Fotó: Kristó Róbert
Sokan szeretik Csíkszeredában a magyar népzenét, az Erdélyi Prímások Találkozójának második napján a Csíki Játékszín zsúfolásig megtelt nézőtere is ezt bizonyította.
2013. november 16., 14:212013. november 16., 14:21
2013. november 16., 14:432013. november 16., 14:43
Az Erdélyi Prímások Találkozóját tizenhatodik alkalommal szervezte meg a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Csíkszeredában. A november 14-én és 15-én zajló rendezvényen három egyéni fellépő és kilenc zenekar mutatkozott be. Első este azokkal a fiatal tehetséges zenészekkel találkozhatott a közönség, akik megtanulták és színpadképessé tették a népi muzsikát. A pénteki gálaműsoron pedig Erdély különböző tájairól érkező adatközlők léptek színpadra: Mihai Emil és zenekara (Búza), Tóth Samu és zenekara (Péterlaka), Oniga András és zenekara (Magyarlapád), Szántó Ferenc, Szabó Dénes és zenekara (Magyarbece), Tűri István és zenekara (Nagymedvés), ifj. Fodor Sándor „Neti” és zenekara (Kalotaszeg), Duduj Rozália és Prezsmer László (Csíkszentdomokos), Lakatos András és zenekara (Magyardécse), valamint fellépett még a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes zenekara is.
A fellépők felkutatásában és a műsor kialakításában nagy szerepet vállalt Pávai István néprajzkutató, aki az est folyamán bemutatta és elbeszélgetett a fellépőkkel, ismertette a tájegységek jellegzetességeit, jellegzetes muzsikáját, hangszereit, híres prímásait, személyes történetekkel, emlékekkel fűszerezve az előadást. Az est folyamán fellépett ugyanakkor Pávai Istvánnak néhány, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre járó, népzene szakos diákja is.
A gálaműsor kezdetén Korodi Attila parlamenti képviselő köszöntötte a jelenlevőket. „Évről évre, ahogy a prímástalálkozó után hazamegyek a családommal, észreveszem, hogy valami olyan tör a felszínre a dallamokban, a hangulatban, ami azt jelzi, hogy lélekben feltöltődtünk és sokkal többek lettünk. Végül is a boldogság egy kis részét találjuk meg itt. Megtaláljuk, mert sok minden összevág: például azok a nagyszerű muzsikusok, akik dinasztiákon keresztül generációról generációra tovább örökítették azt a csodálatos népi muzsikát, ami bennünk van, ami az életünk része és amivel sajnos nagyon sokszor csak ilyen alkalmakkor találkozunk. Valamikor az a jó érzés, az az együtt-érzés, amelyet itt megérzünk, az a falvaink mindennapjainak része volt. Ma már sokan ezt konzervdobozokba, hanglemezekbe zárták, de vannak olyan lelkes, az ügy iránt elkötelezett emberek, mint a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes munkaközössége, akik bennünket az élő muzsikával megörvendeztetnek, és csak utána zárják konzervdobozba azért, hogy valamikor a következő generációk vissza tudják hallgatni” – fogalmazott Korodi.
A tizenhatodik Erdélyi Prímások Találkozóját hajnalig tartó táncház zárta.
szóljon hozzá!