Sok háziorvos panaszkodik amiatt, hogy több mint tíz nappal az elektronikus egészségügyi rendszer beindítása után sem működik megfelelően az informatikai program, ezért nem tudják aktiválni a páciensek elektronikus kártyáját.
Elkezdték aktiválni az egészségügyi kártyákat, eddig főként a háziorvosok használták már ezeket, a többi egészségügyi szolgáltató kisebb mértékben kóstolt bele az új rendszer működésébe.
Rodica Tănăsescu, a háziorvosokat tömörítő országos egyesület vezetője rámutatott: tapasztalataik szerint egyes napokon a rendszer egyszerűen leáll, máskor a kártyákkal van valami probléma. A háziorvosok egyesületének elnöke arról is beszámolt, hogy egy azonosító aktiválása három-öt percet igényel, és a háziorvosok általában egyszerre egy család több tagjának kártyáját is érvényesítik, akkor is, ha egy személy viszi be azokat a rendelőbe.
Vasile Ciurchea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) vezetője erre reagálva elmondta: minden bizonnyal azokban az orvosi rendelőkben, ahol gondok adódnak az aktiválással, a szakemberek más informatikai programot használnak, mint amit a CNAS ingyenesen rendelkezésükre bocsátott. „A rendelőkkel, kórházakkal és szolgáltatókkal kötött keretszerződés értelmében az érintett intézményeknek vagy a biztosító által javasolt programot kell használniuk, vagy szakembert kell hívniuk, aki kompatibilissé teszi az eszközt a rendszerrel” – magyarázta Ciurchea.
Soós Szabó Klára csíkszeredai háziorvos, a Hargita Megyei Háziorvosi Szövetség elnöke megerősítette, hogy van, amikor az informatikai rendszer nagyon nehézkesen működik, vagy lefagy. Ilyenkor a betegeknek és orvosoknak várniuk kell, ez pedig kellemetlenséget okoz – mutatott rá. Ugyanakkor kijelentette, a rendszer ezen gondjait az Országos Egészségbiztosító Pénztár nem kezeli operatívan.
Soós Szabó szerint sok gond van a kártyák PIN-kódjaival is. Ha ezt több alkalommal rosszul írják be, akkor a kártya lezárul, és azzal az egészségbiztosítóhoz kell menni, ahol ismét aktiválják. Úgy tudja, máshol, például Magyarországon és Németországban nincs kód a kártyán, és úgy gondolja, ez Romániában sem kellett volna. Itt még sok az írástudatlan is, másrészt pedig az egész rendszert nehezíti, így például a beteg szolgáltatáshoz való hozzáférését is, hisz betegen gyakran ennél egyszerűbb dolgokat is elfelejtünk, másrészt pedig van olyan is, aki memóriazavarban szenved – érvelt a háziorvos. Leszögezte, nem azt mondják, hogy nincs szükség a kártyára, amellyel bizonyítani lehet az egészségbiztosítotti minőséget, és amely kiszűri az eddigi esetleges fiktív szolgáltatásokat, de továbbra is úgy gondolják, hogy Romániában nem megfelelően vezették be ezt az eszközt
Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár vezetője azt közölte, a kártyahasználat kapcsán eddig nem kaptak jelzéseket a rendszer működési zavarairól. Arra kérte a szolgáltatókat, jelezzék, ha ilyen előfordul. Az egészségbiztosító pénztár elnök-vezérigazgatója ugyanakkor elmondta, kaptak olyan reklamációt, mely szerint visszatartotta egy háziorvos valakinek a kártyáját. Ezt nem szabad, úgy kell vigyázzon a tulajdonos erre a dokumentumra, mint a személyi igazolványára – szögezte le. Kifejtette, nem szabad a kártyát a rendelőben hagyni az orvosnál, és a kódját is a tulajdonosa kell megadja. Lényeges, hogy a beteg jelenlétében használják a kártyát a szolgáltatók, hisz ezáltal is igazolják, hogy igénybe vették az adott szolgáltatást – tette hozzá.
Az egészségbiztosító pénztárnál továbbra is felvehetik egészségügyi kártyáikat azok, akik a posta révén ezt nem kapták meg. A pénztárhoz a posta által visszavitt több mint ötezer kártya körül múlt hét közepéig 635-öt vettek fel tulajdonosaik, vagy ezek megbízottai. A kártyákról a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár csíkszeredai, Jégpálya utca 3. szám alatti székhelyén kedden és csütörtökön 8.30 és 15 óra, szerdán 8.30 és 16.30 óra, pénteken pedig 8.30 és 13 óra között lehet érdeklődni. Tájékoztatás igényelhető a 0266-310.260-as és a 0266-310.311-es telefonszámokon, a 127-es melléken, illetve a cardsanatate@cashr.ro e-mail címen is. Nemcsak személyesen lehet átvenni az egészségügyi kártyát, meg is lehet erre kérni valakit.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!