„Egyszerűen olyan minden, hogy le a kalapokkal” – ekképpen jellemezte egy páciens a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház urológia osztályán az állapotokat. Szerdán a sajtónak is bemutatták a kórház három felújított osztályát.
2012. május 02., 16:302012. május 02., 16:30
2012. május 02., 18:182012. május 02., 18:18
Mind a betegek, mind a szakszemélyzet szempontjából jelentősen megváltoztak a körülmények a kórház most felújított három osztályán. Összehasonlíthatatlanul jobbak – foglalta össze a felújítás hozta változásokat dr. Vitos Attila, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója, gasztroenterológiai osztályának vezetője. A kórtermek kényelmesebbek, kevesebb ágy van bennük, és mindegyik kórterem saját fürdőszobával rendelkezik – sorolta az orvosigazgató.
Bár a páciensek és a személyzet már használatba vette a felújított osztályokat, szerdán került sor ezek ünnepélyes átadására, bemutatására. Az ezt megelőző sajtótájékoztatón Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke az elmúlt négy év egészségügyi beruházásainak mérlegét vonta meg, mondván, ezeknek köszönhetően a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház ma már az ország egyik legjobban felszerelt egysége.
Ezúttal a felújított sürgősségi betegfelvevő részleget, az urológia és a gasztroenteorológia osztályt adták át, igaz, mint Borboly elismerte, később, mint tervezték. A késést azzal magyarázta, hogy időközben olyan súlyos gondokra derült fény az épület szerkezetében, amelyek újabb munkálatokat igényeltek, „ötven százalékkal kellett többet dolgozni, mint terveztük”. Mint elhangzott, napokon belül elkészülnek másik két osztály – a nőgyógyászat és az újszülött osztály – felújítási munkálatai. Szintén napokon belül Csíkszeredában hozzálátnak újabb orvoslakások építéséhez.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!