Fotó: Kristó Róbert
Noha Hargita Megye Önkormányzata legutóbbi rendkívüli ülésén 800 ezer lejes támogatást ígért a felcsíki regionális derítőállomás üzemképessé tételére, korántsem biztos, hogy a szennyvízülepítőt még idén sikerül működésbe hozni.
2014. október 23., 11:002014. október 23., 11:00
A Felcsík Kistérségi Társulás öt község – Csíkszentdomokos, Csíkdánfalva, Csíkmadaras, Csíkkarcfalva és Csíkszenttamás – bevonásával kormányzati finanszírozásra számítva évekkel ezelőtt hozzálátott a mintegy hétmillió lej értékű felcsíki regionális szennyvízhálózat kiépítéséhez. A beruházás több mint nyolcvan százalékban elkészült, azonban a munkálatokkal jó ideje leálltak, mert elfogyott a pénz. A projektben részt vállaló községek időközben kevéssel több mint 900 ezer lejes adósságot is felhalmoztak a kivitelező irányába. A megyei önkormányzat által kiutalt gyorssegélyek révén a kintlevőségek nagy részét sikerült törleszteni, egyedül Csíkmadaras adós még 196 ezer lejjel. A megyei önkormányzat legutóbbi, csíkszentdomokosi testületi ülésén jelentette be, hogy további 800 ezer lejjel támogatja az ülepítő építését. Ennek ellenére bizonytalan a folytatás.
Egyelőre csak elméletben létező pénz
„A szóban forgó összeget Csíkszentdomokos kapja formailag, majd átutalja a Felcsík Kistérségi Társulásnak, hiszen ez áll szerződéses viszonyban a kivitelezővel” – tájékoztatott Süket Zsombor. A társulás menedzsere kiemelte, ebből a pénzből a beruházást nem tudnák befejezni, ám elvileg működőképessé lehetne tenni az ülepítő állomást. Az összeg régi adósságok törlesztésére viszont nem fordítható.
Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos polgármestere úgy tudja, a vidékfejlesztési alapból származik a 800 ezer lej, amit majd kiutal a megye az általa vezetett településnek. „A kormányzati listán szerepel a támogatás, azonban jó lenne még ebben a hónapban megkötni az erről szóló finanszírozási szerződést a vidékfejlesztési alap kezelőjével” – említette az elöljáró. Hozzátette, az összeget még idén el kellene költeni, hiszen volt már arra példa, hogy a fel nem használt forrásokat év végén visszakérte a kormány.
Csak adósságtörlesztés után lehet szó munkáról
„Még 196 ezer lejes tartozás van irányunkban a községek részéről. Ezért úgy döntöttünk, csak ennek törlesztése után lehet szó a munkálatok újrakezdéséről” – ezt már Ravasz Sándor nyilatkozta portálunknak. A kivitelezéssel megbízott csíkszeredai Hidrotran Kft. igazgatója elmondta, elvileg két hónap alatt működőképessé lehetne tenni az ülepítőt, ehhez viszont legkésőbb november elsejéig hozzá kellene látni a munkálatokhoz. Mint arról már korábban beszámoltunk, többek között a szennyvíztisztító körüli tereprendezés, néhány gépészeti eszköz megvásárlása, villamossági munkálatok, az informatikai rendszer kialakítása, illetve az Olt folyóba vezető lefolyó megépítése van hátra.
Bíró László: várjuk a további segítséget
„Saját forrásaiból Madaras nem tudja fedezni az ülepítő építéséből származó adósságot” – tudtuk meg Bíró Lászlótól. Csíkmadaras polgármestere megemlítette, hogy szeptemberben már kaptak 100 ezer lejt a megyétől erre a célra, ám további 196 ezer lejjel tartoznak még a kivitelezőnek az eddig elvégzett munkálatokra. Ez utóbbi összeg kifizetésére már csak 30 napja maradt a helyi önkormányzatnak, ha ez nem történik meg, zárolják számláikat. „Csíkmadaras bőven kivette a részét a beruházásból. A pluszköltségeket, amelyekből az adósság is származik, csak úgy vállaltuk fel, ha kormánypénzből vagy a megyei tanács támogatásából kapjuk meg a fedezetet. Ezúttal is számítunk utóbbi segítségére a helyzet rendezése érdekében” – tájékoztatott a településvezető.
Még mindig kell 400 ezer lej
Ha meg is érkezik a megyei önkormányzat által ígért 800 ezer lejes támogatás az ülepítő építésére, és Madaras is törleszteni tudja adósságát, még mindig szükséges 400 ezer lej ahhoz, hogy végleg pontot tehessenek a felcsíki szennyvíztisztító állomással kapcsolatos munkálatokra. Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos polgármestere szerint egyelőre talány, honnan sikerül majd biztosítani ezt az összeget. „Egyszer végezzük el a mostanra esedékes munkát, utána meglátjuk, hogyan tovább” – jegyezte meg az elöljáró.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!