Fotó: Kristo Robert
Az állomány nagyon szép, vidékünk büszkesége – ezekkel a szavakkal kezdődött a szarvasmarhák szombati seregszemléje a csíkborzsovai állatkiállításon. Hat falu gazdáinak több tucatnyi jószágát tekinthette meg a nagyérdemű, ezek közül választották ki a legszebbeket. A seregszemle részeként a faluban nemrég világra jött hármasiker borjakat is szemügyre lehetett venni.
2010. május 29., 15:032010. május 29., 15:03
2010. május 29., 19:542010. május 29., 19:54
Fotó: Kristo Robert
Tehénbőgéstől volt hangos néhány óra erejéig a borzsovai labdarúgópálya. Ezen a helyszínen zajlott ugyanis az utóbbi egy évtizedben hatodik alkalommal megszervezett szarvasmarha seregszemle. Vacsárcsi, ajnádi, szépvízi, szentmiklósi, borzsovai és pálfalvi gazdák tenyészeteinek legszebb példányait láthattuk felvonulni.
Ahogy felvezetéskor végignéztem, nehéz lesz a döntés – újságolta el érdeklődésünkre még a vetélkedő elején Dobolyi Gábor, a németországi Rosenheimból érkezett zsűritag. Tőle azt is megtudtuk, hat kategóriában osztanak ki első, második és harmadik helyezést, végezetül pedig az elsők közül választják ki a seregszemle fődíjasát. „Ilyenkor mindig a legszebb egyedeket állítjuk ki. A legfőbb elbírálási szempont, hogy egy állatnak az itteni viszonyok szerinti, a gazda szemét betöltő típus legyen. Emellett többek között fontos a tölgynek a formája, nem utolsó sorban az állatnak magassága. Összességében egy harmonikus kinézetet szeretne látni a bizottság” – árult el néhányat az értékelési szempontok közül dr. Baróti Lajos, a Hargita Megyei Szarvasmarhatartók Egyesületének ügyvezetője. A zsűri harmadik tagja dr. Püsök László volt, a Hargita Megyei Állategészségügyi Igazgatóság helyettes vezetője.
Alig sikerült összeszedni egy kiállításra valót
Fotó: Kristó Róbert
Az eseményen résztvevőket egyébként a borzsovai szarvasmarhatartók egyesületének nevében Szakács Vilmos köszöntötte. „Most tíz éve, amikor útjára indítottuk ezt a kiállítássorozatot, a térség gazdaságaiból nem győzték a szakemberek kiválogatni a szebbnél-szebb szarvasmarhákat. Most pedig alig sikerült összeszedni egy kiállításra valót” – hangzottak el a szomorú mondatok a szervező részéről. Szakács hozzátette, ennek oka az, hogy az állatállomány folyamatosan csökken, a gazdatársadalom leépülőben van. Ám azt is megjegyezte, összefogással és kitartással, tisztességes munkával talpra lehet állni, szép eredményeket lehet elérni, még a sok nehézség ellenére is.
Ezt követően Ferencz Tibor, Szépvíz községének polgármestere abb;li reményét fejezte ki, hogy a válságos időszak ellenére sikerül megőrizni elődeink mesterségét, örökségét. Szintén a felszólalók közt volt Borboly Csaba, Hargita megyei tanácselnök, aki kihangsúlyozta, a különböző egyesületek közötti összefogással és hittel végzett munkával eredmények is születnek. „Bízom abban, hogy minden, önök által előállított terméknek lesz piaca. Úgy gondolom, aki nem számolja fel állományát, az meg fogja találni számításait” – említette az elöljáró.
Márton István, a szarvasmarha tenyésztők Hargita megyei egyesületének vezetője is szólt a jelenlevőkhöz. Kifejtette, azonkívül, hogy megvannak a feltételeink a szarvasmarhatartásra, megvan a hagyományunk is, és van egy olyan gazdálkodási kultúránk, amilyen az országban nem sok létezik. „Ez a három dolog kell bíztasson minket és a jövőben vetett hitet adjon nekünk, hogy a mostani nehéz helyzetből kilábaljunk” – fogalmazott az illetékes.
A kiállítás záró mozzanataként a háromtagú zsűri kiosztotta az egyes kategóriák győzteseinek járó serlegeket és oklevelet. A fődíjat ez alkalommal a borzsovai Szőcs József vihette haza, Piroska nevű, az első borjas kategóriába nevezett tehenével.