új közalkalmazotti bértörvényről – az államfőnek lesz a legnagyobb a fizetése
2026. április 02., csütörtök

Mesterséges intelligencia Székelyföldön: a változás nyertesei lehetünk

Hogyan alakítja át az MI az oktatást, az ipart, az egészségügyet és a mindennapokat – Erdély első átfogó mesterségesintelligencia-konferenciáját tartották Marosvásárhelyen. A rendezvényen szakértők, politikai szereplők és intézményi vezetők találkoztak.

Mesterséges intelligencia Székelyföldön: a változás nyertesei lehetünk
2026. április 02., csütörtök

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén

Naponta mintegy 24 ezer belügyi alkalmazott, rendőrök, csendőrök, határrendészek, tűzoltók gondoskodnak a polgárok biztonságáról a hosszú hétvégén, amelyen a katolikusok és protestánsok a húsvétot, az ortodoxok a virágvasárnapot ünneplik.

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén
Fokozott készültség az ünnepi hétvégén
2026. április 02., csütörtök

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén

Hirdetés