Fotó: Kristó Róbert
Közel egy évvel a felszámolásuk után, szeptember elsején újra „beüzemelik” a falusi rendőrségeket. A tavalyi, megfontolatlannak bizonyult döntés után az újranyitástól a rendfenntartó erők a bűncselekmények számának jelentős csökkenését várják.
2012. augusztus 31., 15:152012. augusztus 31., 15:15
2012. szeptember 02., 18:362012. szeptember 02., 18:36
Múlt év novemberében még arról számolt be Antal Ştefan, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság helyettes parancsnoka, hogy a nyugat-európai mintára megvalósított átszervezés pozitív eredményekkel járt, a regionális központokból indított állandó járőrözéseknek köszönhetően csökkent a beavatkozások reakcióideje. A hat hónapos, októbertől áprilisig vezetett statisztikák összefoglalója alapján viszont szinte minden téren romlott a falvak közbiztonsága.
A vidéki rendőrőrsök felszámolásakor országos szinten azt a célt tűzte ki a rendőrség, hogy az egységes sürgősségi hívószámra érkezett bejelentéseket követő tizenöt percen belül a helyszínre érnek az esetek hetven százalékában, továbbá a 2011-es szinten tartják a bűnözési rátát, és öt százalékkal csökkentik a rendfenntartók ellen elkövetett erőszakos cselekményeket. Ehhez képest az említett fél éves időszakban több mint hat százalékkal emelkedett a bűncselekmények – különösen a lopások – száma, a riasztásoké pedig közel negyvenezerrel lett magasabb.
Az emberek nagyobb közbiztonságot szeretnének
A Román Fejlesztési és Stratégiai Intézet (IRES) által júniusban végzett közvélemény-kutatásból kiderült, hogy az ország lakosságának hatvan százaléka rossz döntésnek tartja a vidéki rendőrőrsök megszüntetését, kilencven százalékuk úgy gondolja, hogy egyetlen rendőr nem képes hatékonyan megoldani a felmerülő problémákat, míg háromnegyedük a reakcióidő elfogadhatatlan szintre emelkedéséről számolt be. A megkérdezettek kilencven százaléka szívesen látna több rendőrt a lakóhelyén.
Ötvennyolc vidéki rendőrőrs Hargita megyében
Szeptember elsejétől a belügyminisztérium által költségtakarékossági okokból tavaly felszámolt falusi rendőrőrsök tehát újra kinyitnak, a Hargita megyében korábban megmaradt hat vidéki körzet – kettő-kettő Csík- és Udvarhelyszéken, egy-egy a Gyergyói-medencében és Maroshévízen – mellett további ötvenkét őrs kezdi meg működését. Az ötvenkét őrsparancsnoki állás versenyvizsgáit péntek délelőtt tartották a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságon, mint Gheorghe Filip szóvivő elmondta, többen is a régi helyüket szeretnék újra „visszavenni”, de olyanok is vannak, akik átcsoportosítás után kimondottan a megye valamelyik falujában akarnak elhelyezkedni.
Az ötvennyolc központból negyvenegyben három, tizenkettőben négy, négyben öt, egyben pedig hat rendőrtiszt fog szolgálatot teljesíteni. „A teljes létszám kezdetben nem mindenhol lesz meg, a mintegy hatvan üres helyet a tiszti és altiszti iskolák végzőseiből fogjuk feltölteni az őszi vizsgák után” – tájékoztatott Radu Sandu Moldovan, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság parancsnoka. A régi-új vidéki rendőrőrsök mindegyike speciálisan felkészített, megkülönböztető jelzéssel ellátott autót is kap.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!