Fotó: Veres Nándor
Jézus szenvedéstörténetének különböző stációit járhatják be mindazok, akik ellátogatnak a csíksomlyói Jakab Antal Felnőttképzési és Tanulmányi Központba a nagyböjt időszakában.
2015. március 11., 13:372015. március 11., 13:37
A Pro Educatione Egyesület és a nagyváradi Posticum kulturális és ifjúsági központ szervezésében nyílt interaktív kiállítás hétfőn Nagyböjti időutazás címmel. A rendhagyó tárlatra főként 15 fős csoportokat, baráti társaságokat, családokat, iskolásokat várnak, akiket Búzási Andrea képzőművész vezet körbe. A kiállítás április 3-ig látogatható naponta 8 és 18 óra között, megtekintése 45 perc, gyerekeknek három lejbe, felnőtteknek öt lejbe, míg családoknak tíz lejbe kerül a belépő. Jelentkezni a Szék u. 147. szám alatt vagy a 0722-388 651, illetve a 0266-372 126 telefonszámokon lehet.
Jézus keresztútja és feltámadása a mi utunk is – erre próbál rávilágítani a kiállítás, arra sarkallva a látogatókat, hogy saját „szemüvegükön” keresztül nézzék és lelkiekben is megéljék a megváltás-történetet. A jelenből indul, aztán a jeruzsálemi bevonulás, az utolsó vacsora, a Getszemáni-kert, a főpapi udvar, a megkorbácsolás, a keresztre feszítés, majd a húsvéthajnali feltámadás helyszínei, eseményei elevenednek meg. A termekben interaktív eszközök, helyzetjátékok, fény- és hanghatások alkalmazásával válnak életszerűvé a történések.
A kiállítás Nagyváradon kilenc éven keresztül volt látogatható, közel 18 ezren tekintették meg ott. „Ezelőtt tíz évvel a Posticum munkatársai Németországban láttak egy interaktív húsvéti kiállítást. Ebből inspirálódtak, és itt egy nagyobb munkaközösség állította össze a programot. Először egy képzőművész-társaság talált ki egy díszletet. Nagyon szép volt, csak olyan értelemben nem működött, hogy minden évben újra kellett festeni, nem volt praktikus. Pár év múlva engem kértek fel, hogy gondoljam át a díszletet. A Posticumban működik egy Kölyökművészet elnevezésű alkotóműhelyem, ahol I-IV. osztályos gyerekekkel kifejezetten képzőművészeti technikákat próbálunk ki. Úgy találtam ki az új díszletet – persze megőriztem bizonyos díszletelemeket, tehát nemcsak a mi munkánk gyümölcse –, a hátteret, ami a fő gondot okozta addig, hogy a gyermekeknek a csodálatos lelkét képzeltem el kivetítve a falakra. Minden műhelyt megelőzően volt egy kicsi bibliai felolvasás, és számukra is személyessé tettük a momentumokat, a golgotai nehéz kereszthordozást. Azon kívül, hogy felolvastuk, feltettük nekik a kérdést, hogy ők mitől félnek, mitől szomorúak stb., és ők ezt kellett aztán papírra vessék. Ez nagyon sokat hozzátett az adott helyszín hangulatához” – magyarázta Búzási Andrea művészet-pedagógus, aki hat éve vezeti körbe a csoportokat a kiállításon.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!