Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredaiak pénztárcáját is jelentősen megterheli a húsvéti bevásárlás: egy családnak több mint 300 lejébe is kerülhet az ünnep.
2014. április 17., 19:182014. április 17., 19:18
2014. április 17., 19:202014. április 17., 19:20
Javában tart a vásárlási roham Csíkszeredában is: az üzletekben, a piaccsarnokban zajlik a húsvéti hozzávalók beszerzése, sokan tele szatyrokkal rohannak egyik boltból a másikba.
Vásárlás a hét elejétől
Gönczi Dezső, a Merkúr áruház marketing- és PR-menedzsere érdeklődésünkre elmondta, úgy tapasztalták, idén az előző évekhez képest korábban, már hét elejétől elkezdődött a húsvéti bevásárlás. „Nagy mennyiségben fogyott a friss hústermék, de minden más is. Több árkategóriás sonkát kínáltunk, mindegyikből sokat vásároltak” – mondta Gönczi. Hozzátette, úgy látják a fogyasztási szokások is változtak, hiszen egyre többen választják az általuk kínált helyi pisztrángot a húsvéti ünnepi asztalra.
Fogy a sonka és a bárányhús
A sonkára olyan nagy volt a kereslet, hogy tegnap a déli órákra az általunk felkeresett üzletekben a készletet megvásárolták, ezért várni kellett az utánpótlásra. A piaccsarnokban a bárányhús is nagy mennyiségben fogyott. A frissen vágott állatok kilóját továbbra is 25 lejért adták, akadt viszont olyan eladó is, aki 23 lejért kínálta.
Nem veszik a tojást
„Nem fogy a tojás, pedig idén olcsóbban áruljuk, mint tavaly” – panaszkodott az egyik eladó a piacon, egy másik pedig megerősítette: „nem veszik, mert inkább faluról szerzik be” – magyarázta. A tojás darabját egyébként a Merkúr áruházban 40 baniért, a piacon pedig 65 baniért lehet megvásárolni.
Mi kerül az ünnepi asztalra?
„Nem hiányozhat a töltött bárány, a főtt tojás, a füstölt kolbász és sonka, a pálinka, valamint a házi kenyér, illetve a töltött káposzta sem az asztalról” – sorolta egy csíkrákosi vásárló. „Mi nem szeretjük a bárányhúst, ezért csirke- és disznóhúst, kolbászt veszünk. A kicsiknek csokinyuszit és egyéb ajándékot, ezenkívül süteményeket, kalácsot vásárolunk, elmondhatom, hogy akár 400-500 lejbe is kerül a húsvét a családnak” – számolt utána kérdésünkre egy csíkszeredai lány.
Kiadás négy személy részére
Összeszámoltuk: egy 5 kilós fél bárány 125 lejbe, három kisebb fej káposzta 15-20 lejbe, másfél kiló darált hús 20-22 lejbe, húsvéti sonka 18-27 lejbe, négy szál kolbász 15-30 lejbe, húsz darab tojás 8-13 lejbe, két bejgli 10-30 lejbe, két liter bor több mint 12 lejbe kerül, utóbbi attól függően, hogy milyen árkategóriájút választunk. Összesítve 220-300 lej az ünnepi eledel, és ha ehhez hozzáadjuk a csokinyuszik, csokitojások árát, és még a húsvéti ajándékokat is, jóval több, mint háromszáz lej lesz az összeg.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!