Nem csak a székelyföldi gazdaságok népszerűsítésében merül ki a nemrég lezárt Vidék Kaland program hasznossága – fogalmaztak azon az értékelőn, amelyet a csíkrákosi Vándor Székely panzióban tartottak csütörtökön a program hazai résztvevői.
2013. augusztus 08., 18:002013. augusztus 08., 18:00
2013. augusztus 08., 18:462013. augusztus 08., 18:46
Legnagyobb félszem az volt, hogy turistaként fogadják a gazdák a vendégeket – fogalmazott Haschi András, a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesületének vezetője. Az illetékes kiemelte, szerencsére ez nem következett be, a kalandorok hozzáállása is példaértékű volt. Haschi szerint a program több szempontból is sikeresnek mondható. Elsősorban a magyarországi fiatalok megtapasztalhatták, hogy a székelyföldi fiatal gazdálkodók hogyan dolgoznak, hogyan élik mindennapjaikat. A kalandorok azt is láthatták, Székelyföld nem egy elmaradott vidék, jelentős gazdaságok is vannak a környéken. „Sikernek tekintem azt is, hogy az alig több mint két éve működő egyesületünk tagjait is sikerült összerázni egy kicsit, elmélyíteni a szakmai kapcsolatokat” – nyomatékosított az illetékes.
„Részemről nagyon elégedett voltam a kalandorokkal” – ezt már Gál Levente mondta. A madarasi gazda – aki két kalandort is foglalkoztatott tíz napig – ugyancsak az egyesület tagjai közötti kapcsolatok építését emelte ki, mint a program egyik hozadékát. „Úgy érzem, egyfajta új mentalitást képviselünk az egyesületünkkel. A gondjainkat, problémáinkat például a bizalmon alapuló információáramlás alapján oldjuk meg” – jelentette ki Gál. Véleménye szerint az sem mellékes, hogy a program során életre szóló barátságok is kötődtek a résztvevők között.
A jelenlevők elmondták, a gazdaegyesület vezetőtanácsában már megfogalmazódott annak gondolata, hogy ezt a programot itthoni, erdélyi városi fiatalokra is kiterjesszék. „Mindenképpen folytatnánk valamilyen formában, erről a későbbiekben döntünk majd” – jegyezte meg ezzel kapcsolatban Haschi.
Mint arról már többször beszámoltunk, a Vidék Kaland program során kilenc székelyföldi gazda fogadott tíz napra egy-egy magyarországi fiatalt, akik aktívan bekapcsolódtak a gazdaságok mindennapi munkáiba. A programot egyébként a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA – 2011-ben szervezte meg először, idéntől a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete jóvoltából Székelyföldre is kiterjesztették. 2012 decemberében az Európai Bizottság pályázatán a legjobb EU-társfinanszírozású agrár-vidékfejlesztési témájú kommunikációs programnak választották.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!