Fotó: Veres Nándor
Sokan fordulnak orvoshoz ebben az időszakban felső légúti megbetegedés miatt, a háziorvosi rendelőket az ünnepek lejártával naponta több tízen keresik fel ilyen panaszokkal. Az iskolákban nincs sok hiányzó, a kisgyerekek körében viszont gyakori a légúti megbetegedés. A számos beteg miatt a rendszer problémái is megmutatkoznak, van, akinek fizetnie kell háziorvosánál a vizsgálatért.
2014. január 07., 17:022014. január 07., 17:02
2014. január 07., 17:202014. január 07., 17:20
Nagy a forgalom a háziorvosi rendelőkben ezekben a napokban: sokan most keresik fel orvosukat az ünnepek alatt jelentkezett egészségi problémáikkal. Köztük sok a náthás beteg.
Rengeteg betege volt, az ünnepek alatt sokan betegedtek meg, több jelenleg a felső légúti panaszokkal orvoshoz fordulók száma, mint amennyire számított – mondta érdeklődésünkre Bíró Dénes csíkszeredai háziorvos. Közölte, a megszokottnál nem súlyosabbak a náthás megbetegedések, a betegségcsoportra jellemző tünetekkel fordulnak orvoshoz a betegek, és egyelőre kevés a szövődmény is. Soós Szabó Klára csíkszeredai háziorvosnál is nagyon sok a beteg.
Nincs sok hiányzó
Vidéken kevesebb a náthás beteg, vagy kevesebben fordulnak orvoshoz, legalábbis erre következtettünk a csíkdánfalvi háziorvos, Törzsök Tibor tájékoztatásából. Nála átlagos a beteglétszám, vannak felső légúti megbetegedéssel küzdők, de nem többen az ilyenkor szokásosnál. A betegség lefolyása a valamilyen más betegséggel rendelkező idősebb személyeknél súlyosabb, a fiatalok és az aktív felnőttek könnyebben viselik – jegyezte meg a háziorvos.
Az iskolákban nincs sok hiányzó: amint az egyik csíkszeredai általános iskolában dolgozó orvosi asszisztens közölte, a vakációról hétfőn visszatért gyerekek többsége egészséges; jellemzően a közösségbe való visszatérés után egy héttel szokott megbetegedési hullám kialakulni.
„Mínusz húsz fok és kék ég kellene”
Sok a beteg a kisgyerekek körében. Bokor Márton csíkszeredai gyermekorvos azt mondta, gyakori a légúti probléma, ezek többsége pedig véleménye szerint a köd miatt van. Ez kedvez a különböző vírusok terjedésének, és lenyomja a levegőszennyezést is, a felső légúti problémák mellett ezért sok gyereknél jelentkezik asztma, légcsőhurut is. „Mínusz húsz fok és kék ég kellene, nem lenne akkor ennyi megbetegedés” – summázta a gyermekorvos. Úgy látja, a betegségek lefolyása elég vegyes képet mutat, vannak súlyosabb esetek is, légzőszervi megbetegedések miatt több gyerek szorult kórházi kezelésre az elmúlt időszakban. Bokor Márton azt tanácsolja a szülőknek, hogy ha gyermekük náthás, abban az esetben forduljanak orvoshoz, ha kétnapi tüneti kezelés után nem javul az állapota.
Rendszerbetegségek
„Napi húsznál több a beteg, hiába van előjegyzés, ha hirtelen megbetegedés jön közbe, az orvosnak fogadnia kell a beteget, zsúfoltság is kialakul, mi pedig programon kívül és önkéntes munkában is dolgozunk” – sorolta az ellátórendszert problémáit is Bokor Márton. A Hargita Megyei Háziorvosi Szövetség elnökeként is tevékenykedő Soós Szabó Klára is említette, hogy a napi húsznál sokkal több beteg keresi fel őket ezekben a napokban.
Amint az ismeretes, a megkötött szerződésük értelmében a háziorvosoknak napi húsz vagy huszonnégy beteg ellátását fizeti ki az egészségbiztosító pénztár, ha ezen szám fölött fogad beteget a háziorvos, a páciensnek ki kell fizetnie a konzultációt. Soós Szabó Klára közölte, némi mozgási lehetőséget biztosít az, hogy negyedéves átlagban lehet elérni a napi húsz vagy huszonnégy beteget, ezek száma azonban nem haladhatja napi lebontásban a negyvenet. Hétfőn neki ötven betege volt, hozta fel példaként a háziorvos, aki rámutatott, elkerülhetetlen, hogy egyes betegeknek fizetniük kelljen a vizsgálatért. „Napi húsz betegig fizet a biztosító, amit pedig a pénztár nem fedez, valakinek ki kell fizetnie, hisz a háziorvosi rendelők is magánrendelők, fent kell tartani, bért, béreket kell kifizetni. A szabályokat nem mi hozzuk, a szerződést be kell tartanunk” – hangsúlyozta a háziorvos.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!