Folytatódott a szépvízi örmény katolikus templomban a tavaly elkezdett kalákatábor-sorozat, melynek keretében előkészítik a több mint 250 éves épület felújítási munkálatait, eltávolítják az 1970-es években a belső falakra felvitt olajfestéket.
2015. június 29., 20:402015. június 29., 20:40
Műemlékvédő ifjúsági kalákatábort tartottak Szépvízen június 21-28. között, amikor is 18 középiskolás diák részvételével folytatódtak a tavaly elkezdett munkálatok. A szépvízi örmény katolikus egyház, a Csík körzeti Magyar-Örmény Szentháromság Alapítvány és az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége (EMÖSZ) által szervezett tábor célja – akárcsak a tavaly szervezett két hasonló táboré –, hogy eltávolítsák azt az olajfestéket, amelyet az 1970-es években vittek fel a templom belső falaira és ezáltal „lefojtották” a falakat.
„Ez elég nehéz, aprólékos munka, de nem igényel nagy szakértelmet. Éppen ezért a helyi vezetőkkel, Zakariás Istvánnal és Bogos Ernő építésszel úgy gondoltuk, hogy megfelelő szakirányítással és munkaeszközökkel ezt a diákok tudják a legjobban elvégezni. Tavaly ez annyira eredményes volt, a diákok is élvezték a tevékenységet, hogy indokoltnak láttuk folytatni, hiszen egy táborban nem lehetett ezt befejezni. Úgy tűnik, szeptember végére sikerül az olajfestéket teljes egészében eltávolítani a templom belső feléről és előkészíteni a festésre, így remélhetőleg jövő pünkösdre a templom visszakapja eredeti pompáját” – tudtuk meg Puskás Attilától, az Erdélyi Magyarörmények Szövetségének elnökétől.
A múlt heti táborba Erdély különféle tájairól érkeztek középiskolás diákok, többségében Marosvásárhelyről, Gyergyószentmiklósról, továbbá volt résztvevő Csíkszeredából és Szépvízről is. A fiatalok naponta reggel 9 órától délután 3-ig dolgoztak a templomban, ezt követően identitáserősítő programokon vettek részt. „Nem örmény származású résztvevők is voltak, ők megismerhették az örmény kultúrát. Egy budapesti örmény származású üvegfestő festési technikákat, örmény motívumokat tanított nekik. 2015-ben a százéves örmény genocídiumra emlékezünk: 1915-ben a törökországi örmények jelentős részét elpusztították. Ezt próbáltuk a fiataloknak is elmondani és tudatosítani bennük, hogy kik az örmények, mi a történelmük és hogyan élnek most. A munkálatok során felszentelési kereszteket is találtak a templomban a fiatalok, mindenképp egy nagyon hasznos tevékenységen vettünk részt” – hangsúlyozta az EMÖSZ elnöke.
Szeptember 6-13. között ismét szerveznek egy kalákatábort, akkor egyetemisták vesznek részt a munkálatokban.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!