Örökös problémát jelent a csíki falvakban a legeltetés kérdése. A nyájak tavasszal és főleg ősszel okoznak fejfájást a gazdáknak és helyi vezetőknek egyaránt, hiszen vonulásukkal sokszor tönkreteszik a községek melletti határokat. Felcsíkon kistérségi szinten kidolgozandó egységes szabályzó révén szeretnék kezelni a problémát az illetékesek.
2012. november 08., 15:012012. november 08., 15:01
2012. november 08., 15:472012. november 08., 15:47
„Valóban általános probléma a legeltetés kérdése. Nálunk idén is volt néhány kirívó eset, amikor a helyszínre is ki kellett szállnunk” – fogalmazott érdeklődésünkre Szőcs László. Csíkkarcfalva alpolgármestere elmondta, egyik alkalommal a jenőfalvi hazajáró csordát hagyta felügyelet nélkül a pásztor, a szétszéledt állatok pedig több vetésben is kárt tettek. Legutóbb pedig ezen a héten szerdán ugyanaz a pásztor ismét magukra hagyta a jószágokat, az állatok a vetéseken kívül kertekbe is bementek. „Ezúttal jegyzőkönyv is készült az esetről, a pásztor több mint valószínű meg lesz bírságolva” – említette az elöljáró.
Hozzátette, sajnos a rendőrség által kiszabott pénzbeli büntetés sem hoz megoldást. Hiszen a bírságot többnyire lehetetlen behajtani. Emellett a rendőr jelenléte valamilyen módon ugyan fegyelmezi a pásztorokat, ám ez sem túl hatásos.
„A rendőr is tehetetlen sokszor. Megbünteti a pásztort, viszont a gazda ebből nem nyer semmit, hiszen a vetése már teljesen tönkre van menve. Utóbbi csak kártérítési per útján kérheti a kár megtérítését, az viszont hosszú és költséges folyamat, nem éri meg. Mókuskerék ez az egész!” – jelentette ki Szőcs (fotó balról).
Kiemelte, a helyi legeltetési szabályzó annak a lehetőségét is tartalmazza, hogy a vetésekben kárt tevő állatokat lefoglalja a polgármesteri hivatal, a gazdának pedig ki kellene váltania azt. „De ez sem jó megoldás, hiszen nem a gazda a hibás, hanem a pásztor” – nyugtázta az alpolgármester. Elmondása szerint amikor idén is elkezdődtek a legeltetéssel kapcsolatos problémák, gyűlést hívtak össze, amelyen jelen voltak a pásztorok, az őket felfogadó gazdák és a rendőrség is. Ám ez sem vezetett konkrét megoldáshoz.
Lutz Levente: nehezebb év volt a szárazság miatt
„Soron kívüli év volt ez a szárazság miatt. Amikor ősszel megkezdődtek a legeltetéssel kapcsolatos komolyabb problémák, mi is összehívtunk egy gyűlést a pásztorok és gazdák között” – tájékoztatott Lutz Levente (fotó jobbról). Csíkcsicsó alpolgármestere szerint igazi panaszáradattal kellett szembesülniük mindkét fél részéről. Ám igazságot nem lehetett tenni.
„A pásztornak igaza volt olyan szempontból, hogy kopár volt minden, ezért közelebb jöttek a faluhoz az állatokkal és lelegeltették a kaszálókon megmaradt sarjút. Ezt viszont zokon vette a területtulajdonos, mert lekaszálta volna azt” – mesélte az elöljáró. Elmondása szerint másfelől azért panaszkodott néhány gazda, hogy miért nem engedik be az állatokat a faluhoz közeli területekre. Hiszen nincs mit enni a legelőkön, így félő, hogy a pásztorok hazaküldik a jószágokat. „Volt egy ilyen kettősség az egészben, amire nem igazán született megoldás” – említette Lutz. Mint azt az alpolgármestertől megtudtuk, illegális legeltetés miatt idén nem szabtak ki pénzbeli bírságot, ugyanis senki nem tett le ezzel kapcsolatos írásos panaszt.
„A napokban indítja hivatalosan tevékenységét a helyi gazdaegyesület. Ők jövőtől szeretnének fellépni ebben a kérdésben, kezdve a tavaszi pásztorfogadással” – nyilatkozott az alpolgármester. Lutz Levente úgy vélte, a legeltetés szabályozásának kérdésében az egyik legnagyobb gond az, hogy nehéz pásztort találni, hiszen egyre kevésbé vonzó az emberek számára ez a típusú tevékenység. „Így nagy kihívást jelent olyan személyekre bízni a csordákat, akik még megbízhatóak is lennének” – mondta a csíkcsicsói alpolgármester.
Gábor Tibor: kistérségi szinten rendeznénk a kérdést
„Örök probléma a legeltetés. Ezért próbáljuk azt, hogy kistérség szinten találjuk megoldást erre a kérdésre” – számolt be az elképzelésekről Gábor Tibor. Csíkkarcfalva polgármestere (fotó balról), aki egyébként a Felcsík Kistérségi Társulás elnöki tisztségét is betölti, kifejtette, a kistérség polgármesterei az elmúlt hónapokban többször egyeztettek már ezzel kapcsolatban.
„Legutóbb az a döntés született, hogy minden polgármester hozza a saját községének szabályzatát, és megpróbálunk egy közös, egységes legeltetési regulát kidolgozni” – említette az elöljáró. Elmondta, ezt a dokumentumot tavasszal minden önkormányzati testület elfogadja és a polgármesteri hivatalok gyakorlatba ültetik. Ebbe majd belefoglalják többek között azt is, hogy minden település tartsa tiszteletben a szomszédos község határait. Azaz ne forduljon elő olyan, hogy egy-egy csorda más falu területein legel. „Próbálunk mindent megtenni a dolgok szabályozása érdekében. Valamilyen módon hatni szeretnénk a pásztorokra, az emberekre, hogy mindenki figyeljen oda. Nem könnyű feladat ez, de meg kell tenni, mert a falusi ember életében ez a probléma az egyik legfájóbb pont” – szögezte le a polgármester.