Újjáéled a vásárút

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Napokon belül kiadhatják az építkezési engedélyt, így hamarosan elkezdődhet a középcsíkiak által Bálint Béla vásárútként ismert mezei út teljes felújítása. Az egymillió euró értékű, európai uniós forrásokból finanszírozott beruházás során Szépvíz és Csíkpálfalva községeket kötik össze az új műúttal, egyúttal a 12A jelű országutat is tehermentesítve.

Rédai Botond

2014. május 28., 18:052014. május 28., 18:05

2014. május 28., 18:262014. május 28., 18:26

„Szépvíz és Pálfalva is egyaránt fel akarta újítani a régi vásárutat, végül úgy döntöttünk, közösen vágunk neki a projektnek, ezért létrehoztuk a Vásárút Fejlesztési Társulást (ADI Vásárút)” – számolt be a kezdetekről Ferencz Csaba. Csíkpálfalva polgármestere elmondta, az így létrejött társulás az uniós forrásokból finanszírozott Országos Vidékfejlesztési Program 125-ös intézkedése keretében pályázta meg a munkálatot, melynek kivitelezési jogát, a közbeszerzési eljárás során, a csíkszeredai ING Service Kft. nyerte el.

Mezei helyett műút

Mint azt megtudtuk, a szóban forgó 7,5 kilométeres útszakasz a Gyimesek felé haladó 12A jelzésű országút nyugati oldalán található, és a csíkdelnei Szent János plébániatemplomot érintve halad Borzsova, majd Szépvíz irányába, a középcsíkiak által vásárútként ismert mezei út nyomvonalán. A projektben útalapozás, aszfaltcsík lefektetése, esővíz-elvezető árkok, és ahol szükséges, átereszek kiépítése szerepel.

Eszmei értéke is van az útnak

„Csak úgy lehetett pályázni erre a célra, ha a kiépülő útszakasz egy országos vagy megyei út tehermentesítését is biztosítja. A mi esetünkben a Gyimesek irányába vezető országúthoz képest kínálunk alternatívát, főleg a mezőgazdasági forgalom számára” – magyarázta a polgármester. „Mindezek mellett eszmei értéke is van a vásárútnak, hiszen jelentős történelmi múlttal rendelkezik” – említette a községvezető. Nem mellesleg az elmúlt években kiépített Mária zarándokút egy szakasza is ezen a részen halad.

A polgármester szerint a munkálatok elkezdéséhez már csak az építkezési engedély hiányzik. Ennek kiadásához még egy dokumentumra van szükség, Szépvíz önkormányzati képviselő-testülete kell elfogadjon egy határozatot, miszerint a kivitelezés idejére a fejlesztési társulás ügykezelésébe utalja a mezei út Szépvíz területén elhúzódó szakaszát.

Egy kis történelem

A delneiek és pálfalviak emlékezete szerint a delnei Szent János plébániatemplomon túl, nyugatra fekvő völgyben húzódott meg valamikor Tordafalva. A tatárbetörések elől és a völgyre jellemző vízhiány miatt a falu lakói elhagyták ezt a helyet, egy részük áttelepedett Delnére, mások pedig átköltöztek a Remete-patak völgyébe és megalapították Pálfalvát. A szóban forgó völgyet ma is Torda-völgyének hívják, és az itt fekvő völgyparcellák ma is nagyrészt pálfalviak tulajdona vagy az ő tulajdonuk volt. Balogh Lajos ügyvéd borzsovai falumonográfiájában Tordafalvát Szent-János falvaként említi.

A Szent-János templom környéke nevezetes hely volt. A templomtól a domb gerincén északra induló, vagy inkább ide érkező utat Vásárútnak hívják, a domb legmagasabb pontján található útkereszteződést pedig Vásárkapunak. A történészek szerint Csíkszereda megalapítása és vásárjoggal való felruházása előtt itt tartották a Felcsíki vásárnapokat. Ez az út ma is folytonosan járható, a Szépvíz - Borzsova nyugati vége – Rákos - Köd - Madaras – Karcfalva vonalon. Ezen az útvonalon van kijelölve a Mária út is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei