Fotó: Veres Nándor
Az újtusnádi ravatalozó építési munkálatainak feléig jutottak – számolt be Szőcs István, a helyi egyháztanács vezetője. Az építkezést tavasszal folytatják, remélik, jövőben elkészül a 2013 óta épülő létesítmény. A faluban sokan úgy vélik, nem a legmegfelelőbb helyre került az építmény.
2015. december 30., 14:082015. december 30., 14:08
„Akit abban ravataloznak fel, az még sokat fog élni”– célzott az egyik újtusnádi férfi a ravatalozó építésének lassú folyamatára. Egy másik falubeli elmondta, nincsenek megelégedve a hellyel sem, ahová építik, úgy vélik, jobb lett volna valahová a domboldalra kerüljön a „gödör” helyett. „Ejsze ilyen nincs több Európában. Az épület is ocsmány. Régebb azokat, akik öngyilkosok lettek, nem a temetőkertbe temették, hanem ide. Vannak gyermekek is, akik nem voltak megkeresztelve és meghaltak, azok mind oda vannak eltemetve. Ezeket a tényeket miért nem vették figyelembe, vagy a népnek miért nem kérték ki a véleményét?”– fakadt ki egy másik helybéli.
A ravatalozó építését a helyi római katolikus egyházközség vállalta fel, a terveket Korodi Szabolcs csíki tervező készítette, az építkezés összértéke 350 ezer lej. Az építkezésre két alkalommal is pénzt utalt ki a megyei tanács, ugyanakkor a helyi közbirtokosság mind pénzösszeggel, mind faanyaggal és kővel járult hozzá a munkálatokhoz. A hívek is adományoztak erre a célra.
„2013. október 7-én kezdtük el az építkezést. Ez teljesen az egyház beruházása, a tervet is mi készíttettük. Legtöbben azt várták, hogy minél hamarabb fogjunk neki, de az egész ott kezdődik, hogy elindítjuk a papírmunkát” – elevenítette fel Szőcs István, a helyi egyháztanács vezetője. A megyebíró elmondta, tud róla, hogy vannak olyanok, akiknek nem tetszik a hely, ahová építik a ravatalozót. „A tervező a falu szülöttje, kollégáival lejött 2010-ben és megállapították, hogy a temetőnek ezen a részén lenne a legjobb ravatalozót építeni, mert van a területnek egy természetes amfiteátrum része, és védett helyen van. De a legfontosabb ok, hogy ide került, az az, hogy az egyháznak a temető területéből csak azon a részen van 11 ár földje telekkönyvezve. A többi területe fel van mérve, de nincs telekkönyvezve. És ahhoz, hogy építkezni tudjunk, kellett a telekkönyv. Kaptunk egy megsárgult, régi telekkönyvet a tizenegy árhoz, így tudtuk elkezdeni az építkezést” – mutatott rá.
A régi sírokkal kapcsolatban elmondta, igaz ugyan, hogy van néhány régi sírkő a temető szélén, de a ravatalozó alapjának a kiásásakor nem találtak sírokat, koporsókat.
A tervek szerint elöl lesz majd a ravatalozó tulajdonképpeni része, ahol a szertartás zajlik majd. Bent van még két helyiség, egyik a papi öltöző, a másikat abban az esetben használják majd, ha két halott van. Egy teljesen különálló épületben lesznek majd a női és férfi mellékhelyiségek, leghátul pedig egy szeméttároló lesz.
„Az épület nagy része helyi építőanyagokból van, így volt elképzelve, hogy a fa és a kő domináljon. A váz teljesen készen van, a lambériázás kilencven százaléka is. Mindkét oldalára faburkolatot tesznek, kívül és belül is, közéje pedig szigetelést. Nagyon reménykedünk, hogy jövőben elkészül. Az anyagi fedezetünk nincs meg kellőképpen, ahogy a terv előírja, körülbelül a felénél vagyunk most. Hátravan még a területrendezés, be kell kötni a vizet, el kell készíteni a csatornázást és a belső szereléseket. Előnyünk az, hogy a villany be van kötve. Nagy reményekkel kezdtük el építeni, de a remény mellé még sok pénz is kell. Kaptunk segítséget innen is, onnan is, a múlt hónapban például a Tusnád Közbirtokosság segített 25 ezer lejjel, az ásványvíz palackozó pedig 12 ezer lejjel. Tudunk még fát eladni, tavasszal tehát nem kezdjük teljesen pénz nélkül a munkálatok folytatását, de még nagyon sok pénzre van szükségünk. De ha elkészül, látni fogják az emberek, hogy egy új stílusú, nagyon tetszetős épületről van szó, amely jó helyen is van” – mondta el az egyháztanács vezetője.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
szóljon hozzá!