Több százezret kellene fizetniük

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Hatalmas kárral és még mindig vezetőség nélkül tekint a jövőbe a kászonújfalvi közbirtokosság. A felek a múlt heti tárgyalástól remélték a megoldást, a választmányi gyűléssel kapcsolatban azonban továbbra sem született ítélet. A jogtalanul felvett APIA-s támogatások esetében azonban már van bírósági döntés.

Rédai Botond

2012. október 29., 17:572012. október 29., 17:57

2012. október 29., 19:022012. október 29., 19:02

Nem zárult le a kászonújfalvi közbirtokosság körüli vitás helyzet. A szervezet májusban megtartott tisztújító közgyűlése után alakult ki a patthelyzet, mikor is a választás levezetésének módját bíróságon támadta meg az egyik elnökjelölt, László Albert. Mint azt tőle megtudtuk, a múlt héten lezajlott legutóbbi tárgyaláson sem született ítélet az elnökválasztással kapcsolatban, az érintetteknek legközelebb november 15-én kell megjelenniük a bíróságon.

Mint arról már többször is beszámoltunk, nem ez az egyetlen problémája a kászonújfalvi közbirtokosságnak. Történt ugyanis, hogy az említett közbirtokosság által a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségtől (APIA) a 2008-as évre igényelt területalapú támogatás kapcsán az ügynökség megállapította, hogy az a terület, amely után támogatás adható, sokkal kisebb, mint amelyre a támogatást kérték. Ezért a kifizetési ügynökség 2009. júniusi határozata több évre szóló pénzügyi szankciót állapított meg a közbirtokosság számára, és három évre megvonta a területalapú támogatást a közbirtokosságtól. Az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság (DNA) szerint azért, hogy továbbra is részesüljenek az uniós támogatásból, az akkori elnök és az egyik vezetőtanácsi tag 2009 márciusában három bérbeadási szerződést kötött három olyan céggel, amelyekben a két személy adminisztrátori funkciót töltött be. Ezt a szerződést 2009 májusában benyújtották a kifizetési ügynökséghez, majd a három cégnek kifizetett területalapú támogatást szinte teljes egészében átutalták a közbirtokosságnak. Hasonló módon jártak el 2010-ben is. Mivel időközben vizsgálat indult, a 2010-re szóló támogatást az ügynökség már nem fizette ki.

Az esettel kapcsolatban két bírósági tárgyalás is zajlott. Az egyikben jogerős ítélettel felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a szóban forgó két személyt. Egy másik peres eljárásban a három cég és a közbirtokosság a vádlott, és komoly pénzügyi vetülete van. A Marosvásárhelyi Táblabíróság múlt pénteken hozott döntése értelmében a cégek mintegy 207 ezer lej kártérítést kell fizessenek az APIA-nak, a közbirtokosság esetében ez az összeg 38 ezer lej körüli. Mindezek mellett a három cégnek összesen további 60 ezer lejes büntetést is kell fizetniük.

A döntés nem jogerős, az érintettek élhetnek fellebbezési jogukkal. Meg szerettük volna kérdezni Fülöp Attilát, a közbirtokosság megbízott vezetőjét, hogy ki és milyen formában fogja kifizetni az említett összegeket, ha jogerőssé válik az ítélet. Az illetékest azonban nem sikerült elérnünk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei