Rendőrök fényképezték a szépvízi iskolát

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Tovább gyűrűzik a Nyírő József újratemetése kapcsán a román hatóságok által kirobbantott botrány. Míg Hargita megye prefektusa hétfőn jelentette be, hogy vizsgálja azoknak az önkormányzati határozatoknak a törvényességét, amelyek szerint utcákat vagy iskolákat neveztek el az erdélyi íróról, a karhatalmi erők már a múlt héten feltérképezték a szóban forgó tanintézményeket.

Rédai Botond

2012. május 29., 14:252012. május 29., 14:25

2012. május 29., 15:122012. május 29., 15:12


Szemtanúk állítása szerint rendőrautóból készítettek múlt pénteken felvételeket a szépvízi Nyírő József Általános Iskola homlokzatáról. Az íróról elnevezett tanintézmény vezetője, illetve a község polgármestere is értetlenül áll a neves író személye körül kialakult botrány előtt, utóbbi szerint ennek egyetlen célja a feszültségkeltés.

„Nem tudunk semmit, a felsőbb szervektől várjuk az utasítást” – válaszolt a legújabb fejlemények kapcsán feltett kérdésünkre Kuna Csaba. A szépvízi tanintézmény vezetője elmondta, őket egyelőre senki nem értesítette a szóban forgó vizsgálatról. „Az iskolában oktatási-nevelési tevékenység zajlik, nincs helye a politikának. Ezért nem is szeretnék bővebben hozzászólni ehhez a témához” – zárta le rövid beszélgetésünket az igazgató.

Ferencz Tibor: nincs kivetnivaló a Nyírő József névben

„Nem látok kivetnivalót azzal kapcsolatban, hogy az erdélyi író nevét viselje a szépvízi iskola” – jelentette ki Ferencz Tibor. A község polgármestere szerint a névadás még a kilencvenes évek elején történt, az erre az alkalomra összeállított dokumentációt pedig maga a szakminisztérium is elfogadta. „Nevetségesnek tartom azokat az állításokat, miszerint Nyírő József fasiszta és antiszemita személy lett volna” – hangsúlyozta a községvezető, aki úgy vélte, az író életútja jól bizonyítja, hogy köze nem volt ilyen jellegű tevékenységhez. A polgármestertől megtudtuk, a kormánymegbízott által jelzett vizsgálatról még nem kaptak hivatalos értesítést. Arról, hogy miként reagálnának abban az esetben, ha törvénytelenné nyilvánítanák a névadást, az elöljáró egyelőre nem kívánt nyilatkozni. Mint fogalmazott, ezt kizárólag a konkrét fejlemények tükrében fogja megtenni.

„Ha akkor nem volt probléma, akkor most miért baj?” – tette fel a szépvízi iskola névadásával kapcsolatban a kérdést Ferencz S. Alpár. Hargita megye főtanfelügyelője portálunknak kijelentette, a névadás a helyi önkormányzat hatáskörébe tartozik, az ezzel kapcsolatos határozatokat pedig a szakminisztériumnak kell láttamoznia. Így történt ez a szóban forgó tanintézmény esetében is.  

Mint arról már korábban beszámoltunk, Cristina Urzică prefektus Victor Ponta miniszterelnöktől kapott utasítást az említett vizsgálat lebonyolítására. Ennek tárgyát képezi valamennyi olyan önkormányzati határozat, amely szerint utcákat vagy iskolákat neveztek el Nyírőről. A kormányfő szerint a háborús bűnök miatt elítélt személyek kultuszának ápolásáról szóló jogszabály tiltja, hogy „elismerésben vagy tiszteletadásban részesüljenek a fasiszta és antiszemita személyek”. Ponta elismerte, hogy Nyírőt soha nem ítélték el, és nem nyilvánították háborús bűnösnek, de ennek ellenére is kérte a vizsgálatot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei