Fotó: Veres Nándor
A Csíkszentmihály községhez tartozó Ajnádon az elmúlt esztendőkben többször árvíz söpört végig. Esőzéskor a helybéliek rettegnek, mert nem lehet tudni, mikor duzzad hirtelen folyóvá a sokszor – főleg nyári szárazság idején – alig csordogáló Rákos-patak. A meder szabályozása leállt, és a félbehagyott támfalak miatt pillanatnyilag rosszabb a helyzet, mint azelőtt volt.
2012. július 19., 14:592012. július 19., 14:59
2012. július 19., 15:482012. július 19., 15:48
Két esztendeje ötször zúdult keresztül a településen az ár, tavaly kétszer volt árvíz, idén tavasszal egyszer – sorolta Kósa Péter, Csíkszentmihály község polgármestere. Megtudtuk, az árvizek főleg az ajnádi lakosságot sújtják, de bőven kapnak az égi „áldásból” a község többi településének lakói is. Az Olt Vízügyi Igazgatóság a Rákos-patak szabályozását tavaly ősszel megkezdte Vacsárcsiban és Ajnádon a támfalak építésével, néhány méternyit fel is húztak, de a hidegek beálltával a megbízott kivitelező cég abbahagyta a munkát, azt ígérve, hogy tavasszal újrakezdi, de „mint látható, ez nem valósult meg” – nyomatékosította az elöljáró.
A helyszínen Kósa Péter polgármester bemutatta,mit okozott az árvíz, valamint a megkezdett és be nem fejezett munkálatok. A patakmeder talaját fellazították, így pillanatnyilag rosszabb a helyzet, mint volt. Alámosott kerítések, melyek bármikor a patakba rogyhatnak, deszkákból, farönkökből, betondarabokból összetákolt, balesetveszélyes hidak jelzik, hogy sürgősen lépniük kellene az illetékeseknek – hívta fel a figyelmet az elöljáró.
Sipos Imre ajnádi lakos házának kerítése szinte már a levegőben lóg, mert apránként a vízfolyás kimossa a földet a betonrész alól. „Ha jön az árvíz, a kerítés biztos beomlik. Egyelőre a patak fölötti átjárók ideiglenesen vannak összerakva, mert ameddig nem készülnek el a támfalak, nincs értelme végleges hidat építeni. Sajnos nem lehet tudni, mi lesz az elkezdett munkálattal, ezért félelemben élnek az emberek, rettegnek, hogy mi lesz, ha beköszönt az esős idő, mert akkor visz el mindent a víz” – panaszolta Sipos.
„A vízgazdálkodásra kiutalt pénzből egy nagy összeget visszavett a kormány” – mondta érdeklődésünkre Miklós Géza, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója. Kifejtette: a céget, amely ősszel elkezdte a Rákos-patak szabályozását, nem hatalmazták fel a munka folytatásával, ezért újabb közbeszerzési eljárást kell majd kiírni. Ugyanakkor meg kell várni, hogy az új kormány a költségvetést kiigazítsa, mely során remélhetőleg az elmaradt munkálatokra is utalnak ki pénzt. A patak szabályozását – támfalak és fenéklépcsők építésével – a tervek szerint 2015-ig kellene befejezni. „Minden követ megmozgatunk, hogy a munka még idén nyáron folytatódjon. Ha lesz pénz, egy hónap alatt az elkezdett támfalak felépítését be tudjuk fejezni. Remélhetőleg a költségvetés kiigazításával jut pénz a beruházás befejezésére, hogy az embereknek ne származzon káruk” – nyomatékosította Miklós Géza.
szóljon hozzá!