Fotó: Veres Nándor
Van létjogosultságuk ezeknek a vásároknak – fogalmaztak egyöntetűen szervezők és résztvevők az első alkalommal szombaton megrendezett kászonaltízi gazdanapról és állatvásárról. Csíkdánfalva és Kápolnásfalu után ez volt a harmadik állomása a vásársorozatnak, amelynek célja a szakmai képzésen túl az állatállomány minél könnyebb értékesítése.
2013. október 27., 17:032013. október 27., 17:03
2013. október 27., 17:162013. október 27., 17:16
Első alkalommal szerveztek gazdanapot és állatvásárt a Kászonokban. A kászonaltízi focipályán kialakított helyszínre lovak, szarvasmarhák gyönyörű példányait szállították a gazdák. Ezenkívül juhok, ludak és kutyák is szerepeltek a kínálatban. A legnagyobb érdeklődést a különböző jószágok felvonultatása váltotta ki.
Akár a mágnes, úgy vonzza a felvásárlókat
„Eladók a kecskék, és juhokra is keresek vevőket, utóbbiakból legalább harmincat eladnék” – mondta a karámja mellett tartózkodó Koszti Sándor. A kászonjakabfalvi gazda 250-450 lej közötti áron kínálta jószágait. Mint mesélte, érdeklődők már az első perctől akadtak, így nem kizárt, hogy megköttetik a vásár a nap folyamán. „Minden évben jó volna megrendezni ezt a vásárt, hiszen akkor olyan helyre tudnánk elhozni állatainkat, ahol többen összegyűlnek, és szemügyre vehetik azokat. Többször hirdettük meg újságban is az eladó állatokat, de nem nagyon volt jelentkező, mert elég messze vagyunk. Így azért több érdeklődő megfordul a Kászonokban, vevő is könnyebben akad” – magyarázta az eseménnyel kapcsolatban a jakabfalvi gazda, aki többek között négy ebbel is hozzájárult a színvonalas pásztorkutya-kiállításhoz.
„Én csak kiállítani jöttem, a szarvasmarhám nem eladó. Nem fiatal tehén, de még nagyon jó, most borjazott nemrég. Úgy gondoltam, hogy megmutatom az állatot, hadd lássák. Volt, aki kérte is, de nem adtam oda” – magyarázta a gazdanapon részt vevő Gál Sándor, aki a szakmai felvezetésen mutatta be jószágát.
Megismertetni az állatállományt
„A Kászonokban első alkalommal szervezzük meg ezt a gazdanapot és állatvásárt. Meg vagyok győződve, van létjogosultsága egy ilyen eseménynek” – jelentette ki András Zoltán. Kászonaltíz polgármestere kifejtette, a Kászoni-medence rendelkezik Csíkban a legnagyobb legelős területtel. „A felvásárlók hiánya általános jelenség, ami azokat a területeket érinti, ahol az állattenyésztés az egyik fő foglalkozás. A vásárok szervezésével az a célunk, hogy megismertessük ezeket a helyszíneket a lehetséges felvásárlókkal, és egyúttal tudatni szeretnénk velük, hogy itt jó minőségű állományból tudnak válogatni” – nyomatékosított a községvezető.
Cél az országos szintű vásár
„Várakozásainkat mindenképp felülmúlta a mai esemény is” – értékelte Márton Zoltán, az említett gazdanapsorozat egyik főszervezője. Hangsúlyozta, a kászonaltízi mustrára 300 juhot, 35 lovat és több mint kéttucatnyi szarvasmarhát hoztak el az állattartók. „A tapasztalatok azt mutatják, ezeknek a vásároknak van létjogosultságuk. Az emberek jönnek, megnézik az állatokat, vásárolnak. Csak egy érdekes példa, hogy a korai órákban, már a regisztrációnál sikerült eladnia az egyik gazdának huszonhat juhot. Úgy látom, fokozatosan kell lépegessünk abba az irányba, hogy országos hírnevet adjunk ezeknek a gazdanapoknak. Tennénk ezt annak érdekében, hogy az egész országból érkezzenek felvásárlók, hiszen eladó állat van bőven” – nyugtázta Márton.
A szombati vásárt Kászonaltíz Polgármesteri Hivatala, Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesülete, a Kászoni Szarvasmarhatartó Gazdák, a Csíki RMDSZ, a kászoni közbirtokosságok, a százhermányi (Barcaság) Pirostarka Szarvasmarhatartó Egyesület, valamint a sepsiszentgyörgyi Bábolna Takarmány Kft. szervezte.
szóljon hozzá!