Fotó: Kristó Róbert
A tavaszi helyett az őszi trágyázást javasolják a szakemberek. Nemcsak azért, mert tavasszal nehezebb a termőföld megművelése, hanem azért is, mert tavasszal megtaposódik a talaj, illetve értékéből is veszít a trágya, ha nem szántják bele a földbe.
2015. február 12., 19:012015. február 12., 19:01
A téli enyhe időjárásból adódóan az elmúlt időszakban több csíki gazdálkodót is láttunk trágyás szekérrel közeledni. Ennek kapcsán Török Jenőtől, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől arról érdeklődtünk, mikor és hogyan ajánlott trágyázni. Kérdésünkre elmondta, érdemes ősszel vagy nyáron kiszórni a trágyát a szántóterületekre, és utána minél korábban aláfordítani. Ezzel szemben a tavaszi kiszórásnak több hátulütője is van: egyrészt megtaposódik a talaj, másrészt ha nem forgatják bele a földbe, akkor a trágya sem javítja annak minőségét. Megjegyezte, azzal nincs semmi gond, ha valakinek a tél folyamán van ideje kiszállítani az istállótrágyát a parcellája szélére, de csak a nyáron szórja majd szét.
Továbbá megtudtuk, a szerves trágyázás nemcsak a talajerő-utánpótlás szempontjából fontos, hanem ezzel egy időben javítja a talaj szerkezetét, vízgazdálkodását, illetve hozzájárul a műtrágya megtartásához és hasznosulásához is. Török kiemelte, aki nagyobb termést akar és megteheti, annak ajánlott a szerves- és műtrágya közös használata, csak istállótrágyával nem érhető el nagyobb terméshozam. Aki nem foglalkozik állattenyésztéssel, és nincs szüksége a szalmára, annak figyelmébe ajánlja a szalmatrágyázást vagy a zöldtrágyázást.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!