A csíkszentsimoni gyermekotthon gondozására bízott közterület körül felhúzott kerítés lebontására szánta el magát lakossági kérésre a helyi polgármesteri hivatal. A gyermekek és a nevelők az otthon közvetlen szomszédságában található közterületen az általuk kialakított, gyönyörűen zöldellő kis parkot féltik, ami meglátásuk szerint tönkremegy, ha a kerítés lebontásra kerül.
2012. május 20., 11:022012. május 20., 11:02
2012. május 20., 17:412012. május 20., 17:41
A szentsimoni gyermekotthon évekkel ezelőtt kapta használatba a közvetlen szomszédságukban lévő területet az akkori önkormányzattól, azzal a feltétellel, hogy rendben tartják azt. Mindennek az intézmény eleget is tett. Fáradtságos munkával – gyepesítéssel, faültetéssel – a gyermekek, nevelők egy pazar kis zöld sarkot alakítottak ki a poros út mentén. Kerítést is húztak a park köré, hogy az állatoktól megvédjék fáradtságos munkájuk gyümölcsét. Minderről Kádár Simon Ildikó, a gyermekotthon egyik felháborodott nevelője mesélt, aki megjegyezte, hogy a polgármesteri hivatal emberei pénteken kiszálltak a helyszínre és megkezdték a fakerítés lebontását. Félig le is bontották azt, de Miklós Imre tanácsos közbelépésére leálltak, és ideiglenesen visszaállították az eredeti állapotokat.
Az említett önkormányzati képviselő érdeklődésünkre elmondta: „a park gyöngyszeme a falunak, és nem kellene tönkretenni azt, ami szép. Való igaz, hogy a terület nincs a gyermekotthon tulajdonában, de valamikor az önkormányzat a gondozásukra bízta azt. A kerítés lebontását az egyik szomszéd követeli vehemensen, akinek ugyancsak van egy bekerített közterülete, és az önkormányzat azt is le kívánja bontatni. Sajnos, ha megdöglött az én kecském, dögöljön meg a másik kecskéje is jelenséggel állunk szemben”. Ugyanakkor más lakók is egyetértenek a park körüli kerítés lebontásával – jegyezte meg Miklós Imre. Kifejtette: „indoklásuk szerint a terület régen is üres volt, és tűzvész esetén arra a helyre hordták az ingó vagyont. A kialakult helyzet megoldása érdekében rövid időn belül fórumot szeretnénk összehívni, és remélhetőleg egy mindenki által elfogadott álláspontot fogunk tudni kialakítani”.
Három hónapja a gyermekotthon környékén a lakók panaszt nyújtottak be a polgármesteri hivatalhoz, amiben kérik a kerítés lebontását – tudtuk meg a település polgármesterétől, Fábián Lászlótól, aki nyomatékosította: a lakosság panaszát tiszteletben kell tartani, a kerítést le kell szedni, mert jogos a kérés, hisz közterületről van szó, amit fel kell szabadítani.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!