Fotó: Kristó Róbert
Noha Hargita Megye Önkormányzata legutóbbi rendkívüli ülésén 800 ezer lejes támogatást ígért a felcsíki regionális derítőállomás üzemképessé tételére, korántsem biztos, hogy a szennyvízülepítőt még idén sikerül működésbe hozni.
2014. október 23., 11:002014. október 23., 11:00
A Felcsík Kistérségi Társulás öt község – Csíkszentdomokos, Csíkdánfalva, Csíkmadaras, Csíkkarcfalva és Csíkszenttamás – bevonásával kormányzati finanszírozásra számítva évekkel ezelőtt hozzálátott a mintegy hétmillió lej értékű felcsíki regionális szennyvízhálózat kiépítéséhez. A beruházás több mint nyolcvan százalékban elkészült, azonban a munkálatokkal jó ideje leálltak, mert elfogyott a pénz. A projektben részt vállaló községek időközben kevéssel több mint 900 ezer lejes adósságot is felhalmoztak a kivitelező irányába. A megyei önkormányzat által kiutalt gyorssegélyek révén a kintlevőségek nagy részét sikerült törleszteni, egyedül Csíkmadaras adós még 196 ezer lejjel. A megyei önkormányzat legutóbbi, csíkszentdomokosi testületi ülésén jelentette be, hogy további 800 ezer lejjel támogatja az ülepítő építését. Ennek ellenére bizonytalan a folytatás.
Egyelőre csak elméletben létező pénz
„A szóban forgó összeget Csíkszentdomokos kapja formailag, majd átutalja a Felcsík Kistérségi Társulásnak, hiszen ez áll szerződéses viszonyban a kivitelezővel” – tájékoztatott Süket Zsombor. A társulás menedzsere kiemelte, ebből a pénzből a beruházást nem tudnák befejezni, ám elvileg működőképessé lehetne tenni az ülepítő állomást. Az összeg régi adósságok törlesztésére viszont nem fordítható.
Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos polgármestere úgy tudja, a vidékfejlesztési alapból származik a 800 ezer lej, amit majd kiutal a megye az általa vezetett településnek. „A kormányzati listán szerepel a támogatás, azonban jó lenne még ebben a hónapban megkötni az erről szóló finanszírozási szerződést a vidékfejlesztési alap kezelőjével” – említette az elöljáró. Hozzátette, az összeget még idén el kellene költeni, hiszen volt már arra példa, hogy a fel nem használt forrásokat év végén visszakérte a kormány.
Csak adósságtörlesztés után lehet szó munkáról
„Még 196 ezer lejes tartozás van irányunkban a községek részéről. Ezért úgy döntöttünk, csak ennek törlesztése után lehet szó a munkálatok újrakezdéséről” – ezt már Ravasz Sándor nyilatkozta portálunknak. A kivitelezéssel megbízott csíkszeredai Hidrotran Kft. igazgatója elmondta, elvileg két hónap alatt működőképessé lehetne tenni az ülepítőt, ehhez viszont legkésőbb november elsejéig hozzá kellene látni a munkálatokhoz. Mint arról már korábban beszámoltunk, többek között a szennyvíztisztító körüli tereprendezés, néhány gépészeti eszköz megvásárlása, villamossági munkálatok, az informatikai rendszer kialakítása, illetve az Olt folyóba vezető lefolyó megépítése van hátra.
Bíró László: várjuk a további segítséget
„Saját forrásaiból Madaras nem tudja fedezni az ülepítő építéséből származó adósságot” – tudtuk meg Bíró Lászlótól. Csíkmadaras polgármestere megemlítette, hogy szeptemberben már kaptak 100 ezer lejt a megyétől erre a célra, ám további 196 ezer lejjel tartoznak még a kivitelezőnek az eddig elvégzett munkálatokra. Ez utóbbi összeg kifizetésére már csak 30 napja maradt a helyi önkormányzatnak, ha ez nem történik meg, zárolják számláikat. „Csíkmadaras bőven kivette a részét a beruházásból. A pluszköltségeket, amelyekből az adósság is származik, csak úgy vállaltuk fel, ha kormánypénzből vagy a megyei tanács támogatásából kapjuk meg a fedezetet. Ezúttal is számítunk utóbbi segítségére a helyzet rendezése érdekében” – tájékoztatott a településvezető.
Még mindig kell 400 ezer lej
Ha meg is érkezik a megyei önkormányzat által ígért 800 ezer lejes támogatás az ülepítő építésére, és Madaras is törleszteni tudja adósságát, még mindig szükséges 400 ezer lej ahhoz, hogy végleg pontot tehessenek a felcsíki szennyvíztisztító állomással kapcsolatos munkálatokra. Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos polgármestere szerint egyelőre talány, honnan sikerül majd biztosítani ezt az összeget. „Egyszer végezzük el a mostanra esedékes munkát, utána meglátjuk, hogyan tovább” – jegyezte meg az elöljáró.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!