A csíkszeredai Pál Aukiósház és Galériában hétfőn 18 órától a Munkácsy-díjas Vinczeffy László sepsiszentgyörgyi képzőművésznek nyílik egyéni tárlata. A neves székelyföldi alkotót Ferencz S. Apor Barcsay-díjas képzőművész hívta meg, a tárlatot Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész méltatja.
2012. február 15., 17:142012. február 15., 17:14
2012. február 15., 17:422012. február 15., 17:42
Vinczeffy László 1946. március 21-én született Atyhán, a kolozsvári Rajztanárképző Főiskolán kezdte tanulmányait, majd a bukaresti Nicolae Grigorescu Képzőművészeti Főiskola restaurátorképző tanfolyamán végzett. 1979-től folyamatos munkásságával, képrestaurátorként dolgozik a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumnál. Számos kiemelkedő díj, köztük a Munkácsy-díj társul nevéhez. Tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének, a Barabás Miklós Céhnek, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, a Magyar Festők Társaságának és nem utolsósorban a Magyar Művészeti Akadémiának.
Alkotásai számos, több mint 50 egyéni és csoportos kiállításon szerepeltek már. Olajfestményein, grafikáin, szobrain és installációin egy sajátos, szürreális absztrahált álomvilágot mutat be. Egyéni formavilága, erőteljes vonalvezetése, gyakran allegorikus témái sajátos hangulatot teremtenek a kiállítóterekben.
Vargha Mihály szobrász, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója szerint Vinczeffy László legfontosabb jellemzője, hogy rendületlen erővel és inspirációval dolgozik. „Művészetének egyik kulcsszava a játékosság, az alkotói munka intenzitása nemcsak a képekben, hanem a bennünk rejlő energiában, zabolátlan felszabadultságban és katartikumban is megmutatkozik. A szürreális formavilág annyira megfoghatatlan, hogy leginkább a költészet és a zene közelítheti meg” – fejtette ki Vargha Mihály. Szerinte a Munkácsy-díjas alkotó csatlakozik a 20. századi képzőművészet azon törekvéséhez, hogy a zenével egyenrangú autonóm egész maradjon, és nem az ábrázolt valóságot próbálja lenyomni a néző torkán. „Vinczeffy erőteljes, tragikus kezdeti műveiben és jelenlegi precíz és játékos alkotásaiban árnyalatnyi különbség érhető tetten, éppen az, hogy a művész egy árnyalattal mindig továbblép” – véli Vargha Mihály.
A Pál Aukciósház és Galéria (PAG) szeretettel vár mindenkit, aki szeretné megtapasztalni a tárlat ideje alatt a sajátos világ, a festmények tolmácsolta élményt.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!