Nehéz helyzetbe került az a négy, Hargita megyei, szociális szolgáltatásokat nyújtó szervezet, amelynek vissza kellett utalnia a csíkszeredai önkormányzattól kapott támogatást. A Hargita Megyei Számvevőszék jogtalannak ítélte a közvetlen szerződés formájában számukra kiutalt pénzösszegeket. A polgármesteri hivatal megfellebbezte a számvevőszék döntését.
2014. október 06., 10:272014. október 06., 10:27
2014. október 06., 11:192014. október 06., 11:19
2013-ban a Gyulafehérvári Caritas 62 ezer lej, az AutHelp Egyesület 14 ezer lej, a Riehen Egyesület 58 ezer lej, a Hargita Megyei Mozgássérültek Egyesülete pedig 10 ezer lej támogatást kapott Csíkszereda Polgármesteri Hivatalától. A támogatást a hivatal többek között 2011-ből származó 292-es törvény, illetve a 2000-es évi 17-es törvény alapján nyújtotta a szociális tevékenységeket folytató szervezeteknek, amelyekkel együttműködési szerződéseket kötöttek.
Ellenőrzést tartott a számvevőszék
A Hargita Megyei Számvevőszék idei ellenőrzése során az együttműködési szerződéseket megalapozó tanácshatározatokat törvénytelennek ítélte a 2005-ből származó 350-es törvényre hivatkozva, amely a nonprofit szervezeteknek adandó, vissza nem térítendő támogatások közpénzből való finanszírozását szabályozza. A jogszabály értelmében támogatást pályáztatás útján lehet nyújtani, úgy, hogy egyenlő esélyekkel jelentkezhessenek a civil szervezetek. Ugyanakkor előírja azt is, hogy ugyanarra a szociális szolgáltatásra csak egy szerződés köthető. Tekintettel arra, hogy az önkormányzat idén is a tavalyihoz hasonlóan járt el a támogatások kiosztása terén, ezért szeptemberi ülésén – erről korábban már beszámoltunk – érvénytelenítette az ezekhez kapcsolódó tanácshatározatokat, hogy ne ismétlődjön meg a számvevőszéki ellenőrzéskor ugyanaz a hiba. Így azok a csíkszeredai szervezetek, amelyek 2014-re is ilyen módon jutottak támogatáshoz, ezeket az összegeket is vissza kell utalják legkésőbb decemberig.
Rés a költségvetésben
Fikó Csaba, a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetének elnöke elmondta, műhelyük fenntartására kértek pénzt az önkormányzattól. „Tavaly tízezer lejt kaptunk, ezt az összeget már visszautaltuk, idén 20 ezret, ennek visszautalása folyamatban van” – nyilatkozta Fikó.
A csíkszeredai Riehen Egyesületnek is vissza kell adnia mind a tavalyra, mint az idénre kapott önkormányzati juttatást, azaz kétszer 58 ezer lejt. „Nagy pénzügyi nehézséggel nézünk szembe, a költségvetésünkben egy rés keletkezett” – mondta megkeresésünkre Kedves Zsuzsanna, a Riehen Egyesület ügyvezető igazgatója. Az idősek klubjának működéséhez használták fel az önkormányzattól kapott pénzt. Az egyesület vezetője szerint a városvezetés részéről teljes mértékben megvan a jóindulat és a segítőkészség, és úgy véli, ha a hatóságok ilyen „szőrszálhasogató” módon nehezítik a szociális tevékenységek támogatását, akkor „elég szomorú perspektíva ez a jövőre nézve”.
Más út a Caritas támogatására
Ludescher László, a Gyulafehérvári Caritas ágazati igazgatója elmondta, a 2013-ra kapott 62 ezer lejes önkormányzati támogatást nekik is vissza kellett adniuk. „Tavaly ezt az összeget a fogyatékkal élők megsegítésére, a szenvedélybetegek és más célcsoportok részére használtuk fel, és most a tartalékainkból adtuk vissza. Abból, amelyből egyre kevesebb van, hiszen idén az állami támogatást is lecsökkentették” – részletezte. Mint mondta, nem arról volt szó, hogy visszaéltek volna a támogatással, hanem rossz típusú szerződés, formai hibák miatt utaltatta vissza az összeget a számvevőszék.
„Jeleztem a polgármesteri hivatal felé, hogy gondok lehetnek az ilyen típusú együttműködési szerződésekkel, ezért idén már más szerződés keretében kaptuk a támogatást” – magyarázta Ludescher. Tőle tudjuk, hogy a 2003-ból származó 68-as törvény alapján vásárolt tőlük szociális szolgáltatásokat a hivatal, így nekik az idei évre szóló támogatást nem kell visszautalniuk. „A jelenlegi szociális jogszabályok bonyolultak, és sok mindent beléjük lehet magyarázni. A számvevőszék is minden megyében másképp viszonyul ehhez, vannak olyan megyék, ahol nem kötöttek bele a külső szerződésekbe, Hargita megyében viszont igen” – tudtuk meg az igazgatótól.
Adományokból adták vissza
Az AutHelp Egyesület 2013-ban 14 ezer lej, 2014-ben pedig 16 ezer lej támogatást kapott a Puzzle Oktatási Központjuk működtetésére, ahol tizennyolc gyermekkel foglalkoznak a gyógypedagógusok. „Mivel a 14 ezer lejt elköltöttük, ezért más adományokból származó pénzből utaltuk vissza. Ennek az összegnek a kiesése elég súlyosan érinti az egyesület működését, az is lehet, hogy egy adott pillanatban nem tudjuk fizetni a gyógypedagógusokat” – osztotta meg aggályait Tamás István, az AutHelp Egyesület képviselője. A 2014-ben kapott támogatást szintén vissza kell adniuk. Némi segítséget a önkormányzattól pályázat útján nemrég elnyert 16 ezer lejes finanszírozás jelenthet.
Egymásnak ellentmondó törvények
Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere elmondta, a számvevőszék ellenőrzését követően a 2013-ban alkalmazott együttműködési szerződésekben talált hibákból tanulva érvénytelenítették a 2014-re vonatkozó szerződéseket. „Pályázati rendszert alakítottunk ki, így az elkövetkezőkben a szociális tevékenységekre kaphatnak a szolgáltatók támogatást, olyan formában, hogy az egymásnak ellentmondó törvényeknek is megfeleljen” – szögezte le az alpolgármester. A polgármesteri hivatal megfellebbezte a számvevőszék döntését.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!