Fotó: Kristó Róbert
A Hargita megyei tejtermelő gazdák november 30-ig tehetik le többletkvóta-igénylésüket a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Hargita megyei irodájához. Az őszi igénylési időszakban elsősorban az idén bejegyzett gazdaságok tulajdonosait várják a szakemberek.
2014. október 06., 19:382014. október 06., 19:38
2014. október 06., 19:472014. október 06., 19:47
Október elsején kezdődött el a tejkvóta országos tartalékalapból való igénylésének idei második időszaka, amely révén a megyei tejtermelő gazdák november 30-ig jelezhetik többletkvóta-igényüket az APIA Hargita megyei tejkvótairodájánál – tudtuk meg Váncsa Rozáliától. A megyei tejkvótafelelős kifejtette, elsősorban az új, azaz 2014. április 1-je után bejegyzett gazdaságok tulajdonosait várják igényléseikkel. Nekik három hónapos tejtermelést kell bizonyítaniuk, és az az alapján kiszámított évi átlagtermeléshez szükséges kvótamennyiséget igényelhetik. Ugyanakkor a tartalékalapból a bővülő farmok tulajdonosai is kérhetik a 2013-2014-es kvótaévben – felvásárló által bizonyított – túltermelt tejmennyiséget, amennyiben az meghaladta az ezer kilót.
Idén 240 gazdaság már kérelmezett
Hargita megyében az első igénylési időszakban (június 1.-július 31.) összesen 240 gazdaság – ebből 65 csíkszéki – után kérelmeztek hozzávetőleg 430 tonnányi tejkvótát az országos tartalékalapból. Ezt a mennyiséget az országos hivatal már elfogadta, a leosztás pedig az elkövetkező hetekben fog megvalósulni – számolt be a szakember. Kérdésünkre azt is elmondta, az elmúlt napokban egyes gazdák már érdeklődtek a többletkvóta-igénylésről, azonban konkrét ügyintézésre még nem került sor. Az érdeklődők további információkat a megyei tejkvótairoda munkatársaitól kérhetnek a 0266–317 174-es telefonszámon.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!