Egyre több fiatal próbálkozik szarvasmarhatartással Csíkdánfalván és környékén, a nehézségek ellenére biztos jövedelemforrásnak számít az állattartás – véli Zsók Jenő, aki családi vállalkozásként, fiával közösen ugyancsak ezzel foglalkozik.
2012. április 26., 17:362012. április 26., 17:36
2012. április 26., 17:532012. április 26., 17:53
Az ágazat fellendüléséhez nagyban hozzájárulnak az európai uniós támogatások, amelyek ösztönzőleg hatnak a fiatalokra, ugyanakkor a gazdálkodás biztos megélhetési lehetőség is egy olyan vidéken, ahol nagyon kevés a munkahely – magyarázta Zsók Jenő, aki a gazdálkodás mellett a Csíkdánfalvi Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületét is vezeti.
A község lakóinak 60–70 százaléka tart szarvasmarhát, viszont csak közel húsz gazda foglalkozik tíznél több tehénnel, nyolcvan körüli állománya pedig két gazdának van – fejtette ki Zsók. A szarvasmarha-tenyésztők egyesületének elnöke negyven szarvasmarhával foglalkozik. Az állomány vegyes hasznosítású: huszonnégy fejőstehén, a többi növendék. Az állatok száma lassacskán gyarapodik. A napokban ellett meg az egyik tehén, ugyanakkor több is várandós. Fontos a szaporulat, mert hogy profitot termeljen a vállalkozás, a fejőstehenek száma legalább harminc kéne legyen. A jelenlegi állomány által adott tejből a kiadásokat lehet csak fedezni, ha nem lennének a támogatások, nem számolhatnának jövedelemmel – mondta a dánfalvi gazda, aki szerint nagyon alacsony a tej ára, viszont az egyesület csarnokában a tejet leadók megkapják az egy lejt literenként.
Az egyesület tejcsarnoka 2006-tól létezik, a tejpénzből származó jövedelemből (literenként 10 bani) működtetik. Naponta nyolcvanhárom gazda hordja a csarnokba a tejet, így csúcsidőben 1600 liter tej is összegyűl. A csarnok hűtőjének tárolókapacitása 2000 liter.
Dánfalván jártunkkor Zsók Jenő bemutatta a rendezett gazdaságát, a többi között a tisztán tartott teheneket és a nemrég született borjakat. A szarvasmarhákat május közepén hajtják ki, addig a faluban álló istállóban tartják őket. A harminc hektáron gazdálkodó gazda a szarvasmarhatartás feltételeiről kifejtette: általában egy fejőstehénhez egy hektár kaszáló szükséges és nélkülözhetetlenek a gazdasági gépek. Megtudtuk, főként a tejet és a bikaborjakat értékesítik. A 100 kilós bikának 1100 lej az ára. Az ugyancsak egymázsás, de húsfajta bikáért már 1400 lejt fizetnek. Mivel a tej sokszor kiszámíthatatlan, ezért jobb több lábon állni, így húsmarhával is szeretne foglalkozni – nyomatékosította a Dánfalvi gazda.
szóljon hozzá!