A szerdai rövid tiltakozás után most egy hazai, a Kolozs megyei Tordaszentlászlón történt precedensre hivatkozva kéri Veress Dávid kétnyelvű feliratok kihelyezését Csíkszeredában a rendőrség épületére.
2012. május 11., 07:552012. május 11., 07:55
2012. május 16., 14:242012. május 16., 14:24
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács tavaly júniusban hozott döntése szerint a rendőrségnek magyar nyelven is ki kell írnia a közérdekű információkat a tordaszentlászlói épülete hirdetőfalán, a helyi tanácsnak pedig biztosítania kell a magyar nyelvű táblák elhelyezését a rendőrség épületére – számolt be akkor a Krónika napilap. A tanács – a hollandiai székhelyű Európai Magyar Emberjogi Alapítvány beadványa nyomán – figyelmeztetésben részesítette a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőséget, illetve Tordaszentlászló Polgármesteri Hivatalát, ugyanakkor azt javasolta, hogy tegyenek eleget a törvényben foglalt kötelezettségüknek, biztosítsák a magyar nyelvű tájékoztatást a helységben.
Mint Veress Dávid kérdésünkre elmondta, az erről a döntésről szóló dokumentumokat postán továbbítja a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőségnek, és 30 napos határidővel kéri a kétnyelvű táblák kihelyezését. Ha ez nem történik meg, az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul, amely az ügyet jelzi az Európa Tanács Nyelvi Karta Monitorizáló Bizottságának.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!