Fotó: Szigeti Vajk István
Egyaránt gyűjthettek tájfajta vetőmagokat, illetve hasznos ötleteket a konyhakerti növények ültetéséhez és gondozásához a 7határ.ro erdélyi gazdaportál által harmadszorra megszervezett Csíki Magbörzén a jelenlévők.
2015. március 07., 21:162015. március 07., 21:16
2015. március 07., 21:172015. március 07., 21:17
Zsúfolásig megtelt a Nagy István Művészeti Szakközépiskola aulája a hagyományos magok iránt érdeklődőkkel szombaton délelőtt. Az előző évi rendezvényekhez hasonlóan, idén is több szakmai előadást hallhattak a résztvevők. Máthé Emma, a Székelyföldi Bio Egyesület elnöke a bio zöldségek termesztéséről beszélt, Ferencz Lehel kertészmérnök a tájfajta vetőmagok vetés előtti kezeléséhez adott hasznos ötleteket a jelenlévőknek. Tamás László, madéfalvi gyakorló kertészmérnök Élelmiszert termelünk, vagy profitot? címmel tartott előadást, a zöldségkosár programot Sólyom Andrea programkoordinátor mutatta be, míg Pakot Mónika, a Civitas Alapítvány székelyudvarhelyi munkatársa a Magvető programot ismertette.
Jelen volt még az eseményen Macalik Ernő csíkkarcfalvi biológus is, akit az érdeklődők a fűszer- és gyógynövényekkel kapcsolatos kérdéseikkel az előadások közötti szünetekben kereshettek fel. Jére Lajos magtermesztő, aki édesapjától örökölte a szakmát, számos magot hozott magával: többek között volt nála tök-, paszternák-, retek-, paradicsompaprika-, petrezselyem-, paszuly-, saláta-, paradicsom-, uborka-, sárgarépa-, káposzta-, karalábé-, paprika- és többféle virágmag is. Munkájáról, tapasztalatairól őt is a szünetben kérdezhették a jelenlevők, sokan be is szerezték a tavaszra szükséges magokat a szakembertől.
Mivel a magbörzén a fő szerep most is a magoké volt, így a gyakorlati ismeretekről szóló előadások szünetében lehetőség volt egymás közt csereberélni azokat. A jelenlevők kötetlen beszélgetésbe elegyedtek egymással és a szakemberekkel, közben pedig előkerültek a saját termesztésű magok is a táskákból, zsebekből. A csíkszeredai Farkas Mária például régi kolléganőjével osztotta meg az általa termesztett magokat és a korábbi bő termésről készült fotókat. Táskájában hozott a gyalog és karós paszulymagok mellett virágmagokat is − margarétát, bársonyvirágot. Kérdésünkre elmondta, hétvégi házuk kertjében próbál olyan környezetet kialakítani, amely nemcsak kellemes, hanem ahol saját maguk és gyermekeik családja számára is megtudja termelni a szükséges friss és eltevésre szánt konyhakerti növényeket.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!