Vizuális élmények diáklányszemszögből

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A Nagy István Művészeti Középiskola tizenkettedikes diákjainak munkáiból nyitottak tárlatot szerdán este a Csíki Székely Múzeum Kossuth utcai Galériájában.

Szőcs Lóránt

2013. április 17., 19:562013. április 17., 19:56

2013. április 18., 06:462013. április 18., 06:46

Gyarmati Zsolt múzeumigazgató a tárlat címére utalva (Hez-itt-állok) kiemelte, hogy a diákok egyáltalán nem hezitáltak, amikor tavaly ősszel őt felkeresték abbéli kérésükkel, hogy egy kiállítással mutatkoznának be. Az intézményvezető megjegyezte, örömmel fogadta a kezdeményezést, sőt a jövőben is várja a hasonló törekvéseket.

A tárlatot Keresztes Györgyi, a művészeti iskola művészettörténész szakos tanára nyitotta meg.
Szerinte a kiállítás egyik különlegessége, hogy az alkotó diákok szakítanak a művészet eddigi, általuk gyakorolt formájával: jelesen divatillusztrációkkal és térplasztikai alkotásokkal mutatkozik be a műépítészetet végző tanuló, avagy grafikai munkákkal jelentkezik a festészetszakos, illetve festményeket láthatunk a kerámiaszakon végző diáktól. „ A diákok összegzik a tanulmányaik során szerzett tapasztalataikat, bemutatják elképzeléseiket, a saját világukat tárják fel vizuális élményeket keltve. A művészeti középiskola sokoldalú profilja biztosította azt a nézőpontot, amely segítségével megfogalmazódhatott a kiállító diákokban ez a fajta törekvés” – emelte ki.

Hozzátette, érezhető az alkotásokon a kortárs szellemiség, vagyis a kiállítók megpróbálják minden normától és kényszertől függetleníti magukat, de klasszikus kifejezési formákat is újjáélesztenek. Szerinte érezhető a tárlaton a kifejezés sokszínűsége, a témaváltozatosság, a technikai megoldások széles skálája. Úgy vélte, hogy mint a fiatal alkotók legtöbbjének munkáin, ezeken az alkotásokon is érezhető olykor a bizonytalanság, de ezt ellensúlyozza az a merészség, amivel feszegetik a határokat, illetve a konkrét tiszta ábrázolásmód, a beszédes felszín és a hallgató mélység avagy a spontaneitás.

Minden alkotó sajátos eszközökkel fejezi ki a mondanivalóját, de ha egy mondattal kéne összefoglalni a lényeget, akkor – a szakember szerint – a tárlaton látható alkotásokon érezhető, hogy „női nézőpontból születtek”.

A Demeter Ágnes, Gergely Noémi, Máthé Anna, Nagy Eszter, Péter Abigél, Péter Emőke, Przibislawszky Renáta és Salló Krisztina munkáiból álló tárlat május 8-ig látogatható hétköznapokon 12-től 18 óráig.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei