Fotó: Gecse Noémi
Felavatták és ünnepélyesen megnyitották a Székelyföldi Jégkorong Akadémia első sátortetős mobil műjégpályáját Csíkszeredában.
2017. március 03., 19:112017. március 03., 19:11
2017. március 03., 19:282017. március 03., 19:28
A himnuszok után Kenéz Zselyke, a Csíkszeredai ISK műkorcsolyázója a magyar és székelyföldi futball, illetve jégkorong szurkolók körében népszerű Ismerős Arcok Nélküled című dalára mutatott be egy korcsolyás performanszt.
Ezt követően a Székelyföldi Jégkorong Akadémia képviselője konferálta fel a felszólalókat. Először Tánczos Barna szenátor, az akadémia elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. A szenátor kiemelte, hogy „magyarországi barátainknak, Orbán Viktor miniszterelnök úrnak, a helyi önkormányzatoknak, polgármestereknek köszönhetően új időszámítás kezdődhet a jégkorong utánpótlás-nevelésben, amelynek része a csíkszeredai Molnár Lajos Jégpálya is”.
Ezután Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke vette át a szót. A politikus hangsúlyozta, hogy a Székelyföldi Jégkorong Akadémia megléte azért fontos, mert „szükség van egy olyan intézményre, ahol minden korosztály tud korcsolyázni, jégkorongozni. Biztos, hogy ezek közül a gyerekek közül lesznek sokan, akik az utánpótlást gazdagítják, és előbb-utóbb nagy csapatokban, világversenyeken fognak részt venni, és sikeres jégkorongozókká válnak”.
A magyar kormány küldöttségében Brendus Réka a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője mondott beszédet. Brendus Réka felvetette, „ha igaz az a mondás, hogy Csíkszeredában minden gyerek korcsolyával a lábán születik, bízhatunk abban, hogy ez az új jégpálya az elkövetkezendő években egyre több gyereket sarkall majd arra, hogy kipróbálja magát ebben a sportágban”. Végezetül sok sikert kívánt azon munka folytatásához, amely „oly sok tehetséget ad a jégkorongnak és a közösségünknek”.
Ezt követően Stoica Krisztina többszörös országos dobogós helyezett kűrjét láthatták a jelenlévők.
Negyedikként Zsigmond Barna Pál, Csíkszereda volt főkonzulja tartotta meg köszöntőbeszédét. Újpest jelenlegi alpolgármestere beszédében tolmácsolta a Magyar Jégkorong Szövetség elnökségének, Such György elnöknek és Kovács Zoltán főtitkárnak jókívánságát: „Azt kívánjuk, hogy sok ilyen létesítmény épüljön itt Székelyföldön, és minél több székely gyerek kezdjen el hokizni”.
A jégpálya működtetőjének képviseletében Ráduly Róbert Kálmán Csíkszereda polgármestere szólalt fel. A polgármester szerint Csíkszereda a „magyar ajkú jégkorong közepe. Belőlünk táplálkozott megannyi hely: valamikor Sepsiszentgyörgy, aztán Kézdivásárhely, Marosvásárhely, Budapest, Székesfehérvár, és még sorolhatnánk”. Ráduly Róbert beszéde végén azt emelte ki, hogy „felnőtt csapat nélkül, akármilyen széles utánpótlás-bázis van, ha nincsenek példaképek, ha nincs ahová felemelkedni, akkor nincs jégkorong”. Ezért arra kérte a jelenlévő elöljárókat, a városi és székelyföldi jégkorong központok képviselőit, hogy közösen tegyenek azért, hogy a Csíkszeredai Sportklub felnőtt jégkorongcsapata újra méltó helyére kerüljön, mert szerinte „addig lesz jégkorong Székelyföldön, amíg Csíkszereda a zászlóshajó”.
A beszédek után Darvas Kozma József, címzetes esperes áldotta meg a létesítményt, majd harmadik fellépőként Ráduly Réka mutatta be műkorcsolyás performanszát. A megnyitót követően nyílt jégkorongedzést és összetartást tartottak a fiataloknak.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!