Fotó: Kristó Róbert
Több hónapos kényszerszünet után hétfőn újra kinyílt a csíkszentkirályi Borsáros-fürdő, ám azt továbbra is a községháza fogja működtetni, mivel a bérbeadási kísérlet kudarcot vallott. A fürdő iránt két vállalkozó is érdeklődött, végül azonban egyik sem vállalta el az üzemeltetését. A létesítményt múlt év végén zárták be, mivel annak téli üzemeltetési költségei túlságosan magasak lettek volna.
2014. május 12., 10:462014. május 12., 10:46
2014. május 12., 11:362014. május 12., 11:36
„Két vállalkozással is folytattunk tárgyalásokat, ám végül nem sikerült megegyezni egyikkel sem” – tájékoztatott Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere. A községvezető kiemelte, az egyik tényező, amiért egyik cég sem vállalta a működtetést, a létesítmény éves ingatlanadója volt, amely megközelíti a 12 ezer lejt. „Így nem maradt más választásunk, mint hogy a tavalyi körülményekhez hasonlóan május tizenkettedikétől újra megnyissuk a fürdőt” – említette az elöljáró, így a fedett létesítmény továbbra is a községháza ügykezelésében marad.
Több vendég kellene az önfenntartáshoz
Mint arról már korábban beszámoltunk, nem tudja nyereségesen működtetni, ezért inkább magáncégre bízta volna a Borsáros-fürdőt a csíkszentkirályi önkormányzat. A település elöljárói szerint a községháza lehetőségei korlátozottak, így nem tudnak olyan jellegű fejlesztéseket végezni, amelyek garantáltan növelnék a létesítmény látogatottságát. Véleményük szerint egy vállalkozásnak sokkal nagyobb mozgástere lenne ilyen téren. A településvezető egyébként már többször kifejtette, a fedett létesítményt az eddigiekhez képest több vendégnek kellene látogatnia ahhoz, hogy önfenntartó legyen. Múlt év tavaszától például átlagban napi 10-12 fürdőző váltott belépőt, ez a tavalyelőtti naponkénti 7-8-as átlaghoz képest jobbnak mondható ugyan, de még nem elégséges. Ahhoz ugyanis, hogy megtérüljenek a fenntartási költségek, átlagosan naponta 15-20 vendég kellene. A kevés látogató miatt a téli hónapokban rendszerint felfüggesztik a fürdő működtetését, hiszen ezekben az időszakokban a nyárihoz képest, a többszörösére nőne a fenntartási költség.
Mégis vannak tervek fejlesztésre
Az elképzelések szerint a működtetési költségek csökkentését eredményezné, ha sikerülne kiépíteni azt a napelemes rendszert, amely a fürdő működtetéséhez szükséges energiát állítaná elő. Az elképzelések szerint LEADER-pályázat keretében végeznék el a beruházást. Ugyancsak LEADER-programon keresztül szeretnék elkezdeni a gyógyfürdő területén egy sportpálya, egy játszótér, gyalogos ösvények, illetve egy parkoló kiépítését.
A hétfőtől üzemelő fürdő naponta 14-20 óra között várja vendégeit, a napi belépő ára 10 lej, a szauna használatára további 5 lejt kell fizetni. Csoportos bérlési lehetőség is van.
Döcögve működő több százezer lejes beruházás
A létesítmény hivatalos avatása 2010. december 17-én történt Elena Udrea akkori turisztikai és regionális fejlesztési miniszter jelenlétében. Bürokratikus akadályok miatt azonban a látogatók csak 2012 nyarától használhatják. A fedett fürdőben mosdókat, öltözőket, kazánházat alakítottak ki, és bevezették a központi fűtést. A medencében 34–35 Celsius-fokra felmelegített borvíz, továbbá szauna és hat férőhelyes jakuzzi áll az érdeklődők rendelkezésére. Négy, vendégek elszállásolására alkalmas kis házikót is építettek a fürdő területén. A Borsáros-fürdőt érintő beruházást a Hargita megyei önkormányzat által, illetve központi forrásokból is finanszírozták, értéke megközelíti a 800 ezer lejt. Tavaly a létesítményhez tartozó külső medencét is felújították.
szóljon hozzá!