Pótolnák az elmaradt munkálatot

A kimaradt kincseszegi falurészt is rácsatlakoztatnák a már működő szennyvízvezeték-rendszerre Csíkszentkirályon. Az alcsíki községben idén tavasszal kezdenék el a bővítési munkálatokat, melynek finanszírozására a megyei önkormányzattól is kértek támogatást.

Rédai Botond

2014. január 19., 19:102014. január 19., 19:10

2014. január 19., 19:232014. január 19., 19:23

A csatornahálózat kiépítése 2006-ban kezdődött el a településen, a beruházást négymillió lejjel finanszírozta a kormány, ehhez még hozzájött kétmillió lejes önrész. Mint azt Székely Ernő polgármester elmondta, a probléma akkoriban az volt, hogy a teljes hálózat létrehozása jóval többe került, mint a rendelkezésre álló összeg. Így el kellett dönteni, hogy a község melyik része marad ki a beruházásból. Végül az önkormányzat úgy határozott, hogy az európai út mentén elterülő Kincseszeget hagyják ki, mert utólag azt a legkönnyebb rácsatlakoztatni a már meglévő hálózatra, hiszen az Olt ugyanazon partján van, mint a derítőállomás.

Nehézségekbe ütköző munkálat

Nem lesz könnyű a kivitelezés – állapította meg a községvezető. Az a probléma, hogy az említett európai út, illetve a vasútvonal alatt is átfúrásokat kell végezni, ehhez az ezeket ügykezelő társaságok beleegyezését is meg kell szerezni. A mintegy hat kilométernyi vezeték lefektetésének értéke így összesen 1,3 millió lej. „Erre az évre 300 ezer lejt kértünk a megyei önkormányzattól erre a célra, ehhez további kétszázezer lejt tennénk hozzá önrészként\" – magyarázta az elöljáró. Székely kiemelte, ha a megyei önkormányzat támogatja a beruházást, akkor 2015 végéig be lehetne fejezni a hálózat bővítését. Ellenkező esetben 2016 a valószerű határidő. „Ha nem kapunk finanszírozást, akkor is elkezdjük a kivitelezést, hiszen azt ígértük a lakosságnak, hogy legkésőbb 2016 végére a kincseszegi részen is lesz csatornahálózat\" – szögezte le a polgármester.

Mindenkinek csatlakozni kell

A polgármester elmondása szerint a település derítőállomása egyelőre próbaüzem alatt áll, a végleges engedélyek beszerzése folyamatban van. A 123A jelzésű megyei út mentén elterülő falurészen, ahol már korábban lefektették a fővezetéket, a lakosság mintegy 70 százaléka csatlakozott a szennyvízvezeték-hálózatra. „Tavasszal meg kell keresni annak a módját, hogy akinek vezetékes vize van, az mindenképpen csatlakozzon a szennyvízrendszerre is\" – hangsúlyozta a községvezető. Ezzel az intézkedéssel párosul az is, hogy aki a kerti és háztartási vízhasználatot ugyanazon órán mérte, két külön mérőeszközt kell beszerezzen. Ellenkező esetben az öntözésre felhasznált vízmennyiségre is rászámolják a csatornadíjat. Csíkszentkirályon egyébként a vezetékes víz köbmétere 1,94 lejbe kerül, a csatornadíj pedig ennek az összegnek a nyolcvan százaléka.

Ki lesz a szolgáltató?

A Csíkszentkirályi Hírmondó nyolcadik évfolyamának tizedik számában a polgármesteri hivatal illetékesei úgy fogalmaznak, új fejezethez érkezett a községben az ivóvíz- és csatornahálózat működtetése. A közérdekű rovatban megjelent cikkben leírják, Csíkszentkirály – Alcsík minden településéhez hasonlóan – tagja a Hargita Víz Egyesületnek, amely a Harvíz szolgáltatót létrehozta, és magától értetődő volt sokáig, hogy átadják a szolgáltatást a Harvíz Rt.-nek. Csakhogy, mint lassan kiderült, ez azt jelentette volna Csíkszentkirályon, hogy a víz ára egyik napról a másikra megduplázódik, mivel a szolgáltató egységes árat alkalmaz a szolgáltatási területén, ugyanakkor áfaköteles is. „Összehasonlításképpen 2014-ben az ivóvíz 3,06 lejbe, a csatornadíj 2,54 lejbe kerül áfa nélkül a Harvíznél, ez 1 köbméter víz esetén 80 %-os szennyvízrátánál 6,31-lejt jelent, szemben a nálunk alkalmazott 3,14 lejjel. Felül kellett bíráljuk tehát akkori döntésünket, el kellett azon gondolkodjunk, hogy nem létezik-e más megoldás itt Szentkirályon, ahol a rendszer kiépítve, felújítva viszonylag alacsony áron kiszolgálja a község lakosságának igényeit.”

Szolgáltatóváltás történt

Az említett cikkben hangsúlyozzák, sok latolgatás, egyeztetés, tárgyalás után arra a nem könnyű döntésre jutott a helyi önkormányzat, hogy akár szemben úszva az árral, megpróbálja kezében tartani a víz- és csatornaszolgáltatást. Ennek első lépéseként nemrég bejegyeztette az Ecken Közmű kereskedelmi egységet, melynek egyedüli tulajdonosa a község, és elindította a szükséges engedélyek beszerzését az új szolgáltató engedélyeztetéséhez. Ennek következtében tavaly november 1-jétől kezdődően az Ecken végzi a szolgáltatásokat a nemrég jóváhagyott árakon. Mivel szolgáltatóváltás történt, ez év januártól megkezdődik a szerződések megkötése az új szolgáltatóval. Ha nem jön közbe váratlan fordulat vagy esemény az elkövetkező időszakban, kevés lényegi változással ugyanúgy marad minden. „A legnagyobb akadályt a szolgáltatói licenc megszerzése jelenti az új cég részére, ha ez nem sikerül, akkor már csak a Harvíz Rt. marad az egyetlen megoldás. Reméljük, hogy az általunk elképzelt út járható, ugyanakkor annak is tudatában vagyunk, hogy nem kis kockázatot vállaltunk fel a lakosság érdekében ezzel a lépésünkkel, hisz könnyebb lett volna más községekhez hasonlóan átadni a szolgáltatást a Harvíznek, és szabadulni a feladatoktól. Kérjük a lakosságot, hogy a kellő megértést tanúsítsa az újítással szemben, ezzel is segítve a munkánkat” – olvasható a polgármesteri hivatal havi kiadványában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei