Fotó: Veres Nándor
Most jutottunk oda, hogy valósággá vált, amit akkor elképzeltek – jegyezte meg a hét évvel ezelőtt a csíkrákosi Cserei Mihály Általános Iskola főépületén elkezdett felújítási és bővítési munkálatokkal kapcsolatban a község polgármestere, Császár Attila.
2014. augusztus 27., 20:222014. augusztus 27., 20:22
2014. augusztus 27., 20:312014. augusztus 27., 20:31
Az utolsó simításokat végzik a Csíkrákos központjában álló iskolaépületben: a tanintézmény folyosóin még itt-ott építőanyag hever, egyik részen például a tornaterem új deszkapadlója. A tantermek és folyósok ki vannak meszelve, már csak a takarítás van hátra – vezet körbe bennünket az iskola igazgatója. Pálosi Veronika az új épületszárnyat is megmutatja, ebben kaptak helyet az illemhelyiségek, a kazánház, egy zuhanyzóval ellátott öltöző és egy tanterem. Szintén ezen a részen lehet megközelíteni a felújítás alatt álló tornatermet is, a kivitelező ígérete szerint legkésőbb jövő hét végére ez is elkészül. „A tanév kezdetére mindennel készen leszünk, a kertet is rendbe tesszük” – magyarázta az igazgató, miközben a helyi közbirtokosság támogatásával elkészített új kerítést is szemügyre vesszük.
Akadályokba ütközött a beruházás
„Jól állunk a munkálatokkal, haladunk ütemterv szerint. Több mint valószínű, hogy a tanév kezdetekor egy szimbolikus átadásra is sor fog kerülni. Hét év után most jutottunk oda, hogy valósággá vált az, amit még annak idején elképzeltek” – tájékoztatott a jelenlegi helyzetről Császár Attila. A községvezető elmondta, a beruházás még 2007-ben kezdődött el. Az első két évben viszonylag jól haladtak a kivitelezéssel. 2009-től viszont már egyre több akadályba ütköztek, egyre nehezebben érkeztek az erre a célra költhető kormánypénzek, ezért a megvalósításhoz a megyei önkormányzat segítségére is szükség volt.
Akad még tennivaló
Az eddig 1,1 millió lejbe kerülő beruházás során teljes felújítás történt – említette az elöljáró. Új a tetőszerkezet, bővítették, leszigetelték az épületet, kiépítették a központi fűtést, új villanyhálózatot szereltek fel. Ahhoz, hogy teljesen befejezettnek tekinthessék az építkezést, további százezer lejre volna szükség. Ebből egy informatikai tantermet hoznának létre, amelynek az alapját még 2009-ben megépítették, de azóta sem sikerült folytatni kialakítását. „Jó hír, hogy ettől a tanévkezdéstől mind a négy épületünk közegészségügyi szempontból alkalmas az oktatásra, Göröcsfalván végzünk még kisebb javításokat” – jelentette ki az elöljáró.
Megszenvedi az iskolafelújítást a község
A felújítás befejezésének az örömét némileg beárnyékolja az, hogy év végéig a munkálatokra fordított pénzekből 154 ezer lejt kell visszafizetni a településnek az államkasszába. Mint arról már beszámoltunk, a történet 2012-re nyúlik vissza, amikor a kormánytól 240 ezer lejt kaptak különböző beruházások finanszírozására, köztük a községközpontban álló iskolaépület 2007-től zajló bővítésére és felújítására. Ebből az összegből több kintlevőséget is kiegyenlítettek, köztük a szóban forgó beruházásra is kifizettek 154 ezer lejt. És itt kezdődtek a problémák. A kormányhatározat szövege szerint a kiutalt pénzeket uniós pályázatokra vagy különböző, adósságot felhalmozó projektekre lehetett fordítani. Az iskola esetében a kormányhatározat megjelenésekor csak proforma számla volt kiállítva az elvégzett munkálatokra, csupán ezt követően írta meg a számlát a kivitelező. A számvevőszék úgy ítélte meg, hogy nem adósságra költötte el a jelzett összeget az önkormányzat, így visszakövetelte azt. A község a törvényszéken kereste az igazát, első fokon meg is nyerte a pert a marosvásárhelyi táblabíróságon. Nem így a legfelsőbb bíróságon, amely helyt adott a pénzügyi hatóság fellebbezésének, a 154 ezer lej visszafizetésére kötelezte Csíkrákos önkormányzatát ez év végéig. „Gondolkozunk, hogy mit lehet tenni, megpróbáljuk átütemezni az adósságot” – említette Császár.
Egyre kevesebb a gyerek
Örömtelinek nevezte Pálosi Veronika, hogy végre a község mind a négy, oktatási célra használt épülete immár megfelelő állapotban van. Üröm az örömben azonban, hogy a településen egyre kevesebb a gyerek. „Óvodásokkal együtt a gyereklétszám nem éri el a kétszázat. Az ideális az volna, ha lennének legalább háromszázan. Hátrányban vagyunk a nagy iskolákkal szemben, mert nem férünk bele a költségvetésbe a fejkvóta rendszer miatt, minden ősszel ki kell egészíteni a béralapunkat” – fogalmazott az intézményvezető. Hozzátette, a jövő sem néz ki túl rózsásan, hiszen például a jelenleg tizenhárom gyereket foglalkoztató göröcsfalvi óvodai csoport jövőre előreláthatólag hat főre apad. „Ezt a jelenséget próbáljuk ellensúlyozni azzal is, hogy már 2008-tól a telekre és házra teljes adómentességet biztosítunk a három vagy ennél több gyerekes családoknak. Szimbolikus jelentősége van ugyan, de egy nagy családnak ez az évi pár száz lej is számít” – jegyezte meg a Császár Attila polgármester.
szóljon hozzá!