Fotó: Veres Nándor
Csíkszentimrén került sor az elmúlt hétvégén a Kárpát-medencei Szent Imre nevű települések 10. találkozójára, melynek alkalmából vasárnap délben ünnepi szentmisét tartottak a helyi templomban, amit kulturális műsor követett a községháza előtti Szent Imre-mellszobornál.
2012. szeptember 02., 16:422012. szeptember 02., 16:42
2012. szeptember 02., 17:502012. szeptember 02., 17:50
A Szent Imre nevű települések találkozóját öt esztendeje szervezik, amit a herceg születésének 1000. évfordulóján Lezsák Sándor országgyűlési képviselő elnökletével megalakult Szent Imre Emlékbizottság keretében határoztak el.
Minden évben két – egy magyarországi és egy erdélyi – településen gyűltek egybe a falvak képviselői, küldöttei, hogy adózzanak a liliomos herceg emléke előtt, ezáltal erősítve közösségeiket szellemileg, lelkileg, hozzájárulva a magyar nemzet megújulásához, erősítéséhez. Mint megtudtuk, a találkozókat az elkövetkezendő években is meg fogják szervezni.
A vasárnapi szentmisén Fábián Zoltán csíkszentimrei plébános köszöntötte a települések – Soltszentimre, Imrehegy, Pestszentimre, Tiszaszentimre, Mátraszentimre, Hegyközszentimre, Nyárádszentimre, Görgényszentimre, Szentimrefalva (Székelyudvarhely) – küldöttségét. Szentbeszédében az atya Tamási Áron Ábel-történetén keresztül mutatott rá a helytállás, a szabadság, a hazaszeretet fontosságára. Ábel helytállt az országban, a rengetegben és Amerikában. Minden akadályt legyőzött, és végül célba ért. A haza nem egyenlő az országhatárokkal. A hazaszeretet olyan, mint az anyaszeretet, akik egy hazához tartoztak, azok kötelesek mindig egymás kezét fogni. Ezért fontos a Szentimrék találkozója, hogy erősítsék egymást, mert ez egy értékközösség, és nem érdekközösség. A magyarság túlélt tatárt, törököt, Habsburgot, kommunista aktivistát, és a jelen kor hazug ideológiának is fontos hogy ellenálljon, melyhez erőt Jézus tanítása ad – fogalmazott a plébános.
A szentmisét követően a községháza előtti Szent Imre-szobornál kulturális műsor keretében ünnepi beszédet mondott Mihály Margit, a Szent Imre Emlékbizottság titkára. A jelenlévők meghallgathatták Balog Apollónia szavalatát, fellépett a csíkszentimrei Zöld Fák fúvószenekar, a Fehér Liliom tánccsoport. Végezetül megkoszorúzták Szent Imre herceg mellszobrát.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!