Színház a „színházcsináló” életéről

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Az évad utolsó nagyszínpadi bemutatóját tartják pénteken 19 órától a Csíki Játékszínben. A Képmutatók cselszövése című, Molière életrajzából ihletett Bulgakov-drámát Bogdán Zsolt főszereplésével játsszák. A Porogi Dorka által rendezett előadást csütörtökön 17 órától a Rómeó és Júlia bérletesek láthatják. A rendezővel beszélgettünk.

Szőcs Lóránt

2013. április 24., 18:002013. április 24., 18:00

2013. április 24., 18:302013. április 24., 18:30

– Az előző évadban Molière Tudós nők című színművét adták elő a Csíki Játékszínnel, most ismét a francia drámaszerzőhöz kötődik a Képmutatók cselszövése, jobban mondva ő a főszereplője a Bulgakov által írt drámának. Kedvence Molière, vagy más tényezők miatt választotta ezt a darabot?

– Igen, valóban nagyon érdekel Molière élete és munkássága. Színész is volt, író is volt, és nagy színházcsináló is volt. Egész életében egy társulatot vezetett: rendezett, igazgatott, pénzt teremtett elő, nagy sikerei és nagy bukásai voltak. Amúgy Mihail Bulgakov, a szerző személye és élettörténete éppen ennyire érdekel, és rejtettebb módon ugyan, de azért ő is jelen van az előadásunkban. Bulgakov a moszkvai Művész Színház rendezőasszisztense volt éppen abban az időben, amikor Sztanyiszlavszkij vezette a színházat, emellett megtűrt és betiltott író.

– Mielőtt rendezni kezdett volna már ismerte a társulatot. Könnyebben ment ezúttal a szereposztás?

– Persze. Örültem, hogy ismét dolgozhatok azokkal, akikkel tavaly, és örültem a lehetőségnek, hogy a többieket is megismerhetem. Jó másodszor (sokadszor) találkozni színészekkel, mert már tudom, hogyan próbálnak, milyen az ízlésük, mit kell tőlük komolyan venni, mit nem. Jó esetben már van egy bizalom a kapcsolatban, amit az új találkozásoknál mindig ki kell vívni – a hathetes próbaidőszak első öt hete általában „rámegy” erre, ráadásul sokszor nem is sikerül.

– Bogdán Zsolt vendégművész alakítja a főszerepet. Milyen volt vele együtt dolgozni?

– Nekem hatalmas élmény, hálás vagyok érte a színháznak, és persze elsősorban neki magának. Sokat tanultam ebből a munkából, és sokat tanultam tőle.

– Molière őszintesége miatt lesz a napkirály kedvence, és ugyancsak a szókimondásáért vonják később felelősségre és teszik tönkre. Manapság a színművészet mennyire függ a hatalomtól?

– Ez így túl általános kérdés. A színházi intézmények természetesen ma is függnek a hatalomtól (bármit is értsünk ez alatt), ám mindenféle művészet, így a színművészet is, jellegénél fogva független.


Mihail Bulgakov: Képmutatók cselszövése (színmű két részben)

Szereplők: Jean-Baptiste Poquelin Molière, neves drámaíró és színész: Bogdán Zsolt; Madeleine Béjart, színésznő: Szabó Enikő; Armande Béjart Molière, színésznő: Kiss Bora; Mariette Rivaille, színésznő: Zsigmond Éva Beáta; Charles de la Grange, színész, gúnynevén Regiszter: Puskás László; Zacharie Moirron, neves hősszerelmes: Pap Tibor; Philibert du Croisy, színész: Bende Sándor; Jean-Jacques Bouton, színházi koppantó, Molière inasa: Giacomello Roberto; Nagy Lajos, Franciaország királya: Veress Albert; Marquis d’Orsigni, „Félszemű” gúnynéven ismert párbajhős: Vass Csaba; Marquis de Charron, Párizs érseke: Fülöp Zoltán; Marquis de Lessaque, kártyás: Kosztándi Zsolt; Az Igazságos Varga, udvari bolond: Fekete Bernadetta; Bartholomé atya, vándorprédikátor: Bilibók Attila; Ismeretlen álarcos hölgy: Zsigmond Éva Beáta; Erő Testvér, az Oltáriszentség Társaság tagja: Kosztándi Zsolt; Hűség Testvér, az Oltáriszentség Társaság tagja: Bende Sándor; súgó: Bilibók Attila; bűvész clavicembalóval: Lőrincz András Ernő.

Fordította: Karig Sára; zene: Veress Albert; díszlettervező: Kupás Anna; jelmeztervező: Bajkó Blanka Alíz. Rendező: Porogi Dorka.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei