Fotó: Veres Nándor
Megtiszteltetésnek érzi a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium négy végzős diákja, hogy ők vihetik az egyházi ünnep jelképeit: a labarumot és a kisbazilika-jelvényt a csíksomlyói pünkösdi búcsús menet élén.
2016. május 13., 22:512016. május 13., 22:51
2016. május 13., 22:522016. május 13., 22:52
A labarum 30 kilós, díszes kelmével bevont, méhkas alakú jelvény, melyet hagyományosan a tanuló ifjúság képviseletében az erős diákok (laboriferek) hordoznak végig a több óráig tartó úton. A csíkmenasági Mihály Elődöt, a gimnázium természettudományok szakos diákját elsősorban jó tanulmányi eredményei miatt választották ki zászlóvivőnek, azaz laborifernek.
„Nagyszüleimtől úgy hallottam, hogy 1956-ban vitte utoljára csíkmenasági a labarumot, ezért is érzem hatalmas megtiszteltetésnek” – mondta Mihály Előd. Tekintettel arra, hogy a pünkösdi búcsú eme szimbóluma harminc kilogrammos, fizikailag is kihívást jelent a főpapi kordon előtt felvinni a csíksomlyói Nyeregbe. Arra a kérdésünkre, hogy gyakorolt-e, készült-e erre a feladatra, azt válaszolta, hogy nem volt rá szüksége, hiszen kiskora óta mezőgazdasági munkákat végez, ezért jól bírja az ilyen kihívásokat. Fejér Elődöt választották ki a másik laborifernek, aki lefelé hozza majd a jelvényt. „Utánanéztem a labarum történetének, és meglepett, hogy én vihetem a fontos jelképet. Nem mindennapi esemény, örvendek, hogy kiválasztottak” – fogalmazott a csíkszentgyörgyi fiatal.
A faciger, a labarumvivők segítője a csíkmadarasi Bálint Balázs lesz, aki elmondta, eléggé nagy a teher, ezért próbál társainak segíteni, a terhükből átvenni, hogy minden tökéletesen menjen. Mint mesélte, mielőtt a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium tanulója lett, a csíkmadarasi keresztaljával gyalog járt minden évben a csíksomlyói pünkösdi búcsúra.
A kápolnási Both Roland a pápai kisbazilika-jelvényt viszi majd a körmenetet vezető papság előtt. „Én is falusi családból származom, így a fizikai erőnlétemmel nincs baj, bár a kisbazilika-jelvény súlya nem mérhető a labaruméhoz. A jelvényről azt tudom, hogy 1975-ben készítették Csíksomlyón, közepében csengő található, amit útközben meg szoktak rázni, hogy az emberek tudják, hol jár a kordon” – magyarázta Both Roland.
Tamás Levente, a gimnázium igazgatója kifejtette, hogy mint miden évben, idén is a tizenkettedikes diákok közül választotta ki a tantestület azokat, akik az egyházi jelvények hordozásában jeleskedhetnek, a tanulmányi eredményeik alapján, a példamutató magatartásuk függvényében, illetve figyelembe vették fizikai adottságaikat is. Egyébként az egész iskola készül a pünkösdi búcsúra. A kegytemplom 1948-ban kapta meg XII. Piusz pápától a kisbazilika minősítést és a kisbazilika-jelvényt, utóbbit a labarum előtt szokták vinni. Ezt 1975 körül készítették, közepében csengővel, és a főpapi menet útját jelzik vele.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!