Fotó: Kristó Róbert
A csíkrákosi iskola felújítása, bővítése még 2007-ben elkezdődött, azóta a munkálatok több mint 60 százalékával elkészültek. A beruházás lassú kivitelezéséhez nagyban hozzájárult a gazdasági és a politikai válság. A kormánypénzek elakadtak, így jelen pillanatban Hargita Megye Tanácsa és a község szűkös kereteiből finanszírozzák a szükséges munkálatokat – magyarázta érdeklődésünkre Császár Attila polgármester.
2012. szeptember 12., 14:192012. szeptember 12., 14:19
2012. szeptember 12., 15:392012. szeptember 12., 15:39
A Cserei Mihály Általános Iskola tantermeit felújították, padlót raktak, vakoltak, a nyílászárókat és a tetőt kicserélték. Egy új épületrészt is építettek, ahol kialakítják a kazánházat és az illemhelyeket. Utóbbi munka jelenleg is zajlik, és a tervek szerint másfél hónapon belül elkészül. Ugyanakkor a központi fűtés kiépítése is befejeződik a tél beálltáig – fejezte ki reményét az elöljáró. Megjegyezte: a községnek prioritás a tanintézet felújítása, ezért minden nehézség ellenére legalább két év alatt szeretnék teljesen befejezni. Megtudtuk, hátravan még az épület külső tatarozása, valamint a tornaterem felújítása. Utóbbit az átkosban építette a község közadakozásból, helyi szakemberek bevonásával.
Pálosi Veronika, a csíkrákosi iskola igazgatója megkeresésünkre végigvezetett az iskolán, ahol javában zajlottak a munkálatok. Megjegyezte: az illemhely kiépítésére a brüsszeli Femmes d\'Europe Egyesület 8000 eurót adományozott a tanintézetnek. Jelenleg hat tanterem és egy laboratórium van az épületben. Néhány éve szerették volna bővíteni két teremmel az iskolát, az alapokat kiöntötték, viszont a pénzforrások elapadtak, így nem tudták folytatni a kivitelezést.
Jelenleg a diákok és a szülők segítségével az iskola kerítését körülbelül 300 méteres szakaszon kicserélik. A szükséges anyagot a Pogányvár közbirtokosság biztosította – jegyezte meg Pálosi. Egyúttal megemlítette: a rákosi óvoda és a göröcsfalvi elemi osztályos iskola udvarán játszóteret alakítottak ki az önkormányzat és a Csíkrákosi Gyermekekért Egyesület támogatásával.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!