Fotó: Kristó Róbert
Ebben az évben is részt vesznek a Szülőföldön magyarul támogatási program pályáztatásában, megszervezik a Bolyai Nyári Akadémiát, irányítják a Moldvai Csángómagyar Oktatási Programot – ismertette csütörtökön Csíkszeredában idei tervezett tevékenységüket a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) vezetősége.
2014. január 16., 19:172014. január 16., 19:17
2014. január 16., 19:232014. január 16., 19:23
Az alapvető tevékenységi területek nem változtak, de bővült ezek köre 2013-ban – összegezte a múlt évi tevékenységet Burus Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke csütörtökön Csíkszeredában. Felsorolta, tavaly is megszervezték az évközi továbbképzéseket mintegy 815 pedagógus számára, felkérésre ők irányították az anyagországi továbbképzéseket mintegy háromszáz külhoni pedagógus számára és lebonyolították a Bolyai Nyári Akadémiát, amelyen 573 pedagógus vett részt. Az RMPSZ tavaly részt vett a 2013 a külhoni magyar kisiskolások éve programsorozatában, képzést, konferenciákat szerveztek, könyveket, módszertani csomagokat juttattak el iskolákba. A felsorolt programokat magyar kormányzati támogatással valósították meg.
Az RMPSZ irányítja a Moldvai Csángómagyar Oktatási Programot is, melynek keretében a magyar kormány és civil szervezetek támogatásával 26 helyszínen 2100 diák részesül magyar nyelvű oktatásban. Tavaly is bekapcsolódtak a magyarországi Erzsébet-táborok megszervezésébe, a program nagy népszerűségnek örvend, 2013-ban 508 gyerek vehetett részt nyaraláson ennek keretében – közölte az RMPSZ elnöke. Idei terveik között megemlítette a Bolyai Nyári Akadémia 2014-es kiadásának szervezését, júliusban a differenciált oktatás témakörében zajlanak majd képzések. A 2014 a külhoni magyar felsősök éve programnak is részese az RMPSZ, ennek egyik első mozzanataként, a tudományok népszerűsítése céljával a következő hetekben minden, felső tagozattal is rendelkező magyar tannyelvű iskolába eljuttatják Köteles Viktória 88 magyar találmány című könyvét.
Szülőföldön magyarul – új kiírás
A napokban meghirdeti a magyar kormány Szülőföldön magyarul programja keretében a 2013-2014-es tanévi pályázati kiírást a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. – jelentette be Burus Siklódi Botond. Az anyanyelvi oktatás támogatására irányuló előző tanévi pályázat keretében a napokban befejeződtek a kifizetések, és Romániában összesen 157 315 gyerek kapta meg a 17 200 forintnak megfelelő lejt. A csökkentett értékű támogatás esetleges kiegészítéséről az RMPSZ-nek nincs információja, Burus Siklódi Botond viszont úgy vélte, a költségvetési év lezárultával úgy tűnik, nem találtak forrásokat az összegek pótlására. Az RMPSZ elnöke közölte, ebben az évben a teljes összegre, 22 400 forintra hirdet pályázatot az alapkezelő. A romániai pályáztatást ezúttal is az RMPSZ végzi.
„Példaértékű pedagógusi munkára van szükség\"
Lászlófy Pál, az RMPSZ tiszteletbeli elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a szervezet tagjai bátran és következetesen álljanak ki az iskolák mellett a magyar nyelvű oktatás megőrzéséért, fejlesztéséért. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy továbbra is törekedni kell az oktatás minőségének megőrzésére. „Az anyanyelvi oktatásnak egy kisebbségben élő társadalomban a minőség adhatja azt a pluszt, amelyre talán mások is odafigyelhetnek” – mondta.
Ugyanakkor kifejtette, a nevelésre is nagy hangsúlyt kell fektetni, ezen a téren szinte forradalmi változásnak kellene bekövetkeznie ahhoz, hogy a társadalomban tapasztalt erkölcsi válsággal az iskolák eredményesen felvehessék a versenyt. „Etikai síkon a társadalom sajnos nagyon rossz példát szolgáltat. Egy olyan közegben, ahol a korrupció az uralkodó, nagyon nehéz és csak nagyon kemény, következetes munkával lehet ezeket a jelenségeket ellensúlyozni a nevelésben. Ebben az esztendőben figyeljenek arra, hogy a tanulók családi és iskolai nevelése valahogy jobb irányba forduljon. Ehhez viszont példaértékű pedagógusi munkára van szükség” – mondta Lászlófy.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!