Fotó: Kristó Róbert
Több testnevelésórára lenne szükségük a diákoknak – vélekednek az általunk megkérdezett csíki iskolaigazgatók. A tanintézetek elöljárói és a sportért felelős szaktanfelügyelő szerint is különösen indokolt a testmozgás az iskolában.
2015. október 28., 10:232015. október 28., 10:23
A testnevelésórák gyakorlatait az oktatási minisztérium által elkészített program alapján állították össze. Az 1-4. osztályosok számára játékosabb szellemben épülnek fel az órák, az 5–8. osztályosok viszont már különböző normák alapján kapják az érdemjegyet.
„Az a lényeg, hogy a gyermekek mozogjanak, de én kevésnek tartom a jelenlegi óraszámot” – hívta fel a figyelmet Gábor János, a csíkkarcfalvi Mártonffy György Általános Iskola igazgatója, aki egyben testnevelés szakos tanár is. Az igazgató szerint minden napra kellene egy testnevelésóra, mivel már a kisebb diákokon is lehet látni az elhízás jeleit. „A mai modern világban a tanulók már otthon is kevesebbet mozognak. Sok helyen már nem kell a kútról behozni a vizet a házba, se kintről a fát. Ráadásul ez az úgynevezett internetes életmód is hozzájárul, hogy egyre kevesebbet legyenek a szabad levegőn. Épp ezért minden napra kellene egy óra mozgás” – fejtette ki véleményét Gábor János. Hozzátette, meg van elégedve a karcfalvi iskolához tartozó tornateremmel, focipályával, aszfaltozott pályával, valamint a műjégpályával is.
A tusnádfürdői Jókai Mór Általános Iskolában az 1–4. osztályosok számára van egy kisméretű tornaterem, a nagyobb tanulók a helyi sportcsarnokba járnak testnevelésórára. „Nem ártana több testnevelésóra a gyerekeknek, főleg, hogy az utóbbi időben elég sokat ülnek bent. Vannak már olyan gyerekek, aki a heti két testnevelésórától is ódzkodnak. Rájuk kell szólni, hogy fontos a mozgás” – mondta Lázár Annamária, a Jókai Mór Általános Iskola vezetője.
A csíkmadarasi Kiss Ferenc Általános Iskola igazgatója, Császár Sándor is egyetért a több óraszám fontosságával. „Az lenne az ideális, ha legalább heti négy testnevelésórájuk lenne a diákoknak. Úgy látom, hogy a gyermekek nagyon szeretik ezt az órát” – magyarázta Császár. Ő egyébként jó kezdeményezésnek tartaná, ha a falusi diákoknak biztosítanának lehetőséget, hogy például az órák keretén belül elmehessenek úszni a csíkszeredai uszodába. A madarasi tanintézetnek egy tornaterme van, ahol az igazgató szerint megfelelőképpen lehet testnevelésórát tartani.
A csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskolának egy tornaterem áll a rendelkezésére, amely jól felszerelt, de előfordul, hogy nem bizonyul elég tágasnak – tudtuk meg László Károlytól, az intézmény igazgatójától. A vezető szerint a gyerekek szeretik a testnevelésórát, amennyiben pedig az időjárás megfelelő, az udvaron tartják azt. László kifejtette, hogy a mai elkényelmesedett élet miatt teljes mértékben egyetért azzal a kijelentéssel, miszerint minden iskolai napra kellene legalább egy testnevelésóra.
Izsák-Székely Lóránt testnevelés szakos tanfelügyelő megkeresésünkre elmondta: egyes településeken minden rendben van a tornatermekkel és azok felszereltségével, viszont van, ahol tapasztalhatók hiányosságok, például a termek mérete és kifűtése. „Utoljára kormánytámogatásból 2008-ban kaptak felszereléseket az iskolák, azután minden intézmény magának oldotta meg ezt a kérdést” – közölte. A tanfelügyelő nyomatékosította, hogy szerinte is több testnevelésórára lenne szükség, főleg nyolcadik osztálytól tizenkettedikig, ahol többnyire heti egy óra szerepel az órarendben.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!