Hargita megye jól használta ki lehetőségeit, jelentős összegű európai uniós támogatást szerzett különböző projektek finanszírozására – jelentette ki Simion Creţu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója.
2012. április 24., 16:372012. április 24., 16:37
2012. április 24., 16:452012. április 24., 16:45
Az ügynökség vezérigazgatója – aki a Regionális Operatív Program keretében Hargita megyében megvalósított beruházások megtekintése érdekében látogatott Csíkszeredába – kedden sajtótájékoztatón elmondta, a régió rendelkezésére álló 440 millió eurós támogatási keretből 375 millióra írtak alá már finanszírozási szerződést, újabb 62 projekt előkészítése van folyamatban, illetve kiértékelés alatt vannak további pályázatok. Hargita megyében 52 támogatási szerződést írtak alá 54,6 millió euró értékben, újabb 5 projekt, 6,6 millió euró értékben előkészületben van, és kiértékelésre vár további 18 pályázat, amely 29 millió eurót jelent.
A csíkszeredai, uniós támogatással készülő beruházásokról szólva Ráduly Róbert Kálmán, a megyeszékhely polgármestere úgy vélekedett, hogy nincs olyan sok pályázat, mint amennyit az ember álmodik, de több van annál, mint amennyit a mostani személyzeti keretek mellett a város gyakorlatba tud ültetni. Hozzátette, minden a tervek, az előzetes naptár szerint halad. A Római Katolikus Gimnázium felújítása szerinte sok tanulsággal járt – pontos, áttekinthető, tanulságos és hálás eseménye az elmúlt időszaknak. A felújítás közben folytatódott az oktatás, menet közben kellett megtanulni sok mindent a finanszírozási eljárásról, az épület napról napra bontakozott ki, mutatta meg történelmét.
Az integrált városfejlesztési terv keretében megvalósuló köztérfelújítások és az ifjúsági központ épülete mellett a központi park felújítása is következik, majd Hargitafürdő turisztikai fejlesztése és a Sadoveanu utca 1. szám alatti, bölcsődének helyet adó épület felújítása.
Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke szerint a 2007-es uniós csatlakozás után gyakorlatilag senki sem volt felkészülve ezekre a pályázati lehetőségekre, Hargita megye is csak 2009-től tudott több projektet benyújtani. De mint mondta, nem kell szégyenkeznünk, mert a megye jól teljesített. Hiányosságnak nevezte, hogy több beruházás esetében korábban csak Bukarestben lehetett terveket készíteni, és ezek a tervek nem mindig egyeztek a valósággal – főként az útfelújításoknál. Mivel a következő pályázati időszak 2014 és 2020 között lesz, Borboly szerint addig sok pályázatot készítenek elő.
„Ott fogunk állni a meghirdetés napján pályázatainkkal, mert sok pénzt szeretnénk elhozni a megye számára” – mondta az elnök. A fejlesztési ügynökség vezetője és az elöljárók a sajtó kíséretében a helyszínen tekintettek meg több, uniós finanszírozással készülő beruházást, így a gimnázium épületét és a 123 A jelzésű, Csíkszentkirálytól Tusnádig vezető megyei utat is, amelynek felújítása a végéhez közeledik.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!