Kevés konferenciát szerveztek eddig, de a múzeumnak ez is feladata – mondta Gyarmati Zsolt
Fotó: Gecse Noémi
Miért 460 éves évforduló, mikor volt az első hokimeccs Csíkszeredában, mikor nyitották meg Nagy Imre festőművész sikeres brassói kiállítását – sok más szakmai kérdés és helytörténeti érdekesség mellett ezekre is választ kaphatott az, aki beült a csütörtökön elkezdődött várostörténeti konferencia előadásaira.
2018. április 19., 20:422018. április 19., 20:42
Rövid és tömör előadások során ismertették csütörtök délutánig Csíkszereda történetének egyes szakaszait a Csíki Székely Múzeumban reggel elkezdődött várostörténeti konferencián. A Csíkszereda 460 címet viselő rendezvény előadásaira sokan voltak kíváncsiak, pótszékeket is be kellett állítani a múzeum protokolltermébe.
Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója megnyitó beszédében a múzeum feladatairól, funkcióiról beszélt. Kifejtette, a kiállítások a leginkább látványos elemei a múzeum munkájának, emellett azonban számos más, kevésbé szembeötlő, de legalább annyira fontos tevékenység is zajlik intézményükben: ilyen az anyaggyűjtés, restaurálás, állagmegőrzés, tárolás és a tudományos munka. Utóbbi részeként szervezték meg a konferenciát, amelynek anyaga reményeik szerint már nyáron megjelenik egy kötetben is.
A konferencia a Csíkszereda 460 nevet kapta, 1558-ból származik ugyanis az a dokumentum, amellyel Izabella királyné a mezővárosként említett Csíkszeredának adómentességet adományoz. Gyarmati Zsolt rámutatott, nyilván, hogy a város gyökerei korábbra nyúlnak vissza, más forrásokból tudjuk, hogy Csíkszereda 1558 előtt talán már városként is létezett, de nincs ez dokumentálva. A város neve és hogy mezővárosi jogosítványokat szerez, 460 évvel ezelőtt volt először leírva – fejtette ki az igazgató. Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere köszöntő beszédében ehhez hozzátette, Izabella királyné adománylevele a mai tudásunk szerint az első írásos említése a városnak, előfordulhat, hogy a jövőben feltárnak majd még olyan dokumentumokat, amelyek újat hoznak ezen a téren.
Csíkszereda polgármestere is előadást tartott a konferencián, két várostörténeti mozzanatra világított rá. Az egyik tévhite a város 460 évének, hogy mikor volt az első hokimeccs, amelyet a csíkszeredai csapat játszott – mondta Ráduly. Kifejtette, a város lakóinak jelentős része hibásan tudja, hogy 1929. január 6-án volt a városban az első jégkorongmérkőzés.
„Ez az időpont egy 1969 februárjában kiadott Hargita újságban jelenik meg először írásos formában, egy kép alatt. Az a teóriám van ehhez – merthogy akkor ünnepelték meg a csíki hoki negyvenedik évfordulóját –, hogy mivel a megyésítés nemcsak egy új helyzetet, hanem egy új elitet is hozott a városba, és fontos volt, hogy ennek az új közigazgatási berendezkedésnek legyenek olyan eseményei, amelyek a múltban gyökereznek és elfogadtatják az új helyzetet, ezért kitalálták, hogy 1929-ben lett volna az első hokimérkőzés. Ez aztán jól begyökerezett" – fejtette ki a polgármester.
Kijelentette, megtalálta ennek az egyértelmű cáfolatát, korhű dokumentumot arról, hogy
Nyilván kellemetlen ezzel szembesülni, akár számára is, hisz a jégkorong nyolcvan éves évfordulóját az 1929-es dátumra alapozva ünnepelte meg a város 2009-ben, de tudomásul kell venni, hogy a helytörténeti kutatások során előkerülhetnek új bizonyítékok.
A polgármester még kifejtette, a csíkszeredai Bács Béla Jánossal közösen a 125 éve született zsögödi Nagy Imre festőművész pályájának egy érdekes mozzanatát sikerült kibontaniuk: kutatásaik nyomán úgy gondolják, egy brassói kiállítás nagy áttörést jelentett a művész pályafutása során, ezután képei kelendőek lettek és elindulhatott sokat áhított külföldi tanulmányútjára is.
1925-ben tudatosan eldöntötte Nagy Imre, hogy Erdélyben szeretne meggyökerezni, hírnevet, ismertséget kivívni magának, ezért 1925 tavaszán kiállítási körútra indult: néhány napos kiállításokat tartott Kolozsváron, Brassóban, Marosvásárhelyen, ezt 1926-ban kolozsvári, aradi és temesvári tárlatok követték. A nyár, az ősz az alkotás időszaka volt, majd 1926. november 21-én Csíkszeredában egy használaton kívüli lisztkereskedés helyiségében nyílt kiállítása. Ezután egy marosvásárhelyi tárlat következik, majd 1926. december 25-én egy második brassói, amelyet már mondhatni megrohantak az érdeklődők.
Világháborúk és szocializmus
A várostörténeti konferencia péntek délelőtt kilenc órától folytatódik, az előadók a város két világháború alatti történetéből, illetve a szocializmus korszakának történéseiből szemelgetnek. Az előadások nyitottak, az érdeklődőket szívesen látják.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának temetési szertartásával egyidőben gyászmisét tartanak csütörtökön Csíksomlyón.
A keresőcsapatok kedden délután megtalálták a kiskorút, aki a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén tűnt el a délben.
Elkezdődtek az október 23-i ünnepség előkészületei Székelyudvarhelyen, emiatt útlezárások várhatóak.
Átható, kicsit sem kellemes trágyaszag töltötte be a napokban Gyergyószentmiklós levegőjét. Sokan panaszkodnak emiatt, Len Emil, korábbi alpolgármester szerint ez pár napon belül megszűnik.
Kis sportcipők keverednek a nagy székely csizmákkal tíz napon keresztül számos székelyföldi településen: Csíkszeredából „szomszédolni” indult Hargita Székely Néptáncszínház.
Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.
Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.
Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.
Nagyjátékfilmeknek is felületet biztosít a rövidfilmek mellett az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál. A november 6-10 között zajló szemle a marosvásárhelyi Kultúrpalotában zajlik.
szóljon hozzá!